| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Шилялис 402д  (Прочетена 1811 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Шилялис 402д
« -: 24 Ноември, 2018, 21:50:33 »
Едно малко съветско телевизорче което реших да подкарам.Оказа се с няколко повреди едновременно и след 3 дена мъка проработи.
Огромна благодарност на nikiotpetrich за предоснавеното ТХО,с което машината оживя.
Първи проблем се оказа тримера за захранващото напряжение,повреден и играеше стабилизатора на 10,5 v.
Сменено тхо,транзистора ГТ905А се оказа пробил и е заменен на КТ837Ф.В отклонението има 2 такива и ползвах единия.Двата на отклонението са подменени с КТ837А.Крайтана буква Ф има значение при работата на ТХО-то и се принудих на тази комбинация.
При работа,вертикалното отклонение неискаше да се регулира,даваше картината посредата.Оказа се вдигнат капацитет на С2,вместо 100 нф показваше 240.
Тримера на вертикалното също дава ядове и е подменен.
Всички електролити са подменени.Има лек проблем при регулиране на вертикалната сходимост,след дълго ровене предполагам че е заради ползваните   КТ837А.
Яркоста не е достатъчна но още не съм стигнал до нея(може и от кинескопа).Отделен въпрос е стандарта на звука.Нямам платка за добавяне а не ми се иска да му въртим филтрите.
Капаците са яко строшени и нямам нови за подмяна  :(

73!

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Шилялис 402д
« Отговор #1 -: 24 Ноември, 2018, 22:19:39 »
Здрасти, на тези телевизорчета яркостта им е толкова. Те като чисто нови нямаха много яркост, кинескопчето толкова си може. На руснаците този телевизор беше: для рибалки, на машине. Вечер се гледаха добре :)
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Шилялис 402д
« Отговор #2 -: 25 Ноември, 2018, 00:26:34 »
За яркостта същото и от мен- толоз си може, седеше на нощното шкафче, щото само за вечер става а не поради липса на телевизионни техници или инженери в къщата, да се има предвид, че нямаше не модифициран телевизор вкъщи по онова време...

Кутията я подлепи с епокси ама може да я измиеш първо, че тая пластмаса обича да задържа гмеч, иначе другото ако не се лъжа беше ламарина- там ръждата появила ли се е ?.

Спецялно към тоя телевизор не съм имам интерес заради слабите характеристики. Кинескопа беше малък но имаше и други руски с още по малък черно-бял кинескоп доста по интересни и с по-як контраст

Електроника Ц430 ми беше любимец, хем цветен кинескоп хем програматор за канали, пък нашия имаше и всички възможни приставки за звук обхвати  AV вход , западен тунер и какво ли не, само дистанционно нямаше, че тия години китовете бяха кът даже и за можещите... колко часове съм прекарал пред него, Че големите елктрони имаха навика след по-дълго ползване да позеленяват заради кофти кинескопите ама пък цели 22"... Сега като се замисля Най-големия телевизор от онова време е по малък от монитора на компа ми сега, и все ми се струва че е бил по голям, пък то било щото и аз съм порастнал.Вече го няма усещането на статично електричество както пипнеш екрана- ех времена  :D
« Последна редакция: 25 Ноември, 2018, 00:44:34 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Re: Шилялис 402д
« Отговор #3 -: 25 Ноември, 2018, 18:57:15 »
Колега имам едно такова. Едно време съм вземал някои неща от него, не помня вече кутията мисля е здрава, та ако ти трябва за части пиши...

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: Шилялис 402д
« Отговор #4 -: 25 Ноември, 2018, 19:19:34 »
lz1tka, имам горен, долен и заден капак от Шилялис, сравнително запазени. Ако проявяваш интерес към тях, пиши лично съобщение, твои са, подарявам ги.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Шилялис 402д
« Отговор #5 -: 26 Ноември, 2018, 22:02:40 »
Баба ми имаше абсолютно същото телевизорче, даже също беше жълто :)
Хаха забавното е че дори когато пожълтее от жега и слънце не е проблем, даже става по яко жълтото хаха тук на последната снимка се вижда баш туй  :D
« Последна редакция: 26 Ноември, 2018, 22:08:53 от FAMICOM_87 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |