| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиостанция LZ1SWE  (Прочетена 18724 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #15 -: 21 Септември, 2016, 09:51:50 »
След известни опити все пак си признавам, че антената е дълга. Трябваше да я подрежа за 7МХц / 40М и да не си правя експерименти. Сега тя е 30М и, разбира се, не е резонансна никъде по обхватите, освен на 60М и 15М, първия не се ползва у нас, втория не е интересен особенно. Днес ще се опитам да я сваля, правя двете платна по 10.5М и я вдигам да я измеря. Ако се наложи подрязване ще го направя. Като я докарам на 7МХц, ще се наместят и 14МХц, и 28МХц, с малко късмет ще успея да настроя и на 3.5МХц.
« Последна редакция: 21 Септември, 2016, 10:00:14 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #16 -: 23 Септември, 2016, 22:24:33 »
59378-0

Антената е подкъсена до 20м, линията до 14, добавен е балун 1:4 - резултата е задоволителен! Тунера е щастлив, връзките си вървят!
Има какво да се оптимизира, играта тепърва започва!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #17 -: 24 Септември, 2016, 12:34:08 »
на какво разстояние и разположение е над земята ?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #18 -: 24 Септември, 2016, 14:53:27 »
Горна точка 7 етаж, предполагам 17-19м, долна точка 3.5-4 м.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #19 -: 25 Септември, 2016, 17:09:56 »
Аз тези дни правя подготовки за W3DZZ. За сега съм сложил само една мачта на 6 метра, утре ще гледам да купя тръби за двете крайни точки.
59440-0

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #20 -: 25 Септември, 2016, 17:54:45 »
Аз тези дни правя подготовки за W3DZZ. ............
Как направи бобините?

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #21 -: 25 Септември, 2016, 18:08:15 »
Купих готова антена от един немски радиолюбител. Всъщност от неговата вдовица, която му продава техниката в ebay

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #22 -: 25 Септември, 2016, 23:11:14 »
Аз ще правя такава,затова питам.Там има разни тънки моменти по настройката.Ако се получи шака на вилата ще се чуваме с ahedproductions и другите.Стегнал съм тука едно FT100 на Sommerkamp още преди да стане YAESU.Първия фабричен радиолюбителски трансивер.Тъй че радиото ще е ретро и антената :) Хубава тема се получи тука,интересно мие да я чета.
Биляне,има питане от публиката.Тоя SWR купува ли го или е твое производство.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #23 -: 25 Септември, 2016, 23:22:22 »
И ако е твое производство бързо давай схемата  :batt:  :---

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #24 -: 26 Септември, 2016, 01:24:42 »
     правил съм W3DZZ бобини (по наръчника) и съответно антената .кондензаторите трябва да са качествени настроиката е доста критична на 7.05 MHz беше в моя случаи . с гриддипмер и честотомер. резонанса се влияе от околните предмети дори от винтовете на масата върху която работиш щото става дума за килохерци...пробвах я в полеви условия -работи си нормално дори на 3 метра над земяата. на базовата станция експлоатирах само едното рамо във формата на буквата L и вместо другото  рамо -хубаво заземление . на предаване беше без проблеми поне за двата 80 и 40  работил съм и с 800 W. важното е кондензаторите да държат и да им се разчита. на приемане е шумна може би поради ниското разположение над земята и затова я свалих.затворените вибратори дали не са по малко шумящи и по широколентови? дали може да се направи затворен дипол с трапове?............не знам дали е недостатък- трповете доста тежат така се налага констукцията да е много тежка като цяло-дебел проводник .

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #25 -: 26 Септември, 2016, 09:44:26 »
Дълго време се чудя каква антена да опъна и вече няколко месеца нищо не съм направил. Вачко (LZ2QW) я направи на скоро тази антена, но нещо имаше проблеми и не излизаше на някои обхвати. Настройвал е с гриддипмер и честотомер и уж всичко било както трябва, но не. Затова се отказах да я правя сам и реших да си купя работеща, поне се надявам да е такава. Иначе максималната ми мощност е 100 вата и имам антена тунер, та се надявам той да компенсира. Вчера останах малко свободен и разпънах обтяжки на мачтата че много се вее горе при вятър.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #26 -: 26 Септември, 2016, 11:25:13 »
Е го метъра - http://bfra.bg/bg/market/13-station-accessories/3272-tzifrov-ksv-vatmer
Обаче след 10 минутки в нета преди време изкопах проекта - http://www.ik3oil.it/_private/Articolo_SWR_eng.pdf
Закачам сорс кода за съобщението!
Ако ще правите WD3ZZ може да погледнете дизайна, който правих аз, промените си заслужават! Закачам и ПДФ с моите приключения, там може да намерите подробности около антената. При мен кондерите в траповете са от коаксиал, става лесно, издържа напрежение и се подрязват на резонанс без проблем. НЕ ползвайте балуна от проекта, супер е смотан, единственото от което има нужда антената на фидпойнта е читав БАУЛН 1:1 - http://www.dg0sa.de/balun1zu1kleinptfe.pdf . Обаче ако ще ползвате РГ58 кабел ще имате загуби. Ако правех нещата отново, щях да го захраня с 450 открита линия, като моята самоделка, и да си сложа БАЛУН-а някъде по-близо до тунера, с малко коаксиал между тях, както е сегашната ми антенка.
Мано, можеш да преправиш твоя дипол така! Проблемът е, че при високо КСВ, а ти ЩЕ имаш такова на различни места по обхватите, коаксиала има огромни загуби и не е предвиден за такива условия. Докато откритата линия почти няма загуби при високо КСВ и така печелиш реално излъчена мощност. Освен това големите загуби в коаксиала ти лъжат тунера, че всичко е наред след БАЛУН-а, ама не е. Ти с какво радио си, тунер имаш ли?
 :drinks:
П.П. Имам антенен анализатор, ако има нужда от мерене, ама съм в Софето...
П.П.П. Sommerkamp FT100 - къде си беееееееееее!!! :D Класик!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #27 -: 26 Септември, 2016, 13:38:22 »
много материали ползуваш. по простото си е по надеждно и по евтино.  и по леко. и обороти на магазините няма да им правиш. извиняваи за поучаването  но на ли казват че '' човек се учи докато е жив'' :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #28 -: 26 Септември, 2016, 13:42:56 »
Е, стига, как! Разбира се! Зная, че ползвам материали доста, идеята беше да направя солидна конструкция да си живее дълго и щастливо, ама...  :)
Иначе мисля откритата линия винаги си заслужава пред коаксиала.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #29 -: 26 Септември, 2016, 14:43:32 »
тази която е в момента (G5RV) не шуми ли твърде много? аз съм привърженик на делта лупа сега обмислям начин да се направи многообхватен. последно ползвах 1 мм стоманена жица - подобна на тази в жилата на спирачките на велосипедите  (за луп  с периметър 20.5м). много лека и невидина се получава. две зими и нищо и няма  на подцинкованата жица.  беше захранен с 1/4 балун на т-200 в единия ъгъл на триъгълника после се разбра че т-200, не е идеален за балуни. не че не върши работа. дали ако не се захрани с открита линия няма да може да се настроива с кондензатор - това обмислям и търся в нета. другия вариант които обмислям: с двете въдици които имам по 10 метра едната да се направи ротари дипол или трап дипол без да питам съседите но се опасявам че ще е шумна както казах по горе.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
3371 Прегледи
Последна публикация 13 Януари, 2017, 21:14:37
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |