| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как работи това ?  (Прочетена 18047 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #30 -: 16 Май, 2013, 22:21:35 »
Е да ще се чеша да видим дали ще изкарам поне 5 волта

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как работи това ?
« Отговор #31 -: 16 Май, 2013, 22:32:59 »
Това можеш да направиш с елемент на пелтие закупен от електронен магазин, преди години един приятел си купи такъв елемент от Елимекс, беше към 17 лева, на теб ще ти трябват 10тина по-малки обаче. Чрез последователно свързване е възможно да постигнеш около 5-6 волта в установен режим. Много се бях зарибил да правя такова нещо през далечната 2009-та година на пламъка на свещ. Правихме доста експерименти с неговото пелтие, и постигнахме към 1.5 волта на ПХ и около 1 ампер ток на късо, но проблема в случая е че трябва да се поддържа температурната разлика, следователно "студената" страна трябва да е свързана към огромен радиатор за да може да разсейва поне 70 вата при температура на студената страна не- повече от 40 грудуса, защото топлата страна не можеш да нагрееш повече от 100 градуса че ще скапеш елемента. Та излиза че радиатора трябва да е наистина огромен защото иначе се нагрява бързо, намалява много температурната разлика и отива на кино производството на енергия. А колкото повече ток дърпаш, толкова повече топлина се пренася от вътрешната към външната страна. Учуден съм че тук са изкарали около 5-6 вата от една газена лампа, внушително! Иначе това е проблема КПД е много ниско, иначе една свещ отдава около 75 вата топлинна мощност. Анодното напрежение за ламбите се получава както и при автомобилните радиоприемници с ламби както вече са писали колегите с вибропреобразувател, това е предшественика на импулсното захранване, представлява електромагнит, котва и контакти, котвата трепти на пружина като затвори контактите електромагнита я привлича в противолополжата посока и отваря контактите и трептението продължава така като на всеки период се внася количество енергия, същевременно комутира първичната намотка на повишаващ трансформатор и от него се получава анодното, понякога изправянето на анодното след трафа е катосинхронен изправител, пак с контакти на котвата, хитро устройство с размерите и вида на голям електролитен кондензатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Как работи това ?
« Отговор #32 -: 17 Май, 2013, 09:51:57 »
Попитахте ме защо е необходим химика.Ще отговоря:Всеки метал дава определен потенциал който е със знак + или - в зависимост къде се намира спрямо водорода в електроафинитетния ред.Колкото са далече металите от които е направена термодвойката толкова е по-голямо напрежението.Та химика ще намери ако не знае от раз колко е числото на напрежението за всеки метал.Имах някъде снимка на термогенератор на газена лампа но не го открих.Мед-желязо е най-достъпната двойка за реализиране.При малка температурна разлита напрежението е малко.Относно вибропреобразователя той има ниско кпд и самия той консумира сравнително голям ток за електромагнита си но тогава когато са използвани друго не е имало.Сега не е проблем да се направи трансфертер с полеваци...

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #33 -: 17 Май, 2013, 17:51:14 »
Ориго голям филосов си бре хората с един радиатор от комп ми  давават ми 12 волта пък ти 1,5 а и аз тия 17 лева по точно е 19 лева без стотинки аз нямам откъде да ги намеря ти си манияк и ще откопаш от някъде но аз няма откъде а и  в статийте пише ,че е нещо като батерия но никъде не е уточнено какво пише , че дава 127 за анодното и 5 6 за отопление така ,че по тая логока аз направо един кашон трябва да си купа елементи и радиатори пък и една горелка да мога да ги нагрявам всичките за 127 волта това е безумно има и по лесен начин със сигорност .   

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как работи това ?
« Отговор #34 -: 18 Май, 2013, 18:16:48 »
Миличкия заблуден младеж :) къде видя 12 волта с радиатор от компютър, това за газената лампа характеристиките му са няколко линии по 2 волта, едната е за анодното чрез вибропреобразувател другите бяха за отопление. аз ти говоря за 1.5 волта с един елемент, за по-високи напрежения ти трябват много елементи свързани последователно. А 127 волта е след вибропреобразувателя от термоелемента ще получиш 127 волта ама като свържеш 200 последователно :) Аз не съм философ а ти казвам как стоят нещата с тези термогенератори, просто за да не се заблуждаваш с глупости и да си губиш времето, знам много е забавна занимавката, ама вземи по-добре си направи една зъбна предавка, ръчка и моторче от касетофон (с извадена електрониката от вътре) предавателното отношение от ръчката до моторчето трябва да е поне 60:1 и така чрез въртене ще генерираш ток, правил съм го и без никакво усилие във въртенето изкарвам половин ват и радио свири като за световно, направи си такова нещо и се кефи, това със термоелементите както сам си забелязал е скъпо, а ти самоделен елемент на пелтие който да работи няма да направиш, не се заблуждавай, просто накрая ще останеш разочарован, разбира се спомените от процеса на правене ще са незабравими :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #35 -: 18 Май, 2013, 18:37:08 »
Ами бъркаш са  англичаните ги вадът 12 волта  .  :bravo: На тия хора аз тия 200 по 20 лева я ги сметни . И нещата стоят по много различен начин не е скъпо вие ми кажете елементите в тая стара електроника а тва ако се върти от газена лампа ще е супер .  :blush:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как работи това ?
« Отговор #36 -: 18 Май, 2013, 23:18:00 »
Е дай линк да ги видим тия англичани де? С колко елемента постигат 12 волта знаеш ли? За каква мощност става въпрос знаеш ли? Дали не повишават напрежението с ключово захранване нещо от сорта на joule thief? Имай предвид че за да ти изкара 2 ампера на 2 волта си трябва яко охлаждане на студената страна, а това при малък радиатор става с обдухване, ама от къде ток и за вентилатор, къде ще отиде КПД, значи не може да си позволим вентилатор и слагаме голям радиатор това е! Работата с ток от газена лампа за без пари я забравяш ВЕДНАГА! Скъпа работа е направата на такова устройство особено ако искаш и да работи, а и не забравяй че газта е много по-скъпа от тока, така че купи си един оловен акумулатор за 10 лева има 6 волта 3.2 амперчаса, зареди си го и ще можеш да слушаш радио когато няма ток, това мисля ти оправя проблема. Знам каква е тръпката да правиш такова устройство и аз се бях запалил преди години, но не си заслужава, твърде безсмислена и скъпа играчка е, това е имало смисъл в годините преди електрификацията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Как работи това ?
« Отговор #37 -: 18 Май, 2013, 23:22:38 »
 :o :o :o :o :o :o Ама ти ми убиваш ентусиазма изкарах 1 волт а линк пишеш елемент на Пентлие на английско и си готов ще видиш към 20 клипа всички дават по 12 волта . :---

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Как работи това ?
« Отговор #38 -: 19 Май, 2013, 10:41:32 »
Ниско е,работи с вибропреобразувател

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Как работи това ?
« Отговор #39 -: 19 Май, 2013, 12:20:07 »
Василе, гледам, че никой не ти е направил забележка досега. Чета ти постовете и ми е трудно да ги разбера. Ще е проява на уважение към колегите, които се опитват да ти помогнат, да си направиш труда да пишеш препинателни знаци и изобщо да пишеш правилно. Мързелът не ти помага - писмената реч не е ей така - от вратата за краката. Не ми казвай, че не знаеш да пишеш.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |