| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Индикатор за децибели  (Прочетена 2665 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен serioussam

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: пловдив
Индикатор за децибели
« -: 17 Февруари, 2015, 15:28:58 »
Здравейте приятели. Имам един стар руски усилвател Радиотехника У - 7101 стерео. Има индикатор за мощността който е направен с течни кристали, който изгоря. Носих го на майстор, човекът ми каза че трябва нов индикатор. Та въпросът ми е от къде може да се потърсят такива стари части за усилватели ? Това представлява идникатора: http://www.tehnari.ru/f114/t76982/

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #1 -: 17 Февруари, 2015, 15:35:11 »
Това е индикаторна електролуминисцентна лампа, никакви течни кристали. Съжалявам само, че не мога да помогна с повече информация.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #2 -: 17 Февруари, 2015, 15:36:08 »
Не е течно кристален тоест LCD, ами ти е  Лампа дисплея и драйвера за нея е съобразен.  не виждам как може да Изгори напълно такъв дисплей. Може да си намали светенето доста, з акоето също има лек- рециклиране на Индикаторни лампи, bengata  е описал в гид подробно как се прави на професионален уред или със саморъчно устройство.

Ако майстора ти е казал че това е  Течно кристален дисплей, бегай от него на далече...

Ако не ти е намалено светенето само( виж в напълно тъмна стая), бих търси проблеми в драйвера-чипа и платката около него...

Гледам 2 електролитни кондензатора, бързо се сменят и няколко руски транзистора

Дръпни си схема и виж какво се случва..
« Последна редакция: 17 Февруари, 2015, 15:41:10 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #3 -: 17 Февруари, 2015, 17:00:26 »
Да, това е вакуумно луминесцентен дисплей. Ако е престанал да работи изведнъж, то със сигурност проблема не е в самия дисплей който в случая е специфичната и неремонтируема част а някъде в управлението. Може да е всичко, както утечни кондензатори, дефектирали транзистори или ИС, а може и да е някъде лоша спойка. Така без схема дистанционно това е което може да се каже. Освен това не знам какъв опит имаш в електрониката, ако е малък по-добре потърси някой специалист (не този който те е съветвал) който би се заел с ремонта на уреда. Успех.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен serioussam

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: пловдив
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #4 -: 19 Февруари, 2015, 15:34:25 »
Ясно консултирах се с по опитен майстор и той ми каза че схемата е свършила . Но сега имам друг проблем никъде не намирам тази микро схема, дори и заместителите ги няма. Някой да знае случайно от къде мога да потърся такава схема?  схемата е: (КР 1534 ПП1)  а аналог има (M 85 1A)

Неактивен KVM

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: България
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #5 -: 19 Февруари, 2015, 17:19:27 »
Колега според мен вземи си направи нова светодиодна индикация, или пък просто вземи си поръчай от Русия тази схема. Гледам има я в доста Руски сайтове...

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #6 -: 19 Февруари, 2015, 17:32:41 »
Луминисцентните индикатори имат отоплителна жица ...

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #7 -: 19 Февруари, 2015, 17:46:49 »
Луминисцентните индикатори имат отоплителна жица ...

Точно и проблема може да се окаже в самата лампа,тя може да се изпробва дали работи без да има управление.Обикновено прекъсва отоплението или губят вакуум.И двете се определят лесно.Но така без никакви измервания наоколо :)
Не знам за майстора който не може да отличи луменисцентен дисплей от течнокристален какво да кажа :batt:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #8 -: 19 Февруари, 2015, 20:45:49 »
Отоплението няма как да прекъсне изведнъж, поне на този дисплей са няколко паралелни отоплителни жици (катоди с директно отопление). Виж за загубата на вакуум не се бях сетил наистина, малко вероятно без външна намеса, но все пак вероятно като теория. Както сте писали всичко това лесно може да се провери с няколко измервания и тестове, но пишещият тук няма необходимите познания за да ги извърши.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #9 -: 19 Февруари, 2015, 21:04:12 »
Брях, колко компетентни са тия майстори, като врачки познават, схемата била свършила само след консултация... поне премери ли я?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #10 -: 19 Февруари, 2015, 22:15:57 »
Прекъсването на отоплението на ИЛТ4-30 и това е конструктивен дефект.Проблема е в прехода между слепването долното и горното стъкло и керамичната основа на която са монтирани нагревателя и електродите.По точно метализацията между двата джама :) този дефект е премахнат при ИЛТ4-30М където изводите са металически лентички.Изводите са 1 и 40 краче и може да се провери с омметър.Напрежението е 3 волта.М85 дефектира рядко.Трябва да се види точно коя индикация е монтрана,ИЛТ4-30М слагат на последните модели.Не знам serioussam какви познания има.

Неактивен serioussam

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: пловдив
Re: Индикатор за децибели
« Отговор #11 -: 20 Февруари, 2015, 00:35:57 »
Познанията в електрониката са ми малки, за това търся помощ от вас.И ми се струва че майсторите на които го нося просто си нямат понятие от по стара техника и не знам вече какво да го правя, а искам да го оправя.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |