| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103  (Прочетена 2321 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vesko1

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Panagyurishte
Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« -: 15 Ноември, 2015, 21:15:28 »
Колеги, имам проблем: придобих радио РИГА 103, в много добро състояние. Но за да го включа в колекцията, трябва да приема УКВ в европейския диапазон. Сигурен съм, че някои от вас са решавали този проблем. Ще бъда благодарен, ако споделите как, евентуално схемно решение. И по-подробно, не като за блондинки, но някъде там.
« Последна редакция: 15 Ноември, 2015, 22:43:20 от Gabo »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« Отговор #1 -: 15 Ноември, 2015, 23:46:46 »
Настройката на УКВ тунера е с вариометри. Няма решение на едно стъпало над това „като за блондинки“. Варианта ти е един: http://www.kipa-bg.com/product/6501/ukv-konvertor-pristavka.html Ще приемаш едната половина от обхвата. Имаше едно време такива приставки но с диодно превключване на два подобхвата, за съжаление сега ги няма.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1905
  • Населено място: Пловдив
Re: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« Отговор #2 -: 16 Ноември, 2015, 06:36:09 »
Пробвай с по дебелу вариометри, може и да стане нещо задоволително.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« Отговор #3 -: 16 Ноември, 2015, 10:08:19 »
Ако колегата няма опит във ВЧ техниката и това е първия УКВ блок който пипа, го съветвам да не пипа, защото със сигурност ще го скапе.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« Отговор #4 -: 16 Ноември, 2015, 11:58:02 »
Какъв е принципа на работа на този конвертор на КИПА? Описание няма никакво на страницата им. Къде се закача с какво се захранва? Някой дали го е ползвал?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3530
  • Населено място: Варна
Re: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« Отговор #5 -: 16 Ноември, 2015, 12:06:17 »
Подкрепям на 100%,настройката става с вариометър които ако се преработи на 88-108 мхц ще покрива половината на обхвата.Освен това има друг проблем междинната на чм там ако не греша е 6.5 мхц и огледалния канал ще е проблем.Конверторна приставка е разумно решение.
Този от линка би трябвало да работи на 9 волта.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« Отговор #6 -: 16 Ноември, 2015, 18:04:14 »
УКВ конверторната приставка на Кипа има вход за антена, изход, захранване и маса. Свързва се между антената на приемника за УКВ и УКВ тунера. Отделно му се подава захранване и се свързва към масата (тук да се внимава с приемниците които са с + на шаси). Много колеги от форума включително мен са използвали тази приставка, и до колкото знам повечето сме доволни. Ето тук има тема за монтажа на приставката в лампов приемник:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1051.0
За съжаление темата е отдавна когато все още не беше наложително снимките да се качват във форума и са на външен хостинг, на всичкото отгоре са изчезнали. Ако администраторите ми дадат права да коригирам темата ще го направя като ще кача снимките по предвидения за целта ред във форума. Важното е че на края на темата има клип с работата на радиото с конвертора.
При транзисторните приемници е по-просто защото не се мисли от къде да се получи захранващо напрежение за платката. Иначе по своя род платката представлява преобразувател на честота. В себе си съдържа едно стъпало високочестотен усилвател за сигнала от антената, смесител с двугейтов полеви транзистор и хетеродин. Честотата от ефира примерно 100 мегахерца влиза, усилва се постъпва в смесителя където с хетеродина имащ честота около 30 мегахерца се получава сумата и разликата от двете честоти. На изхода на смесителя има филтър и излиза разликовата честота 100 мега - 30 мега = 70 мега честотата която приемаш с УКВ тунера по стария стандарт.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Нужен ми е съвет за радио РИГА 103
« Отговор #7 -: 16 Ноември, 2015, 20:09:29 »
Благодаря за линка origo. Беше полезно. Ще си поръчам приставка май  ;)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |