| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Издирване на модел/схема на трансформатор  (Прочетена 389 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен dakata1337

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Русе
Здравейте, колеги!

Търся модел или схема на свързване на този захранващ трансформатор за лампово радио. Знам че има две 270V намотки свързани заедно (270-0-270) и е свалено (не от мен) от немско радио.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 234
  • Населено място: София
Re: Издирване на модел/схема на трансформатор
« Отговор #1 -: 06 Декември, 2023, 12:07:11 »
Възможно е някой от колекционерите да има апарат с такъв трансформатор и да даде точна информация. Но според мен, трябва да се измерят намотките и от резултата ще се определи кое какво е. На снимката се вижда гнездо, но не е ясно дали е за изправителна лампа или за волтажен превключвател. Това лесно се определя с омметър: ако всички изводи към цокъла имат връзка помежду си, значи е волтажен превключвател. Вторичната 2х270V лесно ще се определи по най-голямо съпротивление. Следващите изводи с най-голямо съпротивление ще са мрежа. След това се включва към мрежата (за предпочитане през лампа или предпазител) за да се определят отоплителните напрежения. Въпросът е дали са 4V или 6.3V.

Активен dakata1337

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Русе
Re: Издирване на модел/схема на трансформатор
« Отговор #2 -: 06 Декември, 2023, 19:32:13 »
Възможно е някой от колекционерите да има апарат с такъв трансформатор и да даде точна информация. Но според мен, трябва да се измерят намотките и от резултата ще се определи кое какво е. На снимката се вижда гнездо, но не е ясно дали е за изправителна лампа или за волтажен превключвател. Това лесно се определя с омметър: ако всички изводи към цокъла имат връзка помежду си, значи е волтажен превключвател. Вторичната 2х270V лесно ще се определи по най-голямо съпротивление. Следващите изводи с най-голямо съпротивление ще са мрежа. След това се включва към мрежата (за предпочитане през лампа или предпазител) за да се определят отоплителните напрежения. Въпросът е дали са 4V или 6.3V.

Благодаря за отговора! Измерих намотките и мисля, че ги разгадах. Ще прикача снимки на измерванията. Сега трябва да свържа изводите с второто най-голямо съпротивление (0-37.5Ω) към мрежата и да потвърдя напреженията.

Активен dakata1337

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Русе
Re: Издирване на модел/схема на трансформатор
« Отговор #3 -: 06 Декември, 2023, 20:58:30 »
Много благодаря на ikarlo за помоща!

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Re: Издирване на модел/схема на трансформатор
« Отговор #4 -: 07 Декември, 2023, 18:00:17 »
Уважаеми колега
Вероятно мрежовият трансформатор е от радиоприемник ORION 420A.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |