| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кой търсеше UBL21? + съществени разяснения в темата за измерванията с лампомер  (Прочетена 2835 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Лампата не е чисто нова , ползвана е , има следи от прах и от употреба но измерването с лампомера показа , че има перфектна емися. Понеже много рядко се намира и много ме питахте за нея  , не мога да я дам по-малко от 6 лв., за по - малко ще съм по скоро на загуба вместо на някаква печалба  от цялата инвестиция в лампата  (3 лв. съм дал за нея и отделно за измерването  и май не трябваше да я вземам) . Емисионния ток е 60mA  (56mA  по каталог)
« Последна редакция: 31 Март, 2013, 22:35:08 от Ricarq »

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #1 -: 31 Март, 2013, 14:20:58 »
На лампа UBL21 емисията на пентода обикновенно не намалява съществено.Проблема на тези лампи е намаляването на емисията на двата диода.Измери емисията на двата диода и ще се увериш.Изпитано.Мерил съм много с лампомера и съм стигнал до това заключение.На едно радио по времето когато нямах такива лампи но Е серия съм присаждал допълнително двоен дедекторен диод.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #2 -: 31 Март, 2013, 18:43:08 »
Ко лега , вярно е , че лампата е двоед диод - пентод.  Но не съм съгласен с теб , че не е важна емисията на пентода - все пак лампата работи в натоварен режим като краен НЧ усилвател ! - виж крайното стъпало на един "Пионер" примерно  :)

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #3 -: 31 Март, 2013, 20:20:21 »
Не се заяждам,а споделям от опита който имам.Имам собствен лампомер Тесла и когато ремонтирам нещо проверявам всички лампи първо.Какво съм констатирал:на есн загубва емисия триодната част която е в осцилатора,пентода в мчуто е натоварен и загубва емисия,двойния диод загубва емисия преди пентода,предусилвателя обикновенно триод в някоя от комбинираните лампи рядко загубва емисия,магическото око слабо загубва емисия но страда от луминофор.Говоря за загубване на емисия в по-голям процент от останалите лампи.Това което съм видял с очите си никой не може да ме убеди в противното. :hi:Ако модератора прецени,че мнението е безсмислено моля да го заличи.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #4 -: 31 Март, 2013, 21:33:53 »
Колега , какви са тези неща, които ги пишеш - модератора да заличи мнението ти ! Различните мнения са хубаво нещо и благодарение на различните мнения в едно изследване се достига до истината. Я ми опиши подробно как ти измерваш диодната пропускливост на лампата и какво отчиташ на скалата ? С тази не съм пробвал но съм пробвал с  предусилвателната лампа  EABC 80 - скалата на уреда  се отклоняваше до край , лампомера е ИЛ1.
« Последна редакция: 31 Март, 2013, 22:21:45 от Ricarq »

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #5 -: 31 Март, 2013, 22:09:42 »
Като за спорта и в интерес на спора изрових каквито имах UBL21.12 броя повредени и три работещи.Повечето тотално капитулирали пентодни системи за разлика от диодните.Диодните системи на тия лампи се ползват за детекция и на практика през тях тока е мижав,никакъв.На практика не се изтощават :) измерено с български лампомер ИЛ1

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #6 -: 31 Март, 2013, 22:21:16 »
Имах и такъв но го продадох http://angelhs.snimka.bg/details/sand-ci-as.707652.28757558 и си оставих Теслата ВМ215 А.Смятам,че Теслата е по-добър.За всяка лампа си има перфокарта или перфокарти.Пентода се мери отделно,двойните диоди отделно,единичния отделно например за ЕАВС80.Трябва да снимам перфокартите например за една лампа.Има нарисуван сектор срещу стрелката в който трябва да влезе при добра емисия.Не е задължително да е на максималния ток зависи от режима ма мерене зададен с перфорацията.При диодите се свързват мостове на буксите но те са описани на перфокартата.С този лампомер могат да работят и хора които нямат нищо общо дори и с техниката-намираш като папагал перфокартата,залагаш я,набучваш щифтовете,гледаш дали има мостове,на нея пише в кой № цокъл слагаш лампата,подгряваш,мериш с десния галетен превключвател за късо между електродите и мериш емисия например.Влиза ли в маркирания сектор-добра ако не влиза процентно преценяваш спрямо средата на сектора за емисията.Има над 400 фабрични перфокарти и незнам колко с обозначена възможна перфорация да си я перфорираш за някоя лампа която я няма,но моите са перфорирани всичките и нямам свободни.Каня се да си правя но не остава ред.Редил съм си за лампи за които нямам карти:по справочника гледаш краката там има особенност но я има на отделна перфокарта нарисувана,задаваш отоплението,тока ,напрежението на електродите и то ти показва реалния ток.Направил съм си приставка за измерване на големите 9 кракови цокли РЛ500 например и преходи за измерване на кинескопи.Няма нищо сложно с изключение на трафа вътре който се наложи да пренавия защото беше изгорял та за това ми го подариха.Има само 25 извода...но това е минало.Имам мноооого уреди но това е последния уред с който бих се разделил.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #7 -: 31 Март, 2013, 22:28:31 »
Лампомера не е някакъв особенно сложен уред :) имам на работа бракуван Измеритель радиоламп 64.Руски от Брежнево време,ама трябва да му сменя цоклите.Най употребяваните са очупени.Иначе мери всякакви лампи и европейски и руски.Също някъде около 400-500 картона,отделно сандъче.Има и такива непопълнени и неперфорирани за непознати и нови лампи.Попълваш и дупчиш по справочника.Много полезен уред ама много тежък :D около 20 кг

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #8 -: 31 Март, 2013, 22:33:04 »
Мисля че не е кой знае колко сложен уред че да не може да се направи.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Кой търсеше UBL21?
« Отговор #9 -: 31 Март, 2013, 22:34:02 »
Лампомера не е някакъв особенно сложен уред :) имам на работа бракуван Измеритель радиоламп 64.Руски от Брежнево време,ама трябва да му сменя цоклите.Най употребяваните са очупени.Иначе мери всякакви лампи и европейски и руски.Също някъде около 400-500 картона,отделно сандъче.Има и такива непопълнени и неперфорирани за непознати и нови лампи.Попълваш и дупчиш по справочника.Много полезен уред ама много тежък :D около 20 кг
Ей , в тази тема разяснихме подробно Асене как се осъществява подробно измерването на лампите с лампомер - май ще трябва на променя заглавието на темата :)

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
11 Отговора
5240 Прегледи
Последна публикация 17 Декември, 2022, 13:55:48
от bobi mw
3 Отговора
2131 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2016, 18:15:06
от dakata.radio
0 Отговора
1476 Прегледи
Последна публикация 30 Януари, 2020, 09:22:59
от rolling_heads
1 Отговора
1454 Прегледи
Последна публикация 21 Септември, 2020, 08:19:52
от azop_v
1 Отговора
238 Прегледи
Последна публикация 13 Април, 2024, 13:58:34
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |