| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H  (Прочетена 15675 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« -: 08 Декември, 2014, 10:54:40 »
Моля ви колеги , който има регистрация в Радиомузея да ми свали схемата за този приемник:

http://www.radiomuseum.org/r/grundig_stereomeister_15h_1.html

И да я качи в темата или да я прати на поща: [email protected]

 :flag_of_truce:
« Последна редакция: 12 Декември, 2014, 06:57:11 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Благодаря на bojidar mladenov за предоставената схема   :drinks:

Благодаря на lz2xl за предоставената EBF89  за замяна на EAF801.
За да няма объркване ,  Собственика на апрата ме заблуди, че лампата била извадена и почнах да я търся без да забележа че всъщност е налична на шасито, на което имаше и един празен допълнителен  новален цокъл за допълнителен модул Стерео ФМ приемане, който не е наличен... 
И поради горното заблуждение забодох EBF89-ката на тоз цокъл.  Нямаше някакви ефекти от въпросното ми действие на пръв поглед.

За съжаление  7-ми крак на EAF801  e закачен на маса а пък цокъла е монтиран на печатна платка, та няма да мога да извадя крака, сигурно ще трабва да режа писта ако таз лампа не работи коректно, за което леко се съмнявам понеже е била вадена  бутна итн, не се знае състоянието и...

Използваната ЕЦЦ85, в приемника, въпреки здравото отопление  отказзваше да светне, оакза се че цокъла нещо се ебава и са повдигнали лампата с Гумен О пръстен  :o. Махнах пръстена но лампата отказваше  да светне въпреки, че на мултимера отоплението е цяло, та забодох друга ECC85 която имам налична от Fisher, Тя светна нормално...

Оказа се че Приемника го няма никакъв на никой обхват, въпреки почистване на всички цокли с химия и пре запояването на високочестотните  цокли за платката без ецц85, чиито цокъл не смея да пипам понеже покрай него е мноого нагъчкано...

Почвам да меря напреженията по схема. дадени за всяка лампа дали са налични

Имам осцилоскоп който може да гледа до 50волта с наличните му сонди и мога да генерирам сигнали до 20кхз от компа... Та се надявам с наличното да се оправя...

Лампите са : ECC85. ECH81, EAF801.
« Последна редакция: 22 Декември, 2014, 18:44:53 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #2 -: 12 Декември, 2014, 07:00:20 »
ето малко снимки преди започване

НЧУ
, го вкарах в правия път колкото е възможно за наличните Стъкла с нови Електролити и прехвърлящи кондери, че не беше останало нищо с оригиналната си стойност там... Него няма да го коментирам.

Кондензаторите в Захранване бяха заминали и те си отидоха, но оставих селновия грец, който за сега се държи, предполагам ще го сменя със софт рековъри диоди шунтирани с по 10 нано пропилен, но това при положение че приемника тръгне.
Трафа беше настроен за 220в  а е работил реално доста време на 240в захранващо та всчиките му вторични напрежения са били завишени

Еквилайзера  не съм го пипал понеже си бачка коректно.

Много ми се иска този апарат да не го оциганявам  с ФМ модулче от елимекс, а да си го подкарам с оригиналния приемник....който има ФМ на западния обхват.

Някой Ако има методика за бързо прозвъняване на високочестотните стъпала на  радиоприемника, моля да я сподели.

« Последна редакция: 12 Декември, 2014, 07:32:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1899
  • Населено място: Пловдив
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #3 -: 12 Декември, 2014, 08:44:23 »
Аз меря напреженията на анодите, ако някое е занижено, търся виновния кондензатор във същата верига.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #4 -: 12 Декември, 2014, 08:45:51 »
Оказа се, че на апарата  EAF801  доста отдавна, явно преди години е била заменена за с EBF89, просто и е бил изтрит надписа и се подведох по това...

Сега като се загледах 7 ми крак и в 2 та балона и на тази на радиото и на другата, която получих е вързан вътре в кафеза...Така че си е работила с единия заземен анод явно годинки.

По схемата не и излизаше напрежението на 1 ви крак(2-ра решетка) беше 250в а трябва да е между 83- и 91в  , тая смених с тази от LZ2LX  и закова към 80в някъде. 

После включих на къси вълни и без антена почнах да въртя, нищо не хванах, но в тоз момент реших да измеря  напрежението на  8 крак на ECH81, (анода на триода му, където трябва да е 118в по схема. Е в момента в който забодох сондата на спойката, силата на шума от радиото скочи  занчително и разбрах че се опитва да слуша ефира. Там напрежението  стига до максимум от  69волта.  И даже по едно врем се чу слабо някаква станция .... Предполагам и ECH81  е За смяна ? Вие какво мислите ?

На УКВ няма абсолютно никакъв шум, напълно тихо е нищо не хваща...

ПП
Едит, Общото ми захранващо анодно е Завишено с 10в, Някой при предишен ремонт е свалил 1К 6W резистор дето се слага между 2-та филтрови кондера... Това ще го коригирам.  Вече съм с нови филтрови и съм леко над нормата.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #5 -: 12 Декември, 2014, 09:36:08 »
Няма проблем анода на диода който не се ползва да е вързан с масата на приемника.За проверка на междинночестотния усилвател ще трябва сигнал генератор.За чм филтрите качествен сигнал генератор с честотна модулация потдържащ девиацията на стандартния сигнал.На руските ЧМ блокове девиацията е по малка от западния 10.7 мхц канал.Съответно на руските е по малка и девиацията,но не много по малка.ECH81 имам обаче не знаех че може да ти потрябва :) не ми е проблем.EBF89 която ти пратих е пробвана на български радиоприемник и работи.Самата лампа е си е нова и би трябвало да няма проблеми.Възможно е ECH81 да е изтощена,обикновено се скапва триодната част и спира генерацията на хетеродина.Това става по принцип на КВ диапазоните където честотата е по висока,ако нямаш никакъв подходящ уред като вълномер и т.н. има прост начин да разбереш дали генерира.Поставяш наблизо работещ приемник на къси вълни,ако е лампов с външна антена закачаш къс проводник на входа му и го слагаш в непосредствена близост до изпробвания приемник.Ще трябва на контролния приемник да приемеш работата на хетеродина на "лекувания" приемник.Имай в предвид че честотата на хетеродина е + или - 468 кхц спрямо работната.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #6 -: 15 Декември, 2014, 21:10:22 »
lz2xl, благодаря за изпратените лампи, наистина е мноого повече от колкото очаквах  :drinks:

Като забодох ECH81  Приемника тръгна на Средни и Дълги вълни, та даже хваща станции без антена в панелката ,което е забележителното.

Не хващам нищо на Къси вълни ?!?  Индикаторната лампа е максимално отворена на този обхват.

Не хващам нищо на УКВ ?!?         Индикаторната лампа е максимално Затворена на този обхват

ECC85 ли е виновна за 2-та обхвата

Принципно УКВ-то ми е по-важно понеже е на европейския стандарт.

Има нещо около цокъла на ЕЦЦ85, понеже не всяка забодена лампа и тръгва отоплението въпреки размърдване итн, а говоря з алампи с измерено отопление...

Някакви предположения имате ли по тези симптоми?
« Последна редакция: 15 Декември, 2014, 21:20:23 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #7 -: 15 Декември, 2014, 21:21:51 »
УКВ блока хубаво ли е хванат за шасито ,защото на моя KÖRTING отоплението на ECC85 идваше точно от масата.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #8 -: 15 Декември, 2014, 21:49:22 »
Отоплението тръгва , но само с определни лампи, сигурно по разчекнати , де да знам... Явно се е разкрачил цокъла а в него е толкоз нагъчкано че не е истина. Замяната на цокъла ми се струва мисия невъзможна.  Ще  махна долния капак и ще измеря да видя какво става на краката му.

Имаше подврян гумен о пръстен под лампата така, че да не и потъват напълно краката в цокъла, явно и преди е имало проблем...

Отоплението е на маса от едната страна за всички други лампи, ще видя дали е така и за Ецц85...

Иначе монтажа на блока е стабилен с болтове и не се клати

Интересно ми е защо индикаторната лампа е напълно свита като е на укв, все едно е пренаситен със сигнал, пък нищо не се чува даже шум няма..?!?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #9 -: 15 Декември, 2014, 21:52:59 »
Може би има саморъзбуждане по висока  или междинна честота

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #10 -: 15 Декември, 2014, 21:56:03 »
Прегледай много внимателно превключватела на КВ диапазона и бобините около него.Възможно е някъде да не контактува.
Смени цокъла на ECC85 и може да тръгне :) тази която ти пратих е нова.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #11 -: 15 Декември, 2014, 22:08:44 »
Тази която ми я прати хич не ще да светне, но е ясно, че проблема не е в нея. До превключвателите не този приемник е абсолютно невъзможно да се стигне, Трябва да развасовам цялото радио. щото са между сандвич от платката на с лампите и шасито и бубунния блок отдолу Поливах обилно с почистващ контактен спрей явно не е бил достъчен... 

Май ще почна с подмяна на цокъла на ЕЦЦ85, който е така вграден, че едва се вижда от затрупалите го елементи, а  през средата отдолу е и блокиран с ламарина и е нитован, не е предвиден да се ремонтира тоз апарат...

Цокъла на ЕЦЦ85 се вижда на втората снимка, ако успеете да разпозанете тръбичката в средата  която  блокирана с  вертикална ламарина

Такова нагъчкано чудо не бях виждал.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #12 -: 15 Декември, 2014, 23:13:37 »
Внимателно барай около цокъла на ECC85 там е УКВ блока (тунера) и надявам се знаеш че дори разместване на елементите е достатъчно да го разстроиш. Не ми се мисли какво ще стане ако счупиш някой кондензатор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #13 -: 15 Декември, 2014, 23:46:13 »
Ами точно поради таз причина с разместването, хич не ми се бараше там, а ги виждаш елементите как са  накацали върху цокъла...

Първо ще измереря какво се случва като напрежения по цокъла, после ще видим...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на : Grundig Stereomeister 15H
« Отговор #14 -: 18 Декември, 2014, 00:23:30 »
Цокъла не съм мерил още, но Изкопах една чисто нова Тунгсрам ецц85 от тези дето ми беше дал Фишера и я забодох като по-разкрачих краката и предварително +,  че са по дебелшки на тунгсрама и като забодох антената хвана 4 станции на УКВ със средна сила и няколко многоо тихо с яко свирещ шум.

Та значи приемника Работи ина УКВ, но МНОГО ЗЛЕ. Вкъщи мелодиите на западния обхват хващаха по минимум 20-ти на станции...

Индикаторната лампа, когато приемника е на  УКВ е максимално затворена,  на другите обхвати работи нормално.

ТОва ме навежда на мисълта че  Индиактора ЕМ87 получава от някъде 20 волта АС на първа решетка постоянно, Тоест има проблем по УКВ приемника някъде около ЕЦЦ85... Предполагам пробило кондерче ...

Някакви предположения от вас какво да търся, Схемата е ПДФ и във второто мнение е прикачена. ?!?

« Последна редакция: 18 Декември, 2014, 07:04:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
2848 Прегледи
Последна публикация 28 Януари, 2013, 20:33:47
от ever20102
0 Отговора
1873 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2013, 21:44:52
от MorningEnergy
0 Отговора
1930 Прегледи
Последна публикация 03 Май, 2013, 22:22:30
от lz1wvm
0 Отговора
1762 Прегледи
Последна публикация 22 Февруари, 2014, 14:30:27
от Radio208
0 Отговора
2012 Прегледи
Последна публикация 16 Септември, 2014, 14:17:32
от nikbr

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |