| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кръгово движение  (Прочетена 20009 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Кръгово движение
« Отговор #15 -: 21 Март, 2013, 09:42:11 »
Колега lz2nk, според това, което си написал не разбирам дава ли се мигач или не когато се навлиза в кръгово ? Пише, че ако изменям посоката си на движение трябва да сигнализирам, но кръгово се явява продължение на моя път и според мен трябва да сигнализирам само когато го напускам. Иначе както бях писал по-горе ако карам в планински път с много завои, то аз постоянно изменям посоката си на движение и ще трябва да давам мигач на всеки завой. Освен това с навлизането си в кръгово, аз не правя маневра, за която другите не знаят.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Кръгово движение
« Отговор #16 -: 21 Март, 2013, 14:01:02 »
Колега lz2nk, според това, което си написал не разбирам дава ли се мигач или не когато се навлиза в кръгово ? Пише, че ако изменям посоката си на движение трябва да сигнализирам, но кръгово се явява продължение на моя път и според мен трябва да сигнализирам само когато го напускам. Иначе както бях писал по-горе ако карам в планински път с много завои, то аз постоянно изменям посоката си на движение и ще трябва да давам мигач на всеки завой. Освен това с навлизането си в кръгово, аз не правя маневра, за която другите не знаят.
Марияне, ще цитирам ЗДП:
"Чл. 25. (1) Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение...
Чл. 26. Преди да завие или да започне каквато и да е маневра, свързана с отклонение встрани, водачът е длъжен своевременно да подаде ясен и достатъчен за възприемане сигнал. Сигналът се подава със светлинните пътепоказатели на превозното средство, а за превозните средства, които нямат светлинни пътепоказатели или те са повредени - с ръка. Сигналът, подаван със светлинните пътепоказатели, трябва да е включен през цялото време на извършване на маневрата и се прекратява веднага след приключване на маневрата. Сигналът, подаван с ръка, може да бъде прекратен непосредствено преди започване на маневрата."
Та да уточним, когато се движиш по планински път и не се отклоняваш от платното за движение не е нужно да подаваш мигач, защото по смисъла на горния текст не извършваш маневра, макар постоянно да променяш посоката на движението си. Още веднъж прочети внимателно ал.1 на чл.25, достатъчно точно е написано какво е маневра, а именно тогава се подава сигнал.
Да и в допълнителните разпоредби на закона е дадено и определение за велосипедист:
"19. "Велосипед" е пътно превозно средство най-малко с две колела, което се привежда в движение с мускулната сила на лицето, което го управлява, с изключение на инвалидните колички."- вижда се, че по това определение "Велосипеда" е ППС и закона за движение по пътищата си е валиден в пълна сила за него.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Кръгово движение
« Отговор #17 -: 19 Април, 2013, 14:21:00 »
Въпреки, че въпроса е напълно изяснен, но специално за Мариян, а и за всички интересуващи се направих малко снимки с кръгови движения. Убеден съм, че на почти всички, които не са виждали на живо такова чудо, ще им е интересно. Естествено снимките са от града който сигурно е с най-много кръгови движения - Лондон.
И така малко снимки:

 
За да не си мислите, че е някаква заблуда, вижте и знака:

 
Още:

 
И още:


А само на улицата до щерката на 6 кръстовища има 4 ето такива кръгови:

 

 
Тук съм снимал само странни за нас кръгови движения. Както се вижда, да влезеш в кръговото имаш само един вариант и затова при влизане мигач никой не дава. За излизане естествено се указва накъде ще тръгнеш.
Не съм снимал многолентови кръгови, просто защото няма как да направя снимка на кръгово с примерно 5-6 лентово движение и с диаметър 400-500 метра. В него вече за смяна на платното се подава мигач и в самото кръгово.
За да изпреваря някой въпроси ще кажа, че по мое мнение толкова много кръгови и то наглед елементарни явно са направени за да не се спира на кръстовищата ненужно. Никъде не съм видял знак "СТОП"!!! Сина, който е там от 12 години и е с "английска" книжка силно се затрудни да ми отговори има ли в правилника им знак "СТОП", а зетя /англичанин/ след кратък размисъл каза, че знак "СТОП" е виждал само на ЖП прелез.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 390
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Кръгово движение
« Отговор #18 -: 19 Април, 2013, 16:46:38 »
Във Велико Търново имаха желание да направят иновация, като сложат светофар на кръгово движение, но нещо се размина...

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Кръгово движение
« Отговор #19 -: 19 Април, 2013, 17:40:49 »
Във Велико Търново имаха желание да направят иновация, като сложат светофар на кръгово движение, но нещо се размина...
Е за България наистина би било иновация, но в Лондон на доста места има светофари и при влизането и в самото кръгово. Например на кръговото между Ъксбрич и А312 има 8 светофара?!?  от които 4 в самото кръгово, но там потока е страхотен.

Неактивен Niakoi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик
Re: Кръгово движение
« Отговор #20 -: 25 Юни, 2013, 13:46:54 »
А такова кръгово виждали ли сте, а?
И това, че който е в кръговото е с предимство (при нерегулирано кръгово) не е вярно. С предимство е дясностоящия - т.е. този, който навлиза...

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Кръгово движение
« Отговор #21 -: 25 Юни, 2013, 20:15:49 »
И това, че който е в кръговото е с предимство (при нерегулирано кръгово) не е вярно. С предимство е дясностоящия - т.е. този, който навлиза...

Стига глупости. Ако с предимство е този който влиза и има голям поток влизащи, нали ще се задръстят за 20 секунди в кръговото. за да влезне един, някой трябва да излезне. Същото е в градския транспорт, преди да се качат новите пътници, слизат тези които са вече вътре в превозното средство.

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Кръгово движение
« Отговор #22 -: 25 Юни, 2013, 21:33:56 »
А такова кръгово виждали ли сте, а?
ВиждАли сме ;) По-предишният кмет на Пазарджик (Евстатиев) го монтира, та станахме известни по интернета.
Снимката е от кръстовището на Ал.Батемберг и бул България, срещу читалище Виделина и Математическата гимназия.  :drinks:

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Кръгово движение
« Отговор #23 -: 26 Юни, 2013, 14:36:20 »
А такова кръгово виждали ли сте, а?
И това, че който е в кръговото е с предимство (при нерегулирано кръгово) не е вярно. С предимство е дясностоящия - т.е. този, който навлиза...
Определено не си прав за дясностоящия. Макар в ЗДП движението в "кръгово движение" да не е разгледано, то е логично да се спазват изискванията на чл.50а. :
"Чл. 50а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Забранено е навлизането в кръстовище дори и при разрешаващ сигнал на светофара, ако обстановката в кръстовището ще принуди водача да спре в кръстовището или да възпрепятства напречното движение."

По силата на тоя член, ако приемем, че "кръговото" е просто кръстовище, то в него е забранено спирането. И понеже тоя въпрос не е регулиран в закона, то на място е съвсем логично да има поставени на всички подхождащи пътища към "кръговото" на знак Б1, който знак се вижда, че е поставен и на това "кръгово", което си показал.
ПС. Знак Б1 преди се казваше: "Спри, осигури предимство", а по сегашния закон се казва: "Пропусни движещите се по пътя с предимство".

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Кръгово движение
« Отговор #24 -: 26 Юни, 2013, 21:31:46 »
Колеги , Вие не четете ли медиите , не гледате ли телевизия ? Това толкова много го тръбяха .От съвсем  скоро , няколко години може би по изискване на Европейския съюз май  беше  се въведоха няколко допълнения и изменения в Правелника за движение по пътищата , едно от което влезе сила е за кръговото движение - предимство е този който е навлязал и отпадна предиимството на дясностоящия , освен ако не е регулирано по друг начин може би с пъртни знаци но до колкото съм запознат от медиите  май стана задължително изискване   и май знаците на всякъде би следвало да ги променят със това условие . И в  Габрово от 2 години някъде се принудиха да го изменят  според тази наредба. 
При влизане никога не помня да съм давал мигач , при излизане естествено че указвам с десен за останалите участници в движението. Не съм чувал и за велосипедисти да е забранявано някога  , в листовките за КАТ по-рано беше пълно с участници велосипедисти в илюстрациите по кръстовищата  !

ПП: ще ви смимам утре  Габровското кръговото , че има кацнал еднин триглав огромен 5 метра  змей на него и е доста интересна атракция

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Кръгово движение
« Отговор #25 -: 27 Юни, 2013, 20:21:29 »
Жоро, извинявай, но ще направя малко уточнение. От дълги години в България няма "Правилник за движение по пътищата", тук:
http://lex.bg/laws/ldoc/2134649345
последното допълнение е направено на  15 февруари тая година и колкото и да четох не намерих нищо за "Кръгово движение". Много ще се радвам, ако някой покаже къде е пропуска ми. Имам предвид, член, точка, параграф.

ПП. Статии във вестниците и кой какво казал по телевизията не вършат работа.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |