| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: стари коледни лампи - въпрос  (Прочетена 2766 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
стари коледни лампи - въпрос
« -: 04 Декември, 2021, 00:32:35 »
Здравейте колеги ,
намерих едни стари лампички , та се заиграх малко със тях .  Преправих им инсталацията за да работят на 12 волта . 
Измислих си една схема , състояща се от няколко flip-flop вериги .  Целта е лампите периодично да сменят примигванията - съответно само на по бързо и по бавно . Сглобих и захранването - изправител със 12 волтов регулиращ се стабилизатор . Всичко работи нормално , от потенциометрите на драйвера се регулират интервалите , а от другия на захранването - силата на светене на лампите . Струва ми се обаче че въпреки със  охладител - стабилизатора прекалено много се загрява . Принципно не е проблем , но съм предвидил платките да стоят във затворена кутия и мисля че ще стане проблем . За стабилизатор ползвам LM350 , 1,5А - по мощен във магазина нямаха . Товара ми е малко под ампер . Въпроса ми е - може ли да се измисли нещо  , за да се прехвърли товара на лампите върху транзистор примерно ? Нещо от сорта на КТ803А (10А) ?


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #1 -: 04 Декември, 2021, 00:55:07 »
Няколко неща...

Много добро упражненеие по електроника. Поздравления. Пусни схемата,  ще ми е интересно да я видя.
 
Тоя транзистор, за който питаш е 10лв...  Цял комплект работещи лампи за тая пара

Не знам колко си съобразил факта, че по празниците хората не са трезвени а това цялото е на платка. И в кутия да го сложиш пак може да го ритне някой или да го полее или ... Сложи го в някква  кутия, вържи го с кабелна връзка за елхата  и не го мисли повече, ако прегерее все едно, лампи са, трябва му да работи една вечер  после е опционално.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #2 -: 04 Декември, 2021, 01:14:55 »
Пробвай 3 броя в паралел LM317T (еднаква серия). Не съм пробвал с LM350 в паралел, би трябвало и те да захапят.

https://tokzamer.ru/bez-rubriki/lm317t-harakteristiki-shema-podkljucheniya
« Последна редакция: 04 Декември, 2021, 01:22:13 от lz1tka »
73!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #3 -: 04 Декември, 2021, 05:23:12 »
И аз това щях да кажа запаралелваш 3 броя 7805 крак в крак и ги лепиш на радиатора и си готов.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #4 -: 04 Декември, 2021, 07:31:10 »
Ако товарът на стабилизатора не надхвърля пределните му ток и мощност, значи е просто въпрос на достатъчно охлаждане - може просто да се сложи на много по-голям радиатор - според разсейваната мощност от стабилизатора (= падът на напрежение върху него * тока през него (като се пренебрегне токът пред третия извод)). Дори и с повече стабилизатори в паралел, разсейваната мощност пак ще е същата, и съответно необходимото охлаждане, въпреки че така поне вероятността някой от тях да дефектира от претоварване е по-малка.
Но провери каква е консумацията при максимална сила на светене и според това прецени необходимия брой стабилизатори и охлаждането.

Може да се използва и импулсен такъв. В момента се сещам за това https://hobby.neomontana-bg.com/kit1314.htm , но може да има и ИС с по-малко външни елементи които може да се използват.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #5 -: 04 Декември, 2021, 12:31:52 »
Защо и е стабилизатор на тази проста схема изобщо? Ако все пак държиш на стабилизатора, измери колко е пада на напрежение върху него, ако е по-голям от 2-3 волта излишъка може да се гаси с подходящ по стойност и мощност резистор свързан преди стабилизатора. Така последния ще грее по-малко!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #6 -: 07 Декември, 2021, 08:37:44 »
Солидарен с последните два поста, ще допълня. Просто трябва да захранваш стабилизатора с по-ниско напрежение, за да намалиш пада върху регулиращия елемент. Ако на изхода имаш 12, на входа не е нужно да имаш повече от 15-16 примерно. Иначе е само излишно разсейване на мощност. А дали тази мощност ще я разсейваш с един стабилизатор, с три стабилизатора или съпротивление, все едно, пак ще трябва да я разсейваш и тя ще е все една и съща във всички случаи.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 234
  • Населено място: София

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #8 -: 07 Декември, 2021, 12:00:38 »
Може би грешката е че, не сме видяли още въпросното захранване как е направено. Със трансформатор или не, ако да колко волта вади на изхода си трансформатора. Ако не как точно е направено. Нека питащия даде достатъчно данни и тогава да видим какви са оптималните решения. Що се отнася до запаралелването на еднакви стабилизатори, често срещано явление в някои китайски захранвания за радиостанции. Виждал съм ги много, там уравнителните токове са явно много макли. Но, виждал съм само със стабилизатори от серията 78хх. Вероятно са подходящи за такова свързване, или китайците я карат през просото. За Сефте видях такова захранване за СБ радиостанции преди повече от 20 години когато се занимавах с ремонт на таксиджийси СБ/та. Иначе съм съгласен че, не е най доброто решение а само компромис. Защото като се замисля проблема ще дойде когато трябва да се задейства защитата на чипа от събитие, не толкова от уравнителните тоци.
« Последна редакция: 07 Декември, 2021, 12:11:57 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #9 -: 08 Декември, 2021, 00:15:47 »
Здравейте ,
захранването е трансформаторно - 220 / 12 волта . На изхода на изправителя има около 16   , а изхода на стабилизатора съм го настроил на 11 волта.

Сглобих схемата със три успоредно свързани LM317T  . Греенето се намали на половина , вече огладителя е топъл , не изгарящо нагорещен - това беше целта  :) Монтирах всичко във кутията . Направих я да изглежда горе долу като подарък за да се връзва със обстановката около елхата :) За размера и не знам , обаче кабела от телефонна слушалка направо кърти  :D . Схемата ще я начертая утре на свежо , ето малко снимки . Кутията иска леко козметично боядисване все още , ще се погрижа и за това утре  . Крачетата и са направени от капачките на кутийките със тенол , това сега е рециклиране  :) 


Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #10 -: 08 Декември, 2021, 08:53:42 »
Мисля че има нужда, за това ще напиша няколко реда...Това е защото упражнението е добро, резултатът е отличен, но има риск да си направиш грешни изводи, а това не е правилно.
Добре, на входа на стабилизатора имаш 16В, а на изхода 11В. Токът през товара е 1А, токът през стабилизатора е същият - 1А. Простата сметка показва, че регулиращият елемент (стабилизаторът) ще разсейва мощност (16В-11В) Х 1А =5 Вата.
До тук нещата са абсолютно точни. От тук нататък ще говоря в първо приближение, с уговорката, че това няма да се отрази сериозно на крайния резултат. Така... Разсейването на мощността с прости думи е отдаване на топлинна енергия от твоето устройство към околната среда, или просто загряване на въздуха, а чрез него на цялата планета. Елементът, който в крайна сметка върши тази работа, е радиаторът. И забележи - ако имаме избран конкретен радиатор, при разсейване на тази конкретна мощност 4 Вата и дадена температура на въздуха, примерно 20 гр., от този избор вече ще имаме и конкретна температура, до която ще се нагрее радиаторът. Температурата му ще зависи от площта и топлопроводността на радиатора, от степента му на свързаност с въздуха и т.н., но ще зависи само от параметри на радиатора. И така, вече знаем колко ще се нагрява радиаторът, а още даже не сме мислили какъв точно стабилизатор ще ползваме, колко броя от него и т.н.

Ако не вярваш - пробвай! Можеш да откачиш проводниците на двата крайни стабилизатора и така да оставиш да работи само средния. Провери колко ще се нагрее радиаторът и дали ще има значима разлика.

Истината е, че ако даден стабилизатор е способен да пропусне максималния ток, който би протекъл през товара при даденото изходно напрежение, и ако може да издържи максималната мощност, която се пада върху него при този ток, тогава този стабилизатор е подходящ и ще върши работа. Виж, ако през товара трябваше да текат 4 А (тогава мощността за разсейване щеше да е 20 Вата), тогава би имало смисъл да ползваш три стабилизатора в паралел, но с много по-голям радиатор.

Друг е въпросът дали е нужно лампите, като крайни консуматори, да се захранват със стабилизирано напрежение и доколко това е целесъобразно, дали не е достатъчно само управляващите схеми да се захранват стабилизирано, а за лампите да се ползва нефилтрирано изправено напрежение, но сега ще говорим само за стабилизатора...

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #11 -: 08 Декември, 2021, 11:45:38 »
И аз имам един въпрос, дупките където са завити стабилизаторите върху радиатора с какъв диаметър са. Стори ми се, че изглеждат по-големи от тези на стабилизаторите. Ако е така това обяснява греенето. Иначе има значение от качеството на стабилизаторите. Проблема идва от там, че китайците пишат едно а правят друго. И често при дадени параметри 1,5А за този тип стабилизатори реално стабилизатора е 1А. Човек се заблуждава а китайците печелят от оборот, чисто търговски трик. Аз си спомням преди години един марков стабилизатор 7812 на 1.5А до 0.7А изобщо не се загряваше. А сега всички знаете от опит как е. Всичко е така както казва колегата, въпроса е за какъв ток е стабилизатора. Това го споделям от практиката си. Иначе може би е по-удачно лампите да се хранят директно от трафа както казва.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #12 -: 08 Декември, 2021, 15:49:40 »
Аз си спомням преди години един марков стабилизатор 7812 на 1.5А до 0.7А изобщо не се загряваше.

Ако ще и от ИНТЕЛ да е изработен стабилизатора, по най съвременен процес и с отлично качество....все тая
Мощноста си е мощност и трябва да се разсее някъде във вид на топлина! Тук няма връзка качеството на самия стабилизатор.
Колегата Бекриев го е описал подробно.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #13 -: 08 Декември, 2021, 17:08:47 »
Зависи какво е КПД-то му при тока който се консумира. Стабилизатора превръща в топлина само едно минус КПД-то си.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: стари коледни лампи - въпрос
« Отговор #14 -: 08 Декември, 2021, 20:06:24 »
При линеен стабилизатор е рядкост да има вариации в КПД. Ясно е, че се умножава пад на напрежение по ток през него. Едва ли ще има такъв стабилизатор да има собствена консумация над 10 милиампера максимум :) От където следва, че няма как ако си поддържа съответното изходно напрежение да има по-ниско от очакваното КПД. Виж ако е импулсен преобразувател - там вече е друго :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |