| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252  (Прочетена 10963 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #15 -: 27 Декември, 2015, 03:22:56 »
За мерене на ИЗПРАВИТЕЛНИ  лампи -

Prufschalter- врътката трябва да е на: Gleichrichter Messung

Записано е с "!" . Забранено е да се мери кенотрон на друга настройка  :D

+ още няколко задължителни и фатално застрашаващи го ако бъдат сгрешени - настройки.... Бахти безумието.

Лавата бушонлампа - за решетки

Дясаната бушонлампа - за аноди

КАзано е, че трябва да са по 200ma или само анодната да е 200ма, ще го опиша точно при превода.

Не са дали напрежения.  КАзва се, че за джобно фенерче лампи се ползват  :D  ??? ??? ??? ???

Работата с уреда е с изключителна и ненужна сложност с безумна последователност от процедури . Не препоръчвам даже да се гледа, преди да му преведа упътването, че ще вземе да нарушиш някоя поцедура ако не го гледаш в правилен ред. ...
« Последна редакция: 27 Декември, 2015, 21:11:04 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #16 -: 27 Декември, 2015, 09:35:23 »
Прикачвам два архива със снимки. дано са достатъчно ясни.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #17 -: 27 Декември, 2015, 09:36:32 »
и втория

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #18 -: 27 Декември, 2015, 21:05:51 »
Чудни снимки.  :bravo:

След вчерашното ми начално раздразнение, днес дочетох упътването до край и нещата се изясниха.

Защо работата с уреда е толкова сложна и изисква процедури, след като повечето лампомери са относително лесни за употреба и обезопасени от гл. Точка на измерваните лампи ?

Уреда НЕ е само лампомер.  Това е комбиниран Уред- вид мултимер Динозавър  :D :D :D:

-Капацитетомер
-Омметър
-Лампомер
- - Стандартен за ток и напрежения на Анод и Решетки( като типовете решетки се мерят по отделно и е възможно различно задаване на пред-напрежение  за различните типове решетки едновременно И по отделно, с цел измерване състоянието на останалите при различни условия)
- - Измерител състоянието на отоплението и Възможност за задаване на коригирано отопление по напрежение и ток, при износване на отоплителната верига и неговото последващо измерване, с цел последващо прилагане на КОРЕКЦИЯ в схемата където ЩЕ се ползва съответната измервана  лампа!!!
- - Измерител на състоянието на ВАКУМА в лампата!
- - Измерител на износването на катода!

-ХАРАКТЕРИОГРАФ. Е това ме шашна и ме хвърли в джаза.  Предполагам е 1-во поколение характериограф за Лампи. Има описана процедура, при която с помощта на милиметрова хартия, можете да свалите ГРАФИЧНО Характеристиките на всяка измервана лампа!!!  В зависимост от Свалените графики - вече може да се подбере за съответната и употреба !!!

Поради горната многофункционалност и за да бъде тя възможна конструкторите са жертвали безопасността на лампите и са наложили процедури за употреба .

Всички настройки се правят в ИЗКЛЮЧЕНО състояние на уреда.

С изключение на описаните по дадена процедура настройки като позиции на Галетните ключове, Всички останали -ТРЯБВА задължително да са в Нулева позиция или позицията, която е ОТНОСИТЕЛНО нулева според описанието на съответната галета( някои от тях нямат изключено състояние).

Уреда МОЖЕ да провери Собствените си кенотрони  :o, един по един естествено. Това не ми е известно друг лампомер дали го умее.

Има списък с възможни проблеми с уреда и -решения за тях ако възникнат- един вид дебъгер.

Ако тоя Уред беше произведен днес , със сигурност за работата с него щеше да се предлага и курс на обучение.

Всички Надписи по предния панел ще ти ги преведа също на списък- да ги разпечаташ на лепенки, Защото с оригиналните е тотална обърквация за Немско НЕ говорещ човек.

Като за начало:

Лампите Се проверяват  в Последователност от няколко теста.

Всички тестове се настройват на галетите на лампомера Предварително според това кой точно тест е и каква точно лампа се тества , при изключено състояние на уреда.

НЯКОИ от  Изправителните лампи се тестват по различен начин , А масовите изправителни лампи по още по-различен.

Първия тест е - Предварителния тест.   Той НЕ важи за изправителни лампи- кенотрони  .

С написване на превода се захващам утре.

Днес ми беше края на пълното прочитане на текста , който е доста Технически специализиран , и съм сигурен че би накарал и професионален преводач да ползва речника колко и аз в случая, ако ли не и повече. 

Хванах една грешка в описанието на една от процедурите, понеже сме технически форум все пак и съм технически грамотен  :D.  Тестването и ще оставя на собственика.  :D

В описанието на Приложените аксесоари се споменават 3 резервни( подсигури теля - бушони предполагам), не ги видях на схемата дали има или се говори за 2 те малки лампи които служат за бушони при измерване на аноди и решетки на лампите- казано е само, че единия е 200ма а другия 400ма. данни за напрежение няма .

За сега толкова.   Като напиша превода , ще видите защо този уред е УНИКАЛЕН.

Това невероятно упътване, в което немците все още са знаели как да използват езика си без клишета и ограничения, може да  се употреби спокойно за конструиране на съвременен лампомер с автоматизирани всички функции... Направо се зарибих.  Отговори на всичките ми въпроси по отношение измервания на лампи.  :)
« Последна редакция: 27 Декември, 2015, 21:26:17 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #19 -: 27 Декември, 2015, 22:00:06 »
Да невероятен е, а уредите са толкова точни, мога да си калибрирам цифровия.
Смятам да му направя приставка за цоклите които няма, октален, новален и за 21'а серия. Под контролните потрнциометри има изводи за напреженията. Още не съм сигурен как ще стане, но с ваша помощ ще стане.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #20 -: 27 Декември, 2015, 22:09:58 »
Да невероятен е, а уредите са толкова точни, мога да си калибрирам цифровия.
Смятам да му направя приставка за цоклите които няма, октален, новален и за 21'а серия. Под контролните потрнциометри има изводи за напреженията. Още не съм сигурен как ще стане, но с ваша помощ ще стане.

Всичко това за приставките е Описано в упътването , Оригинално е имал в комплекта явно твоите са загубени.
 
В упътването също се казва, че могат да се изработват и прилагат преходници каквито ще си направиш.

По отношение Клемните изводи под всеки вид тестер - тяхната употреба също е описана възможно най подробно и разностранно.

С цел употребата им за какво ли не: От включване на външни Волтмери , Ампермери, кондензатори, Резистори, До Подаването на на някои от тях  на ДОПЪЛНИТЕЛНО външно анодно напрежение с цел измерване на лампи,  които не се поддържат от лампомера в обхвата му до 300в Анодно.

Абе простичко казано, на един чифт от клемите има процедура как се подава външно ТРЕТО 300в -анодно, за измерване на определени лампи.

+ Това Вграденото  Анодно напрежение има възможност за 2 вида настройки поддържани ЕДНОВРЕМЕННО- тоест реално имаш 2-анодни напрежения - които можеш да настроиш по различен начин и да ползваш едновременно на една и съща лампа.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #21 -: 27 Декември, 2015, 22:18:36 »
Има серия лампи които може да измерва- При нея процедурата е доста особенна  и има доста изключения.

Явно и когато е бил нов тази серия е била доста ограничена и странна.

Наричат я Löwe Röhren. Предполагам се превежда като "Лъвски лампи" 

- Трябва ми повече информация  за тази серия лампи- ако някой е правил сърч в нета  или има сканирано инфо нека сподели. За да ми спести поне това търсене.

 :drinks:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #22 -: 27 Декември, 2015, 22:28:13 »
Тука пише няколко думи, но те изчерпват нещата.

Loewe tubes are very interesting for tube collectors. They have almost a nice appearance and funny constructions inside.

Some of them are multiple types with capacities and resistances included.


Линка:

http://www.tubecollection.de/ura/loewe.htm

Неактивен yaesu47

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
  • Населено място: Варна

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #24 -: 27 Декември, 2015, 23:02:45 »
Благодаря за бързата реакция.  :drinks:

Това били така наричаните "интегрални лампи", които имат резистори и кондензатори в балона.  Изясни ми се картинката.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #25 -: 28 Декември, 2015, 18:13:52 »
Имам два преходника , които може и да не са от комплекта. EL11 - EL84 и ECL11 - ECL86.
41758-0
41760-1
Ще настроя параметри спрямо каталога за EL84 и ECL86 и ще пробвам внимателно.

Иска ми с да освежа кутията.
Препоръчайте ми някаква подходяща боя. Материята прилича на промазан плат или кожа.
41762-2
41764-3

а това е фабричната табелка
41766-4

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #26 -: 28 Декември, 2015, 20:33:38 »
Тествах преходниците при следните условия.
41770-0

Установих, че лампи P серия не загряват на 6.3V, искат си 300mA и ги достига прi обхват на отоплението 90V.
Изумен съм.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #27 -: 28 Декември, 2015, 21:52:21 »
Сега със крушка 3.5V 0.26A. Като стигна ток 90mA при измерване, крушката почва да свети силно и анодното пада.
Утре ще ходя на лов за крушки.
Чудя се, има ли ролята баласта, при измерване, на не-изправителни лампи?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #28 -: 28 Декември, 2015, 23:10:22 »
Колега , 90 волта , на лампа , няма как да е . Отоплението. Нещо е грешно . Няма как да а така .

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампомер Universal Röhrenprüfgerät W 252
« Отговор #29 -: 28 Декември, 2015, 23:42:46 »
Никъде не съм казал, че на лампата се подават 90V.
Казах че уреда е на обхват 90V. освен това има и обхват 120V за отопление. Колко е реално на лампата не съм мерил.
При лампите от Р и U сериите е важен тока през отоплението, напрежението няма значение.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
1960 Прегледи
Последна публикация 30 Януари, 2014, 08:46:47
от ahedproductions
1 Отговора
643 Прегледи
Последна публикация 30 Юни, 2016, 00:13:04
от nikp

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |