| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.  (Прочетена 1036 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sredo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Здравейте!
    Интересна ми е старата изчислителна техника, от гледна точка на историята и на това, че е относително по-просто устроена от съвременната и е доста по-лесно разбирането и в детайли особено за хора като мен, които не се занимават професионално с изчислителна техника. Не е невъзможно дори да проектираш и създадеш собствен хардуер или просто да копираш вече създаден – примери много. Задачата при съвременната техника е доста по трудна. Общо взето ретро цифровата техника ми се превърна в хоби. Разбира се искаше ми се да се сдобия с екземпляри от българската индустрия, за която съм на мнение, че е можело и е трябвало да бъде съхранена до днес и модернизирана, но това е тема на друг разговор. Та преди известно време се сдобих с Правец 8М, отделно си набавих и доста периферия към него. Изчистих го основно, смених кондензаторите по дъното и тези в захранването, както и вентилатора (смяната на кондензаторите може би я отчитам като грешка, защото след като се сдобих с уред за мерене на капацитет се оказа, че нямаше нито един неизправен кондензатор и на всичките капацитета им е малко по- голям от този, който е записан на корпуса, а на съвременните, дето купих повечето са с една идея по-малък капацитет от този - записан на корпуса). След като сглобих всичко, свързах правеца към един CRT телевизор и той заработи (голяма радост беше), но проблемите не закъсняха….
    За сега основният проблем е с клавиатурата, вероятно за напред ще възникват и други проблеми – на пример с монитора тъй като и той не работи. Разглобил съм го, купил съм малко части за него така малко на сляпо, но все още не съм го включвал. Купих го като повреден и като заработи нормално компютърът ще се върна към него за сега чака. Вероятно ще имам проблем и с периферията тъй като за повечето неща нямам информация за статуса им и за това как се експлоатират като цяло.
    Да се върнем на проблема с клавиатурата: До колкото знам, след включването на компютъра (по подразбиране) езикът на писане трябва да е латиница, При натискане и задържане на един от двата бутона „КИР“ трябва да пише на кирилица, а при еднократно натискане на подчертания бутон „КИР“ – свтва жълтият бутон и пише постоянно на кирилица. Но какво се случва при мен: Първоначално след включването на компютъра езика на писане беше кирилица, а при натискане на клавиш от първия ред винаги се появяваха съответните символи (не цифри) при натискане на клавиш „КИР“ нищо не се променяше. При еднократно натискане на подчертания бутон „КИР“, светваше жълтият светодиод, но продължаваше да пише на кирилица, но след многократно натискане на един и същ клавиш редуваше съответните символи на латиница и на кирилица в никакъв случай не можех да пиша цифри, винаги се печатаха символи.
    Бях избързал да сглобя компютъра, така, че пак го разглобих и свалих клавиатурата. Чудих се известно време какво да правя и си спомних, че единият клавиш „КИР“ се клати необичайно. Както си и мислех се оказа счупен и даваше постоянно контакт. Свалих го и премерих и останалите, те нямаха такъв проблем. Свързах отново клавиатурата, но отново нямаше търсеният ефект. Отново след включване печаташе на кирилица, но вече печаташе цифри, а след задържане на „КИР“ печаташе символи – това добре. Но подчертаният бутон „КИР“ не промени действието си, а при задържан бутон „КИР“ се случваше същото като при еднократно натиснат подчертан бутон „КИР“ – редува латиница и кирилица.
Така, че Моля помагайте.
    Ще добавя още: Търсих снимки от обратната страна на клавиатурата, но не открих. На моята има запоявани проводници, които могат да се видят на прикачените снимки, но не разбирам дали са фабрично запоени или е някаква преработка на която се дължи и проблемът. Ако някой е обърнал внимание, моля да сподели.
Поздрави!

Неактивен sredo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #1 -: 15 Февруари, 2023, 15:50:40 »
Не бях прикачил всичките снимки в предния пост, така, че ги качвам тук.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 145
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #2 -: 15 Февруари, 2023, 20:58:18 »
Здравейте,
Прилагам снимка на символите които извежда моята KBD3 на Правец 8М в всички комбинации КИР/ЛАТ както следва:
1. Режим Латиница /светодиода лат/кир не свети/
2. Режим Кирилица /светодиода свети/
3. Режим Латиница + натиснат клавиш "КИР"
4. Режим Кирилица + натиснат клавиш "КИР"
Моята клавиатура има частично същите промени с проводници. Липсват тези под 176ИЕ1.
Понеже и двете клавиатури имат еднакви промени, мисля че те са направени фабрично.
Тук има схемата на KBD3, по скоро без промените.
Възстановавал съм счупен по същия начин бутон с двукомпонентно лепило /епоксидна смола/.

Неактивен sredo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2023, 14:46:10 »
    Здравейте "-JonnS-",
    При мен някои чипове са различни от вашите (прикрепям снимки), включително и този, при който моята клавиатура има промени а при вашата ги няма - на снимката е ограден с червено и от горната страна на платка същият чип при мен има съединени с тинол две съседни крачета също оградени на снимката.
    Що се отнася до печатането на клавиатурата, качил съм снимка как е при мен като съм номерирал както е в твоя пост. В долните четири реда номерацията на комбинациите се запазва, а този резултат се получава, когато задържа натиснат съответния клавиш освен ако не е от първият ред. Първият ред си работи нормално.
    Идеи какво да правя?
    Поздрави!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #4 -: 16 Февруари, 2023, 16:29:03 »
К555ИР23 е съветския еквивалент на 74LS374, а пък К176ИЕ1 може да се замени с HEF4024BT. Има обаче разлика в разпиновката между К176ИЕ1 и HEF4024BT, защото единия е 6 а другия 7-разряден. Кои други са различни?
« Последна редакция: 16 Февруари, 2023, 16:56:53 от CVT »

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 145
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #5 -: 16 Февруари, 2023, 16:44:50 »
На моята клавиатура е монтирана CD4028 /както е по схема/ а на вашата К176ИЕ1.
Тя е 6 разраден брояч и може функционално да замени оригинала но крачетата им не съвпадат.
Предполагам, че мосчетета под ИЕ1 са за напасване на нейните изводи към тези на 4028.

Да локализираме проблема поверете с волтметър /логически пробник/:
   1. При натискане на клавиша "КИР" /SHIFT/ дали се променя нивото върху извод 1 (А6) и на двете КР556РТ4?
   2. При натискане на клавиша подчертано "КИР" /LOCK/ и смяна състоянието на светодиода КИР/LAT дали се променя нивото върху извод 15 (А7) и на двете КР556РТ4?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #6 -: 16 Февруари, 2023, 17:20:31 »
На моята клавиатура е монтирана CD4028 /както е по схема/
...

Имаш предвид CD4024, нали? (И аз се бях объркал, но си коригирах поста.)

Неактивен sredo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #7 -: 16 Февруари, 2023, 19:35:28 »
    Към "CVT". Да изглежда само тези две интегрални схеми са различни. Изглежда разконспирирахме защо са тези шунтчета покрай К176ИЕ1.
    Забелязах, че и на двете клавиатури е прекъсната пистата към пин 11 на 74LS374 и точно на този пин е запоен единият от белите проводници.
    Така, измерих сигналите: На пин 1 на К556РТ4 при отпуснат SHIFT сигналат и при двете памети е 4.8V, а при натиснат е 0V. На пин 15 при не светещ диод LOCK сигналът е 4.8V, а при светещ е 0.11V. Мисля, че така трябва и да е.
    Между едната К556РТ4 и MC14093 има два елемента приличащи на транзистори (по тези номера, които са на тях не ъспях да намеря нищо (3406 или 34D6 и 138B)), но не ги виждам на схемата. Идея защо са там?

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 145
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #8 -: 16 Февруари, 2023, 21:40:41 »
Цитат на: CVT
Имаш предвид CD4024, нали?
Да, убъркал съм се :(

Цитат на: sredo
    Така, измерих сигналите: На пин 1 на К556РТ4 при отпуснат SHIFT сигналат и при двете памети е 4.8V, а при натиснат е 0V. На пин 15 при не светещ диод LOCK сигналът е 4.8V, а при светещ е 0.11V. Мисля, че така трябва и да е.
Да, точно така трябва да бъде.

Цитат на: sredo
    Между едната К556РТ4 и MC14093 има два елемента приличащи на транзистори (по тези номера, които са на тях не ъспях да намеря нищо (3406 или 34D6 и 138B)), но не ги виждам на схемата. Идея защо са там?
Това са два транзистора свързани в схема Дарлингтон, които подават захранващо напрежение на К556РТ4, когато има натиснат клавиш. Трябва да бъдат в горната част на схемата, която е "отрязана" при копирането. R16 отива на базата на Дарлингтона.

Следващи проверки:
   1. Когато няма натиснат клавиш на адресните входове А0...А5 на К556РТ4, понеже има импулси, напрежението трябва да бъде 1..3v
   2. Когато натиснеш клавиш, импулсите спират и на А0...А5 се установява двоичен код уникален за всеки натиснат клавиш. (През D1 се подава напрежение което спира генератора.)
   3. При натиснат клавиш на извод 16 /Vcc/ на К556РТ4 трябва да има +5v

   Ако 1..3 са изпълнени
   4. натискаме постоянно да речем клавиш "Z", записваме кода който се установява на изходите D0...D3 на двете К556РТ4
   5. Както си е натиснат клавиша натискаме Shift, и проверяваме за промяна на кода на D0...D3 на двете К556РТ4
   6. Същото както в т.5 но натискаме Lock

Ако получения код на D0...D3 на двете К556РТ4 не се променя при 5. и 6., проблема най-вероятно е в К556РТ4.
Иначе вероятно 74LS374, лентовия кабел, контактуването на куплунзите в цоклите, счупено краче на куплунга, лош контакт на кабела с куплунга ...
« Последна редакция: 16 Февруари, 2023, 21:46:56 от -JonnS- »

Неактивен sredo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #9 -: 18 Февруари, 2023, 18:23:39 »
Направих измерванията, които ме посъветва (мисля, че всичко си беше на ред и лентовия кабел мерих и той беше ОК) и още доста и стигнах до извода, че проблемът (поне според мен) е в 1ЛБ00ШМ. Това са 4 бр. логически елемента И–НЕ и според мен на изходите трябва да имат или логическа нула, или единица. При мен се получава следното:
    Тестът е с клавиш "Q" и меря резултата на пин 3 и 11 тъй като отиват към 74LS374;
    На пин 3 без натиснати клавиши измервам 2,7V, при натиснат клавиш - 3,57V, клавиш + shift - 4,59V;
    На пин 11 без натиснати клавиши измервам 4,26V, при натиснат клавиш - 0,98V, клавиш + shift - 4,37V;
    Мисля, че логическата нула не е коректна и като цяло интегралната схема не подава коректна информация към 74LS374. Предполагам, че като задържа клавиша натиснат, сигналът започва да се колебае и 74LS374 го възприема веднъж като нула, веднъж като единица и затова ми редува символи на латински и на кирилица.
    На изхода на 74LS374 (Q0....Q7) Инмерих странни сигнали, но предполагам, че там вече е импулсен сигнал и не мога да го прочета коректно с мултицет, но щом все пак пише кирилица, цифри и специални символи предполагам, че там нещата са коректни.
    Между временно прецаках цокъла на 74LS374, защото го свалях за да меря без него за да съм сигурен, че проблема идва от 1ЛБ00ШМ и ръгах в него едно кабелче за експериментална платка и сега чипа не прави контакт в цокъла и вече е страшно какви неща се печатат на монитора, но ще го сменя и предполагам, че ще се оправят нещата и мисля да сменя и 1ЛБ00ШМ мисля да търся вместо него 74LS00.
    Мога да кача и повече резултати от измерванията ако е необходимо.
    На прав път ли съм?

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 145
  • Населено място: Самоков
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #10 -: 22 Февруари, 2023, 18:13:20 »
Цитат на: sredo
На изхода на 74LS374 (Q0....Q7) Инмерих странни сигнали, но предполагам, че там вече е импулсен сигнал и не мога да го прочета коректно с мултицет
Не е така, накратко 74LS374 е регистър памет, запомня кода на последния натиснат клавиш, като го съхранява до натискане на следваш.

Измерих състоянията на изводите на ИС на моята клавиатура от 8М
   - след включване и еднократно натискане на "Space"
   - при постоянно задържане на бутон "Z"
Сравнете ги и отразете разликите по които се надявам да открием проблема.

Неактивен sredo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #11 -: 04 Април, 2023, 18:40:27 »
Здравейте!
Много се извинявам, че се забавих толкова с отговора. След подмяна на цокъла на 74LS374, монтиране на цокъл вместо 1ЛБ00ШМ и монтиране в него аналогът 74LS00N - клавиатурата, започна да работи коректно. След ремонта направих измерванията, от които съм записъл резултатите долу в снимките. В синьо - еднократно натиснат "space" след включването на компютъра, в червено - постоянно натиснат клавиш "Z". Резултатите са с точност до една стотна, но трябва да се има в предвид, че не са точно константни. Направило ми е впечатление, че като правя едно и също измерване на по-късен етап по някога има лека разлика в резултатите. Разликата се изразява в стотни, което предполагам че не е проблем.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблеми при възстановяване на Правец 8М.
« Отговор #12 -: 04 Април, 2023, 20:51:06 »
Меренето на напрежения различни от захранващите и някаква друга малка част не дават кой знае каква полезна информация и са доста зависими от много фактори включително и типа на използвания уред за измерване .

По добрият пример е да се дава вида на сигналите на съответните контролни точки.

Но важното е че нещата са тръгнали .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |