| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FENDER EVH 5150  (Прочетена 921 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
FENDER EVH 5150
« -: 10 Януари, 2023, 18:04:17 »
Показвам малко снимки на един съвременен лампов китарен услвател. Произведен е в завод на фирмата в Мексико, мексиканците се трудят за Америка както китайците. Закупен е в Канада и понеже там стандартно напрежение е 110 волта върви с трансформатор по-тежък от усилвателя.Най-вероятно този трансформатор е виновник или причина комплекта да стигне до мен ,а чрез мен и до желаещите да видят как изглежда един съвременен лампов усилвател.За сега освен мирис на нещо горяло не съм установил. Свалил съм схеми и чакам да ми донесат и една тонколона за проби-изходите се включват с т.н. канони.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #1 -: 10 Януари, 2023, 18:23:08 »
Ето още две-три снимки:

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #2 -: 10 Януари, 2023, 18:27:20 »
Не се сърдете, но като човек с голям опит в ремонт на китарни лампови усилватели,
имам няколко коментара:
1.Напрежението в мрежата на Канада е 120VAC.
2.Тези усилватели имат за входове и изходи конектори тип JACK.
3.Внимавайте с ремонта, защото нов струва около 1350 Евра.
https://www.thomann.de/de/evh_5150_iii_50_w_6l6_head_bk.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZGUiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjF9&reload=1

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #3 -: 10 Януари, 2023, 18:29:10 »
За разлика от самоделките които се предлагат в нашите продавалници колкото и да се взирах не видях златни или сребърни проводници, няма и специални резистори и кондензатори. Нямам представа колко е струвал този усилвател, но знам че Фендер, Вокс и Маршал са ползвали всички мои любими групи и изпълнители от 60-те доден днешен.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #4 -: 10 Януари, 2023, 18:30:38 »
Марк, виж какво пише на трансформатора.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 234
  • Населено място: София
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #5 -: 10 Януари, 2023, 19:14:07 »
Трябва да се внимава с товара - не видях по схемата някаква обратна връзка за да не се покачва изходното напрежение без товар. Това е обикновено слабото място на лампови трансформаторни усилватели. За ремонт е по добре да се ползва не тонколона, а реотани от печка, напр. "Мечта", като чрез окъсяване на реотаните се докара необходимото съпротивление. Може да се полват скоби за водни връзки с подходящ диаметър. За слухов контрол към част от реотана може да се върже малък говорител.

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #6 -: 10 Януари, 2023, 19:21:17 »
Трансформаторът е купен от Викиват Пловдив.
В търговската мрежа няма автотрансформатори понижаващи на 120VAC.
Коментарът ми беше за информация.
След вдигане на напрежението в мрежата по изисквания на ЕС на
230VAC+10%-10% напрежението ще е достатъчно.
Линкът, който съм дал е валиден в момента и цената е в момента
в магазин за музикални инструменти и усилватели в Германия.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #7 -: 10 Януари, 2023, 19:41:03 »
Трябва да се внимава с товара - не видях по схемата някаква обратна връзка за да не се покачва изходното напрежение без товар. Това е обикновено слабото място на лампови трансформаторни усилватели. За ремонт е по добре да се ползва не тонколона, а реотани от печка, напр. "Мечта", като чрез окъсяване на реотаните се докара необходимото съпротивление. Може да се полват скоби за водни връзки с подходящ диаметър. За слухов контрол към част от реотана може да се върже малък говорител.

Не се вижда добре схемата ,но май има обратна връзка тръгва от 8ом изход надолу по схемата.
Вероятно отива в предната лампа която не се вижда на снимката.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 234
  • Населено място: София
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #8 -: 10 Януари, 2023, 19:55:15 »
Не се вижда добре схемата ,но май има обратна връзка тръгва от 8ом изход надолу по схемата.
Вероятно отива в предната лампа която не се вижда на снимката.
Дори да има ОВ за намаляване на клирфактора, това не пречи да се вземат мерки да не остава без товар. То не че се прецакат лампите за кратко, но може изходния траф да "пробие"...

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: FENDER EVH 5150
« Отговор #9 -: 11 Януари, 2023, 17:45:47 »
Усилвателят е сглобен и готов за предаване. Имал е късмет, не е работил дълго време при по-високо мрежово напрежение.Проблемът му беше в отоплителната верига на предусилвателните лампи. Отоплението им е изправено и стабилизирано, въпреки това имаше една лампа зян.От същото напрежение се захранва и управлението-превключване на входове и индикации.Всичко вече работи,за проба стоя включен около час време.Мрежовият трансформатор почти не загрява, а той е бил претоварен. В документацията има полуфабрикатен номер на такъв на 220 волта. Ако собственикът реши ще си го търси.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |