| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Самоделна стайна антена :D  (Прочетена 2353 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Самоделна стайна антена :D
« -: 18 Декември, 2019, 23:12:30 »
Ето какъво ми показа един приятел докато си чистел килера я намерил, не знае нито кой е авторът, нито кога е сътворена, обаче ми каза че добре лови ефирна телевизия  :D
Този шедьовър както виждате е изработен от кутии за видео касети, малки и големи дискети и компакт дискове  :disk: :master2: . Само не ми е ясна тази гума ли е кво е, вътрее явно има някакъв проводник дето е самата антена  8)
Абе напълни ми душата туй чудо  :D

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #1 -: 18 Декември, 2019, 23:23:32 »
Патентована ли е :rofl:Много добре изглежда.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #2 -: 19 Декември, 2019, 00:25:13 »
То това е повече за "Майтапи и бъзици"...
Иначе явно антената е специално за цифрова телевизия - дискетите филтрират аналоговата част на сигнала, а CD-тата го "оцифроват" и добавят усилване!  :crazy:

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #3 -: 19 Декември, 2019, 01:36:11 »
” Антената ” е добре направена като изработка , дори виждам футуристичен смисъл в нея и бих я ползвал за декор и украса . Но в технически смисъл е несериозно . Всички знаем , че антенната техника е сложна и трудна за изпълнение в повечето случаи , и е отделен клон на радиотехниката. Много ми хареса тълкуванието на колегата / ISS / и Го подкрепям , в кръга на шегата , разбира се . Иначе , в общият случай при силен сигнал , добра видимост и други условия , парче жица може да свърши работа като някаква антена . Но , варианта с дискетата , CD - то и помощните средства , по скоро ми прилича на фрагмент от индиански ритуал !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #4 -: 19 Декември, 2019, 08:26:41 »
Изключая дискетата и CD, антената е реална и не е шега-работа  ;).

По-долу: Loop Antenna, 1927 г., апаратура от WW2 и ham-radio в днешно време (първите, случайно намерени в google).
« Последна редакция: 19 Декември, 2019, 08:35:52 от veso74 »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #5 -: 19 Декември, 2019, 11:30:09 »
хаха верно прави сте , че трябваше в раздел "бъзици" да я туря. иначе мисля че отдавна е правена и ползвана с аналогова ефирна.Инак да у София и с парче жица се лови дотри на времето аналоговата , поне ние дето сме близо до телевизионната кула  :D

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #6 -: 19 Декември, 2019, 18:13:58 »
Все пак , като пренебрегнем шеговитата форма по темата от моя страна , / loop antena / - те масово са ползвани по онова време за средни и дълги вълни , дори имам два апарата с подобни , но монтирани вътре на задния капак . При този вид антени всичко може да се изчисли / брой навивки , диаметър , честоти и др. / А в случая ,  за предложената самоделна антена не знам как може да се сметне импеданса , усилване и т.н. на дискета и компакт диск и то свързани незнайно как , може би опитно . Та покрай шегата имаме и исторически преглед на антените от онова време.
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #7 -: 19 Декември, 2019, 18:28:37 »
На тази антена само дето й липсват и плочи от хард диск всякакви размери като се почне от малките за лаптоп, та до нормалните 3.5", големите 5.25" , та до най огромните дето всъщност верно се ползваха за антени през 90те, когато са закрили изчислителните центрови и всичко отиде по дяволите https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=10082.msg71266#msg71266

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #8 -: 19 Декември, 2019, 18:44:51 »
В интерес на истината и аз ползвах огромен диск от ЕИМ - машини и то от преди т.н. демокрация , като ловех отлично 1 и 2 програма , независимо от голямата чесотна разлика . Това добро приемане го отдавам на височината 5 - етаж , тогава и абсолютната директна видимост и малкото разстояние Ботевград - кулата Правец , около 8 км.
« Последна редакция: 19 Декември, 2019, 18:59:47 от argonavt »
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #9 -: 19 Декември, 2019, 18:49:02 »
къса ми се сърцето като си помисля колко дискове са унищожение по тоя начин за глупост  :(

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #10 -: 19 Декември, 2019, 19:30:12 »
За съжаление Сте прав . И аз като виждах какво се случва със завода за полу-проводници преди доста години и ми идеше да  :bomb: . Това беше завод в които от 62 до 92 год. бяха инвестирани между 3 и 4 МИЛИАРДА долари , но въпреки това все нещо остана и в момента работят 5 - 6 хил. човека на множество германски и други електронни фирми . За сметка на това от завода за автобуси Чавдар остана само лунен пейзаж с височина на остатъците до 10 - 15 сантиметра . Всичко надземно и подземно беше преработено от мангалите!
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #11 -: 19 Декември, 2019, 19:54:21 »
Цитат
... за предложената самоделна антена не знам как може да се сметне импеданса ...
Няма нужда много от това: ориентировъчен разчет, свързване към съвременен уред за измерване (толкова не са скъпи вече) и донастройка на антената в необходимите граници. Естествено изчислението на предаварителните данни носи ползи.

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Самоделна стайна антена :D
« Отговор #12 -: 19 Декември, 2019, 21:33:07 »
Здравейте,
Без да да съм я видял на живо антената, почти съм сигурен че и CD-то и дискетата играят важна роля в тази антена. Няма нищо общо с футуристичност, а по-скоро е самоделен кондензатор за донастройка на честотата, ако може да се мести едното от двете, даже е и променлив.



Поздрави,
lz3sf

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |