| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ELAC 842 High Fidelity Turntable  (Прочетена 7440 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #30 -: 12 Януари, 2020, 20:55:32 »
Да продължа, за тези, които ще се интересуват от този вид грамофони, а и да попитам нещо...
Ще кача снимки от разглобяването на мотора и захранването му, което е интересно /поне за мен/.
"Дефект" на тези грамофони явно е вида смазка, с която са смазани от завода... След време тя клеясва и това довежда до повреда в захранването на двигателя. Намотките на двигателя имат 4-ри извода, които се свързват по определен начин, като е използван и кондензатор /0,022µF - 250V/. Последователно на кондензатора има свързано съпротивление 100ома /?/. За работен кондензатор ми се вижда малка стойността му и знае ли някой защо е съпротивлението /ако не е термо/. Точно това съпротивление е почерняло и единия му край се отлепи, което показва, че е прегрявало, поради клеясалата смазка, най-вероятно. Двете намотки имат еднакво съпротивление /около 384 ома/.
Грамофона ми го продаде "hifi store", в "базар.бг"..., внимавайте с него!
« Последна редакция: 12 Януари, 2020, 21:18:01 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #31 -: 12 Януари, 2020, 21:10:15 »
Да продължа, за тези, които ще се интересуват от този вид грамофони, а и да попитам нещо...
Ще кача снимки от разглобяването на мотора и захранването му, което е интересно /поне за мен/.
"Дефект" на тези грамофони явно е вида смазка, с която са смазани от завода... След време тя клеясва и това довежда до повреда в захранването на двигателя. Намотките на двигателя имат 4-ри извода, които се свързват по определен начин, като е използван и кондензатор /0,022µF - 250V/. Последователно на кондензатора има свързано съпротивление 100ома /?/. За работен кондензатор ми се вижда малка стойността му и знае ли някой защо е съпротивлението /ако не е термо/. Точно това съпротивление е почерняло и единия му край се отлепи, което показва, че е прегрявало, поради клеясалата смазка, най-вероятно. Двете намотки имат еднакво съпротивление /около 384 ома/.
Такива мотори , има на всички шасита   на масовите грамофони , и са вързани по еднакъв начин . Смени кондера , и според това дето пишеш , за намотките , всичко ще е наред .

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #32 -: 12 Януари, 2020, 21:33:36 »
Такива мотори , има на всички шасита   на масовите грамофони , и са вързани по еднакъв начин . Смени кондера , и според това дето пишеш , за намотките , всичко ще е наред .
Благодаря, но защо е съпротивлението?

PS. Заабравих да се похваля... Купиха ми игла от Англия - 25 лири. Надявам се оригинална.
« Последна редакция: 12 Януари, 2020, 22:06:40 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #33 -: 12 Януари, 2020, 21:37:29 »
Благодаря, но защо е съпротивлението?
Нещо като балансно ще да е .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #34 -: 13 Януари, 2020, 15:11:25 »
Според мен това в което се намира кондензатора и резистора е ключа който включва и изключва мотора от мрежата, и предполагам кондензатора е свързан последователно с резистора и общо паралелно на контактната група и служи за искрогасене при комутации. Това си е класически асинхронен мотор с екранирани полюси (няма пусков или работен кондензатор а само едни намотки от дебел меден проводник свързани на късо обхващащи част от полюсите които създават елиптично магнитно поле и карат мотора да се завърти). Характерното при тези мотори е, че токът им при застопорен ротор и на празен ход се различава само с няколко процента. Т.е. такъв мотор не може да дефектира от спичане на ротора. Резистора се е опекъл, заради появила се утечка, или направо пробив в искрогасящия кондензатор, който е бил от хартиен тип. Замени кондензатора и резистора и трябва всичко да бъде наред. Като стойности - важно е кондензатора да бъде оразмерен за 250V променлив ток, много е важно да бъде непременно упоменато, че е за променлив ток. Известни са и като X кондензатори. Резистора може да бъде всякакъв тип, не е фатално избери си мощност според размерите на настоящия.
И внимавай при свързването на изводите - това са две намотки свързани последователно синфазно. Ако размениш краищата им и стане противофазно, при включване тока ще е огромен и мотора ще се опече мигновено!
Като цяло покупката в момента на работещо старо грамофонно шаси си е късмет - надявам се, не си очаквал това шаси са си е в пълна изправност. Дано стане читаво грамофонче, че аз такова шаси не бих взел - само стандартният монтаж на дозата го прави значително предпочитано пред някое RемR.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #35 -: 13 Януари, 2020, 18:19:49 »
Според мен това в което се намира кондензатора и резистора е ключа който включва и изключва мотора от мрежата, и ....................
..........
Като цяло покупката в момента на работещо старо грамофонно шаси си е късмет - надявам се, не си очаквал това шаси са си е в пълна изправност. Дано стане читаво грамофонче, че аз такова шаси не бих взел - само стандартният монтаж на дозата го прави значително предпочитано пред някое RемR.
Много си прав, че кондензатора не е пусков /работен/, но не е и "гасящ"... Нямам идея какво точно изпълнява тази група... Намотките са свързани явно последователно. Днес го пробвах и си завъртя нормално, но като сложих диска /плотера/ не помръдна... Проверих му лагера /аксиален/, върти леко, извадих го и сложих диска върху него, завъртя без проблеми. Изчистих смазката, мушнах диска и завъртя леко ??? Незнам защо. Има едно голямо зъбно колело - програматор и ме съмнява, че то прави нещо, но ще го гледам утре, ако съм жив и здрав.

Ето свързването и снимките преди разглобяването...
Капачката закрива щифта, на който са свързани общите краища на намотките /зелен, червен/ и глим лампата / жълт/. Десните два, крайни щифта са за микропревключватела

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #36 -: 14 Януари, 2020, 21:04:31 »
Пак е с подобни функции, просто е в паралел на намотките на мотора, все отскоци от индуктивността премахва. Както ти казах, купи X кондензатор с близка стойност и сложи резистор и толкова. Няма какво да го мислиш. Интересно решение е, глимката да е в паралел на половината от мрежовото напрежение...
Пък за задвижването - прегледай как е материала на фрикционната ролка и как контактува с шпиндела и платера. Уви на тези грамофони това е неприятен и чест дефект. Дано тук е друго!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #37 -: 14 Януари, 2020, 22:29:54 »
Пак е с подобни функции, просто е в паралел на намотките на мотора, все отскоци от индуктивността премахва. Както ти казах, купи X кондензатор с близка стойност и сложи резистор и толкова. Няма какво да го мислиш. Интересно решение е, глимката да е в паралел на половината от мрежовото напрежение...
Пък за задвижването - прегледай как е материала на фрикционната ролка и как контактува с шпиндела и платера. Уви на тези грамофони това е неприятен и чест дефект. Дано тук е друго!
А аз имам чувството, че просто са объркали изводите... Логиката е групата RC да е на първи и втори десни щифтове /микропревключвател/. Грамофона е разглобяван от некадърник... Личи си като го оглеждам. Лошото е, че не съм се занимавал с такава техника и трябва да разгадавам нещата...
За сега почистих от втвърдена "смазка" регулатора за оборотите, заработи перфектно. Измих със спирт гуменото колело /много е добро/. Зацепването също е добро. Стробоскопа вече работи. Не ми е ясно защо има 4 , като работят само двата стробоскопични кръга.
Не мога да разбера как действа програмата, защото изобщо не работи! Не работи изключването, в края на плочата. Но за това утре...

PS. Забравих..., новата група е 33nF/630V + 200Ω/. Кондензатора е от българските, кафявите.

.
« Последна редакция: 14 Януари, 2020, 22:35:39 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен arni13

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 28
  • Населено място: Белене
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #38 -: 14 Януари, 2020, 23:50:57 »
Имаш 50 и 60 херца, затова са четири кръга на стробоскопа. Това, ако ти върши работа е модел 816,831 на Elac.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #39 -: 15 Януари, 2020, 07:20:34 »
Имаш 50 и 60 херца, затова са четири кръга на стробоскопа. Това, ако ти върши работа е модел 816,831 на Elac.
Оооо, ти се появи... Станахме за здрависване.  :D

Разбрах защо са 4 дисковете, а чертежите винаги са важни!  :drinks: Интересно от къде го изрови този?!?
Поръчах детайлите за кутията и капака, и  ми се искаше да те питам за размерите, само че те нямаше наоколо... От плексиглас ще е. Утре - в други ден ще ми ги пратят. Лошото е, че ще ги режат на циркуляр, и после ще трябва да ги давам на лазер. Ще ми дойде малко много, но вече съм се хванал... А къде и как ще огъвам правоъгълниците за долната част и капака, въобще нямам идея...
Добре ще е, ако можеш да ми дадеш оригиналното свързване на двигатела и къде се намира RC групата, че тука се зачудваме...

Това е за сега.

Благодаря за вниманието!  :hi:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #40 -: 15 Януари, 2020, 14:36:43 »
Паралелно на контактната група може да предизвиква нежелан ток през мотора дори когато е изключен. Кондензатора за това място е МНОГО важно да бъде полипропиленов X кондензатор предвиден за мрежово напрежение. Ще се изненадаш колко неприятно дефектират дори перфектни кондензатори свързани към променливо мрежово. Дано в твоя случай да устиска този който си сложил. Реално къде точно е свързана групата в случая е от второстепенно значение. Остави я в паралел с мотора.
Когато се сдобиеш с плексиглас - никога не си помисляй да го мокриш със спирт. Така ми се напука важен детайл, когато все още не знаех за тази "приятна" особеност на плексигласа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен arni13

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 28
  • Населено място: Белене
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #41 -: 15 Януари, 2020, 14:59:08 »
Имам 810 и доста си играх с него, трябва да го отворя и да видя дали е същият двигател. Схеми довечера ще ти пратя. Хубав ден.

Неактивен arni13

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 28
  • Населено място: Белене
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #42 -: 15 Януари, 2020, 15:46:30 »
Имам 810 и доста си играх с него, трябва да го отворя и да видя дали е същият двигател. Схеми довечера ще ти пратя. Хубав ден.
https://www.hifi-archiv.info/Elac%20Kataloge%20und%20Prospekte/

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #43 -: 15 Януари, 2020, 18:26:10 »
Паралелно на контактната група може да предизвиква нежелан ток през мотора дори когато е изключен. Кондензатора за това място е МНОГО важно да бъде полипропиленов X кондензатор предвиден за мрежово напрежение. Ще се изненадаш колко неприятно дефектират дори перфектни кондензатори свързани към променливо мрежово. Дано в твоя случай да устиска този който си сложил. Реално къде точно е свързана групата в случая е от второстепенно значение. Остави я в паралел с мотора.
Когато се сдобиеш с плексиглас - никога не си помисляй да го мокриш със спирт. Така ми се напука важен детайл, когато все още не знаех за тази "приятна" особеност на плексигласа.
Ще променя свързването когато имам схема от сигурен източник... За сега върти добре.
Кондензатора е от този "модел", който използват при релета за време и други устройства, вместо трансформатор, само че тяхната стойност е 1µF /или 0,63µF/.
За плексигласа имам дихлоретан, който лепи добре и остава безцветен. Лошото е, че единия плексиглас е екструдиран, а другия е лят, ама се надявам да мине гладко всичко. Изпробвах на есктрудиран и всичко беше добре, залепна достатъчно здраво. Със спирт няма да се наложи, защото плочите си имат покритие, което пази от замърсяване, пък и дихлоретана разтваря плексигласа и няма нужда от толкова почистване.
Напукване се получава при полистирола, при плексигласа /поне при екструдирания/ не се получава. Дори сега пробвах на парче с 90%, никаква промяна. При полистирола е друго...

Та така, за сега...

Лека вечер!  :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #44 -: 15 Януари, 2020, 18:30:52 »
https://www.hifi-archiv.info/Elac%20Kataloge%20und%20Prospekte/
Благодарности за труда! Осигури ми занимание поне за седмица...  :)

Ще разглеждам..., дано разбера нещо... :o

Приятна вечер и за теб!  :drinks:
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
16 Отговора
3789 Прегледи
Последна публикация 08 Февруари, 2020, 23:29:41
от триод

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |