| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Схема на импулсно захранване от Правец 8х  (Прочетена 7229 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 146
  • Населено място: Самоков
Търся схема на импулсноото захранване от снимките: ST-41A. Виждал съм го монтирано на различни компютри от серията Правец 8х.
Моето е от 8с, но някой доста се е позабавлявал с него. :(
Подозирам, че подменените кондензатори не са с нужния какпацитет, а сваляните диоди по схема не са този тип.
Бих искал да го възстановя в оригинален вид.
Гугъл нещо мълчи по темата.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #1 -: 15 Юни, 2021, 19:29:14 »
Здравей, всичко си е там, но както каза тези не са правилния вид. По стойност вероятно съвпадат. От снимките се вижда, че всичките електролити са заминали и са за смяна. Подмениги с такива от компютърно захранване или нови но такъв модел. Те са с подходящи параметри за импулсно захранване. За Диодите не знам трябва да са мощни шотки, а дали са оригиналните или не няма значение за работата на захранването стига да отговарят по ток и напрежение. Ако са повредени можеш да замениш със някакви от импулсно захранване с подходящи параметри по ток и напрежение. Греца в горещата страна сигурно е здрав, ако не може да замени със всякакъв за подходящия ток и 400 Волта напрежение например. Кондензаторите на него, двата електролита също са за смяна.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #2 -: 16 Юни, 2021, 12:05:02 »
Здравей, имам работещо ST-41A на моят Правец-8М. Мога да съдействам със стойностите на елементите.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 146
  • Населено място: Самоков
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #3 -: 16 Юни, 2021, 15:04:23 »
Ако до края на седмицата не се намери схемата, ще се възползвам от предложението Ви. Благодаря!

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 146
  • Населено място: Самоков
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #4 -: 21 Юни, 2021, 22:19:14 »
Свалих схемата на захранването, прилича на истинска, не можах да се справя с пъвичните намотки на трансформатора.
В архива е схемата и платката в формат съответно Splan 7.0 и Sprint Layout 6.0, и текстови файл с липсващите стойности на елементи.
Приятел ми подари захранване от Правец 8х, надявах се да бъде като моето, но не би :(
Моля за идея за свързването първичните намотки на трансформатора /за пълнота на схемата/, както и стойностите на липсващите елементи.
Благодаря.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #5 -: 23 Юни, 2021, 12:25:00 »
Виж какви стойности имам при мен. Кажи ако трябва още нещо - сега съм го разглобил.

R1 - и при мен е 1,5R / 3W (1R5/3W)
R4 - 180k 5% (кафяво сиво жълто златно) - при мен се мери 178.8к
R24 - също липсва

C19 - 1000uF/16V
C20 - 1000uF/16V
C23 - 1000uF/16V

D1-D4 - 1N4006
D5 - 1N4006
D6 - PS1010R 1000V 1.0A Fast
D14 - по същят начин и при мен - резистор 47R
D15, D16 (предполагам имаш предвид D16, D17, тъй като D15 e ценер) - FR153 200V 1,5A Fast

Още:
D22 - при мен е DXRP302 200V 3.0A Fast
R28 - 68R - в паралел на R27 (-5V и маса)

За първичната намотка не съм сигурен, че мога да помогна.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 146
  • Населено място: Самоков
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #6 -: 23 Юни, 2021, 17:58:00 »
Коригирах схемата, платката със стойностите предоставени от simeon_ivanov, за което искренно му благодаря! :drinks:
Тези дни ще пробвам да заапусна захранването, ще пиша за резултата.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #7 -: 25 Юни, 2021, 10:15:54 »
C21 се дублира. Смени C21 на вързаният за L2 на C22.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #8 -: 25 Юни, 2021, 17:51:30 »
Разгледах малко по-подробно T1. Ето как мисля, че е. Извод 3 е общ за три намотки. 2,6R към извод 4 (по-тънък проводник с жълт лак), 0,1R към извод 5 (по-дебел проводник с жълт лак) и 0,1R към P1 (проводник с червен лак).

147993-0 147995-1

Номерацията на изводите от 6 до 10 на платката са обозначени в обратен ред. Не съм ги променял в схемата.

147997-2


Активен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #9 -: 25 Юни, 2021, 19:06:50 »
Има нещо сбъркано - намотката 1,2 през R13 (10ом) и през намотката 4,3 дават накъсо захранването.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #10 -: 25 Юни, 2021, 20:26:03 »
Да мисля, че си прав.

148012-0

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 146
  • Населено място: Самоков
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #11 -: 26 Юни, 2021, 20:06:02 »
Подмених всички кондензатори без C5 C6 /нямах налични/, диодите в греца, като на мястото на D16 D17 монтирах временно BYV26E. /каквито имах/ Успешен първи запуск под товар с лампи 5v: 6.3v 0.3A; 12v: 13.5v 0.18A. Напреженията на изхода +5.1v, +11.8v, -4.4v, -9.8v
Следващата стъпка е да натоваря блока на ~50% мощност и да проверя температурния режим след продължителна работа.
Благодаря на всички колеги за помощта при ремонта на захранването, на Любо Божков, simeon_ivanov че намериха грешките в схемата.
Особенна благодарност на Симеон, че демонтира импулсния трансформатор от работещото си захранване, да уточни първичните му намотки.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #12 -: 26 Юни, 2021, 23:52:02 »
Много добре до тук.

Забелязах още няколко неточности по схемата. C4 беше обозначен като C1. C10 липсваше. Промених номерацията на изводите на Т1 от 6 до 10 и от S1 до S6.

148067-0 148069-1

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 146
  • Населено място: Самоков
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #13 -: 03 Юли, 2021, 22:02:58 »
Замених BYV26E с HER303, корпуса е DO27 /не бях обърнал внимание/ наложи се да монтирам единия по-високо от другия. Отрицателните напрежения вече са в норма: -4.93v и -11.62v.
След продължителна работа на ~50% натоварване бяха загряли импулсния транзистор и диода по +5v до около 55гр.
Вече включих Правец 8С към захранващия блок, предстои да наситя дъното с RGB, джойстик и сериен интерфейс.
Благодаря на всички колеги за помощтта. :drinks:

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Схема на импулсно захранване от Правец 8х
« Отговор #14 -: 24 Декември, 2021, 19:04:24 »
Имам такова захранване на 8а и един ден забелязох,че компютъра почва да забива , не зарежда правилно нищо,общо взето прави разни простотии.Оказа се че след две три минутна работа на захранването напреженията се завишават и то много петте волта стават съм 9-10 и всички други напрежения! Веднага го замених с друго и всичко си дойде на място! Явно господ е помогнал да не изгори нищо по дъното или периферията!Че какво ли не смених-кондензеторите всички и оптрона,но никакъв резултат явно резистор може да си сменя стойността незнам???
В началото на запускането напреженията са си в норма перфектни и много бавно почва да ги вдига???Дали е натоварено или ,не проблема си е на лице.
Давайте идеи.
Още преди години бях му махнал тиристора защитния и работеше без него,и сега няма кой да укаси при вдигане на напрежетието за да задейства защита ,но не е проблем щом съм го хванал навреме.
Искам да възстановя оригиналната платка,за сега съм сложил от модерно АТ-захранване което е много по добро и стабилно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |