| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ИМКО 4  (Прочетена 20392 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #45 -: 24 Юли, 2021, 18:55:07 »
Хей , благодаря много   :hi: , ще взема вече DOS 3.31 този да го качвам :) ! така и така всичко до 386 разпознава само до 540МВ дискове :)

Моля!

Ще го пробвам, надявам се да остави на Winter Games 504kb RAM че много гладни :), а като малък не помня да съм имал проблеми с пускането :)

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: ИМКО 4
« Отговор #46 -: 25 Юли, 2021, 01:03:52 »
Хей , благодаря много   :hi: , ще взема вече DOS 3.31 този да го качвам :) ! така и така всичко до 386 разпознава само до 540МВ дискове :)

за ХТ те разбирам да ползваш 3,3 , но за 286 или 386  - те работят с големи партишъни ако заредиш  XTIDE и там не  е толкова критична паметта която спестяваш от дос 3

но всеки знае себе си де, всеки има мнение
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #47 -: 25 Юли, 2021, 12:42:26 »
Ами 286, често идва само с 640к или 1МВ RAM
Поне мойте 2 дъна са така. Та има файда от DOS 3.х на тях. Иначе за 386 дето имам 8МВ и даже едното ми дъно е звяр с 20МВ, там дори ползвам DOS 7.1 който вече наистина работи с големи дискове (FAT 32)
Няма нужда на 286 и нагоре да им слагаш XT IDE контролера, защото можеш софтуерно да лъжеш BIOS-ите им с обикновенни IDE контролери.
Drive-еz мисля се казваше тая дето аз ползвам. Тя работи с до 8GB дялове, но има и такива дето поддържат и по-големи.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #48 -: 26 Юли, 2021, 19:23:36 »
Ами 286, често идва само с 640к или 1МВ RAM
Поне мойте 2 дъна са така. Та има файда от DOS 3.х на тях. Иначе за 386 дето имам 8МВ и даже едното ми дъно е звяр с 20МВ, там дори ползвам DOS 7.1 който вече наистина работи с големи дискове (FAT 32)
Няма нужда на 286 и нагоре да им слагаш XT IDE контролера, защото можеш софтуерно да лъжеш BIOS-ите им с обикновенни IDE контролери.
Drive-еz мисля се казваше тая дето аз ползвам. Тя работи с до 8GB дялове, но има и такива дето поддържат и по-големи.

Може би имаш предвид https://winworldpc.com/product/ez-drive/8x

Доколкото аз помня https://winworldpc.com/product/ontrack-disk-manager/5x е по-добър и гъвкав, утре ще опитам с него 286 s 512 CF.

Оказва се някой път ядем дърво от куци CF-IDE конвертори от али-то, днес 1 карта, която упорито отказваше да работи тръгна само при подмяна на конвертор :(
« Последна редакция: 26 Юли, 2021, 19:46:40 от pizza »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #49 -: 26 Юли, 2021, 19:54:18 »
Да точно тази програма, а и си прав, че другата е по-добра.
Но тази EZ-Drive лично съм я тествал на 286 и работи, обаче трябва да подготвиш диска на 386, понеже не се инсталира на по-слаб.
Колкото до IDE към CF не съм имал ядове, то няма нищо на тях само писти. CF стандарта е IDE но с различен размер реално. Иначе някои CF карти не могат да бултват. А други могат ама трябва след като направиш дяла с Fdisk да оправиш булт сектора с недокументиран ключ на Fdisk. Мисля, че беше Fdisk /MRB
След обикновеният формат и тогава даваш sys.
« Последна редакция: 26 Юли, 2021, 20:08:12 от FAMICOM_87 »

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #50 -: 26 Юли, 2021, 20:04:32 »
Да точно тази програма, а и си прав, че другата е по-добра.
Но тази EZ-Drive лично съм я тествал на 286 и работи, обаче трябва да подготвиш диска на 386, понеже не се инсталира на по-слаб.
Колкото до IDE към CF не съм имал ядове, то няма нищо на тях само писти. CF стандарта е IDE но с различен размер реално. Инапе някои CF карти не могат да бултват. А други могат ама трябва след като направиш дяла с Fdisk да оправиш булт сектора с не документиран ключ на Fdisk. Мисля, че беше Fdisk /MRB
След обикновеният формат и тогава даваш sys.

Историята е такава: имах 2 еднакви CF карти (от CISCO 512мб) разпознават се по малко различен начин, но както и да е - 1 бутва, другата тръгва да бутва и забива незнайно защо (клон на 1-вата), смених CF-IDE 3.5 със CF-IDE 2.5 и 2-ри преходник 2.5-3.5 и кабел и 2-те започнаха да бутват... имам 3-та карта (от CISCO 512мб) тя се разпознава по 3-ти начин и засега не съм я накарал да бутва, но доколкото знам са били ползвани в разни рутъри за FW карти и би следвало да работят по сходен начин. Утре ако има интерес ще ги снимам и ще опиша коя как се разпознава и как работи 3-те взех от ebay за към $15 общо.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ИМКО 4
« Отговор #51 -: 26 Юли, 2021, 20:13:46 »
Ами нали имат захранване или прехода поддържа захранване през пин 22ри на IDE интерфейса мисля беше не съм сигурен (дето по дисковете вианги либсва този пин, а по-модерните лентови кабели даже там нямат дупка)
Иначе пробвай тоя номер с Fdisk.
Аз някой път ще разцъкам тая ontrack :) сано да видя версиите какво предлагат и на какво вървят
 :disk:

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #52 -: 26 Юли, 2021, 20:28:23 »
Ами нали имат захранване или прехода поддържа захранване през пин 22ри на IDE интерфейса мисля беше не съм сигурен (дето по дисковете вианги либсва този пин, а по-модерните лентови кабели даже там нямат дупка)
Иначе пробвай тоя номер с Fdisk.
Аз някой път ще разцъкам тая ontrack :) сано да видя версиите какво предлагат и на какво вървят
 :disk:

20-ти е пина, който трябва да се изкърти иначе не влиза преходника навсякъде, всичките ми конвертори (3.5" 40 пин) са с външно захранване от флопи или молекс

Забравих да кажа че отначало имах проблем с 2 идентични Prime 2 контролера на 1-ния CF-a работи, на другия не (еднакви джъмпер сетингс)

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: ИМКО 4
« Отговор #53 -: 26 Юли, 2021, 21:16:38 »
картата  с  ДОС 5 или по голям  и  направи

fdisk /MBR 

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #54 -: 26 Юли, 2021, 21:19:50 »
картата  с  ДОС 5 или по голям  и  направи

fdisk /MBR

форматирам FAT (16) под уин10 fdisk-a на MS-DOS 3.31 пише non-dos partition?

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: ИМКО 4
« Отговор #55 -: 26 Юли, 2021, 21:48:02 »
е аз какво ти казвам ,ти какво пишеш


под дос  ,  прави си партишъна  и най важното 

 fdisk /MBR

това от ДОС се изпълнява , не оит виндовс

ето четеш тук за проблемите , там пише същото

http://minuszerodegrees.net/xtide/XT-IDE%20-%20Problems.htm

трябва ти ДОС 5 или на горе , после ако искаш си слагай ДОС2

или  това не съм го пробвал , но има  https://www.lo-tech.co.uk/downloads/utils/WIPEDISK.zip
което също трябва да ти изтрие както разбирам МБР и после явно Фдиска ще ти го създаде автоматично

« Последна редакция: 26 Юли, 2021, 21:54:35 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: ИМКО 4
« Отговор #56 -: 26 Юли, 2021, 21:48:34 »
Може ли виндовса да е направил дяла екстендед? Май дос 3.3 работи само с до 4 праймъри дяла.
Поздрави.

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #57 -: 26 Юли, 2021, 22:13:09 »
Може ли виндовса да е направил дяла екстендед? Май дос 3.3 работи само с до 4 праймъри дяла.
Поздрави.

Primary са.

Как да направиш дял, като има дялове, няма място. Дос управлява само дос дялове. Не можеш да изтриеш за да направиш след това.

Утре ще си играя пак, този път с 6.22

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: ИМКО 4
« Отговор #58 -: 26 Юли, 2021, 22:40:42 »
Може ли виндовса да е направил дяла екстендед? Май дос 3.3 работи само с до 4 праймъри дяла.
Поздрави.

аз съм останал с впечатлението че ДОС работи само с 1 праймари дял , но сега вече съм прибрал "добитъка" , утре като ги изкарам пак тогава ще пробвам
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен pizza

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 91
  • Населено място: Русе
Re: ИМКО 4
« Отговор #59 -: 27 Юли, 2021, 12:03:04 »
аз съм останал с впечатлението че ДОС работи само с 1 праймари дял , но сега вече съм прибрал "добитъка" , утре като ги изкарам пак тогава ще пробвам

MS-DOS 6.22 fdisk-a може вече да трие и NON-DOS дялове.
И да primary може да е само 1 според фдиск-а.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |