| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Дозиметър АНРИ-01-02  (Прочетена 3603 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #30 -: 25 Май, 2020, 00:08:31 »
Сравнителната проверка винаги е била уместна.

Ако разполагащ с източник, който по някакви свои виждания си определил за прагов, то всяко имзерване с всеки един прибор ще може да даде отговор в обхвата "да" или "не".


Опасността от радиация се определя с нормативен документ. Там всичко зависи и зависи и зависи. Еднозначен отговор няма на твоето питане. Но ако сам си си определил праг, то спокойно можеш да разчиташ на който и да е прибор, калибриран към този праг.


За задълбочените мислители. Пишете ОНРЗ в Google и четете.

Аз се оттеглям от конкретната тема, но ми се искаше да съм полезен.

73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #31 -: 25 Май, 2020, 00:19:50 »
Въобще приемам всякакви съвети които помагат.Имам няколко за измерване,боядисани са с жълто кафява боя.Светят в тъмното.Прибора който имам е на около 50 години.Ще го ровя от спортен интерес.Датчиците му са торцеви,дълго търсих такива.Сондата му или както се казва е отделно с кабел и вътре има два датчика,вероятно единия е за Бета другия за Гама излъчване.Ще видим дали ще намеря фабрични еталонни за сравнение.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #32 -: 25 Май, 2020, 07:17:41 »
Само моля! да не се взимат решения на базата на показанията на този "сериозен" прибор.


Има си институции, те следят нещата, ще се погрижат и за вас, при нужда.
Е тези институции, не хвърлят боб..., и те използват уреди.

Имаш дадена величина, уред да измерва такива величини и заключения /много често на базата проба/грешка/...

Когато ми кажат 1 волт, аз имам някаква представа какво е това и въобще не ме интересува теоретичната част, защото никой не може да ми я обясни, в дълбочина.

Когато се каже 1 рентген /по времето на казармата/, това нищо не значеше за нас, но когато кажеха, че 30 рентгена /цифрата е условна/ са опасни, въобще не ме интересуваше цялата ядрена физика..., наука..., както искаш го наречи, аз знам че това е опасно. Сега май се мери в сиверти...
Та, какво показва уреда е важно! Естествено калибрираният уред..., без да ходим до Париж де.
Битовия /нисък клас на точност/ е за ориентировъчна преценка, професионалния - за специалисти в дадена област, където четвъртия знак, след запетаята е важен... На мен ми е нужен само първия!

И така, въпроса беше, ако не греша - как може да се провери даден уред, а не дали има смисъл.

PS.В ТЕЦ-а имаше лаборатория по проверка на заварките... Там трябва да имат данни и уреди, които се калибрират задължително. Говоря за ТЕЦ-2.

Лек ден на всички!  :hi:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #33 -: 25 Май, 2020, 21:56:17 »
Въобще приемам всякакви съвети които помагат.Имам няколко за измерване,боядисани са с жълто кафява боя.Светят в тъмното.Прибора който имам е на около 50 години.Ще го ровя от спортен интерес.Датчиците му са торцеви,дълго търсих такива.Сондата му или както се казва е отделно с кабел и вътре има два датчика,вероятно единия е за Бета другия за Гама излъчване.Ще видим дали ще намеря фабрични еталонни за сравнение.

Здрасти,
Поддържам рентгенова техника, познавам се с доста физици, работя с тези от онкодиспансера във Варна... Имат източници, точни калибрирани прибори, вършил съм им услуги - не е проблем да взема уреда ти и да го занеса там, да видим какво мери и да го сравним с техните.
Специално за циферблатите на часовниците - радиеви соли са се използвали до средата на 50те. Особеното при тях е, че сега имат ръждиво-червен цвят и НЕ СВЕТЯТ в тъмното Не светят нито след 'зареждане' на ярка светлина, изобщо не светят. Просто излъчват радиация, но луминофорът -  веществото, което превръща енергията от тази радиация в светлина, което е забъркано в 'боята' заедно с радиевите соли, вече отдавна не работи. Ако са с плексигласови или целулоидни стъкла, над цифрите от радиацията пластмасата силно е изменила прозрачността си и обикновено жълтее. Тези часовници не са опасни, защото на сантиметри от цифрите или стрелките вече се мери само фон, но ако стъклото го няма, има опасност от вдишване или поглъщане на отронени частици, което вече е проблем! Та, умната!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #34 -: 25 Май, 2020, 22:06:30 »
Само да споделя, че авиационни съветски прибори си "светят" от ярко, да даже недопустимо ярко. Поне по съвременните норми.

От гледната точка на човек, който се занимава профеионално с дадената материя, вашето е чиста проба "заигравка", но то си е и ваш проблем.


В Руската федерация подобни прибори и измерванията с тях са забранени със закон.
Дори и да не съм фен на руската политическа доктрина, в конкретния случай съм твърдо за такава политика.
Няма какво индивидът да решава как да бъде. Той, какво, да не е нещо значимо???
73 de LZ2VL

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 891
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #35 -: 25 Май, 2020, 22:30:19 »
Ваклине, май се взимаш твърде насериозно...
Бъди си професионалист, но не пречи! Има и други професионалисти... Потвърждавам, не само ти, но и повечето от физиците, които се занимават с измерванията и качествения контрол на рентгеновата техника, сте ужасни дървени философи!
На човека му е нужно да установи дали часовниците му лъчат. При това няма никакво значение колко - просто ДА или НЕ. Ако е да, то е ясно и колко - просто в онова време всички са използвали една и съща технология. И руснаците, и американците, и немците... И са спрели да я ползват по едно и също време. Въпросът е да разбере дали по циферблатите му има радиеви соли. Защо да не ползва любителски уред??? Какво значение има дали ще мери вярно, линейно , дали е от одобрен тип или дали е проверяван от лицензиран орган??? Ако стрелката се отклонява при доближаване на сензора до циферблата, това е напълно достатъчно!!! Тук индивидът не иска да решава кое как да бъде, а само да провери дали има опасни предмети вкъщи. Какво общо има тук държавната политика???


Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #36 -: 25 Май, 2020, 22:52:41 »
Радвам се, че ме причисли към авторитетите в бранша.

Дали часовниците му "лъчат" е точно този спорен момент, заради който всичката "дозиметрия" се дели на професионална и "дайте да видим нещо".

За стандартите на средата на миналия век, часовниците, които светят в тъмното, са били форма на престиж. Даже е съществувало понятието "радиеви момичета". Това са били девойките, които са рисували циферблатите. За съжаление, някои от тях са прилагали стандартни техники за рисуване, като са оформяли четката чрез въздействие на езика си. Резултатите са били налице. Отива същата девойка да и вадят зъб, а и изваждат цялата долна челюст. Това е истина, но не и значим проблем.

Общуването с радиацията е наука, която е осеяна от тънкости в поведението. Води се "висша" наука. Това е така, защото трябва да се извличат ползи при явно дефинирани рискове.

На обичайната популация нито са и нужни рискове, нито би могла да извлече значими ползи в това направление.

Световната политика е коментираната прослойка на населението да си седи мирна, да изпълнява указанията на компетентните органи и да приема, че индивидът не е ценност.


Цитираните от теб "физици" са научни лица, които са усвоили дадената политика. Не им се сърди. Прави са, и то даже повече, отколкото предполагаюш.
73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #37 -: 25 Май, 2020, 23:13:26 »
 Мисля че вече предупредих!Хайде стига вече с глупости.

:spam:

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #38 -: 26 Май, 2020, 09:20:23 »
Цитат
Световната политика е коментираната прослойка на населението да си седи мирна, да изпълнява указанията на компетентните органи и да приема, че индивидът не е ценност.
И преди доста години седяхме мирни и видяхме, че наистина индивида не е ценност. Ценност бяха някои други и сега се опитват пак да ни го насаждат.

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #39 -: 26 Май, 2020, 18:14:34 »
Здравейте, виждам че тук има хора професионалисти и ентусиасти,на скоро попаднах на нещо интересно :

Въпроса ми е как ще коментирате това, истина ли е ?
Във видеото използват няколко модела дозиметри.
« Последна редакция: 26 Май, 2020, 18:36:20 от Mitaka_retro »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3529
  • Населено място: Варна
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #40 -: 26 Май, 2020, 19:26:57 »
Видеоклипът не е налице.Това ми дава.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #41 -: 26 Май, 2020, 20:02:48 »
НЕ СИ ИГРАЙ С ОГЪНЯ ЩЕ ИЗГОРИШ! Явно от тубата са видяли клипа и овреме са го изтрили. Успях да го гледам и други подобни съм гледал. Работих 6 месеца в радиологията на световно известна болница. Дозиметъра висеше на джоба ми и се проверяваше редовно. И пак ще завърша. НЕ СИ ИГРАЙ С ОГЪНЯ ЩЕ ИЗГОРИШ!
133502-0
Какво те развълнува, бяха показани уреди които мереха съответната величина.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #42 -: 26 Май, 2020, 20:08:36 »
Явно нещо линка се е повредил.
И не ме разбирайте погрешно, аз случайно попаднах на този клип и ми беше интересно дали тия са толкова луди.
Не знам от къде разбра,че си играя с огъня ? Това е клип в интернет общодостъпен и аз съм просто зрител, а вие ме обвинявате в нещо, което не е така !
И тъй като вие сте професионалист, ми е интересно как такива неща попадат в ''обикновени хора'' и заснемат такива видеа?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #43 -: 26 Май, 2020, 20:19:55 »
Никой не те обвинява, не се обиждай. Просто глупаците днешно време, за да изкарат някой цент заснемат какво ли не и очакват хиляди гледания и парички от тубата. Това което беше показано е опасно и застрашаващо здравето. А уредчетата отчитаха излъчването. Но за точността им не може да се коментира. Мереха нещо но какво точно....? Такива неща не се намират на боклука както твърдят. Взелиса ренгеновия излъчвател от някъде и са решили да станат известни с глупостта си, това е.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: Дозиметър АНРИ-01-02
« Отговор #44 -: 26 Май, 2020, 20:23:09 »
Ами това исках да разбера (благодаря за отговора) защото като го видях направо настъхнах, и както подозирах висчко е за гледания, това ми беше обикновенния въпрос, нищо повече. :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |