| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.  (Прочетена 5751 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Здравейте.
Понеже цените на нос ЕЛ34 са леко солени за квартет(има ново производство достъпни като цена, под различни брандове които са съмнително как ще свирят JJ,electro harmonix и други)
Търся нейн достоен заместител по звук та дори и да я превъзхожда. 6п3с отпада като вариант освен ако не е 6П3С-Е
Мисля си за 6п7с, обаче не намирам нейното Ra в триоден режим.
Схемата е пушпул с междукаскаден траф, и драйвер 6п15п или 6Е5С.
135103-0
Елементите не са уточнени като стойности
Ако не ми хареса това ще направя схемата на Манаков
135105-1
Изходните трансформатори са смятани за 6.6 или 6.8к товар
Първичната е разделена на 4 секции по 700 нав.  0.26мм проводник(последователно свързани) , вторичната е от 3 секции паралелно свързани
84+34нав(4-8 ом) . 0.45мм проводник.
Ламелата е М немска 0.35мм със размер на ядрото35х37мм. Доста старание съм вложил в тях и искам да ги пробвам. Ще се радвам да обсъдим каква друга лампа ще е подходяша за съответния товар която да е звучна и приятна.
« Последна редакция: 29 Юни, 2020, 17:00:35 от lampamp »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #1 -: 29 Юни, 2020, 18:13:39 »
Г807 (807).

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #2 -: 29 Юни, 2020, 21:36:52 »
Ии аз я загледах и 1625
Те са със по шантави цокли

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #3 -: 29 Юни, 2020, 22:57:54 »
4 бр. EL-34 за около 150 лв. с транспорта до Бълария:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/electro-harmonix-el34-eh-endstufenroehre/1443798601-172-1823
Има възможност и за договаряне на цената.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #4 -: 29 Юни, 2020, 23:17:56 »
Аз съм доволен от 6п36с в пентоден режим
.Не е аналог на въпросните ЕЛ34,но си заслужава да пробваш.
Ако държиш на ЕЛ34-колко ти трябват?

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #5 -: 30 Юни, 2020, 09:58:12 »
 А ново производство ЕЛ34 има ама незнам като звук качество как ще са спрямо старите, иначе показаните надали ще са нови с ток от 39ма.
Усилвателя  пушпул та 4 бр еднакви ще трябват. Покрай главозамайващите цени, достигащи цени на 300В примерно  се замислих дали цената си покрива звуковите качества или е такава заради популярността и употребата им от музиканти най вече.
Ако някой я е сравнявал с друга лампа нека сподели, примерно сравнена с Г807(1625)
« Последна редакция: 30 Юни, 2020, 10:07:20 от lampamp »

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #6 -: 30 Юни, 2020, 13:39:54 »
Колега, като гледам какви хубави трафове си си навил, препоръчвам ти да си сложиш EL34. Според мен, това е една от най-добрите лампи. Аз си направих тези дни един усилвател с две EL34 и 6Н9С, за изходни трафове използвам кадрови от ТВ "Пирин", като и дросела е от такъв ТВ. Много хубаво звучи тази лампа.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #7 -: 30 Юни, 2020, 16:11:34 »
Желязото ти е като за повече от 50W PP, а проводника на вторичната е за не повече от 10W при 4ома. И защо да слагаш тогава EL34, като не може да ги използваш по мощност. Струва ми се че Фишера продаваше нови 6П7С, може да са му останали. Най важното е че всяка лампа звучи различно, в зависимост от много фактори и най вече от устройството пред тонколоните.  :)

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #8 -: 30 Юни, 2020, 17:40:22 »
Желязото ти е като за повече от 50W PP, а проводника на вторичната е за не повече от 10W при 4ома. И защо да слагаш тогава EL34, като не може да ги използваш по мощност. Струва ми се че Фишера продаваше нови 6П7С, може да са му останали. Най важното е че всяка лампа звучи различно, в зависимост от много фактори и най вече от устройството пред тонколоните.  :)


Не мога да преценя така колко е сечението на трафа,но повече от 10 квадрата няма смисъл.
100вата трансформатор е 100 вата при 50херца при 25херца вече може 50вата мощност да се извади.
Така че зависи от най ниската честота която иска да възпроизвежда.

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #9 -: 30 Юни, 2020, 23:07:00 »
Стършела е прав. От вторичната с този малък диаметър на проводника при 4 ома можеш да изкараш около 9 вата непрекъсната мощност, а при 8 ома около 18 вата. Ако ти е за домашно слушане стига и престига. Става и за малки купони.
Имам едно предложение, защо не опиташ с EL84/6П14П/6П14П-ЕВ. Ако не знаеш, две EL84 в паралел заместват една EL34
напълно по параметри, стръмност,ток. Само трябва да нагодиш режима-анодния ток. Ако не ти трябва голяма мощност може да сложиш само по една в рамо, но тогава вторичната намотка с 84 нав. ще е за 8 ома. Добре е, че изходните са с голямо сечение-ще изкараш бас. Захранващото анодно напрежение трябва да е 300-330 волта.
Има и други евтини варианти с много добре звучаща лампа EL36/PL36 с октален цокъл, намират се на добри цени.  Това е.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #10 -: 01 Юли, 2020, 11:50:31 »
Мисля, че и новите EL34 трябва да стават. Едва ли ще има разлика в звука, не слушай мненията на аудиофили които ще ти кажат, че чуват и с какъв припой са правени спойките. Процедирай по твоя преценка, но се съмнявам новото производство EL34 да е много по-добро като цена.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #11 -: 02 Юли, 2020, 13:07:13 »
Попаднаха ми Г1625 ще пробвам тях. Вторичната е 0.45 ама са 4 еднакви секции в паралел това забравих да спомена, а секциите на първичната са последователно.

Вторична
--------
Първична
—-------
Вторична
--------
Първична
--------
Вторична
--------
Първична
—-------
Вторична
--------
Първична
___________
-----------

Май съм прекалил ама това ще е тестово, имам и още железа за проба.
Ще взема и квартет нови ел34  и ще се тества и сравнява по натам

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #12 -: 03 Юли, 2020, 16:02:16 »
Та така като са в паралел мисля няма да има ядове, затова и такъв проводник ползвах и ще си държи 20 те 30 вата. Щеше да е грубо свързането на 4 паралелни секции от 1мм проводник

Неактивен mark b

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 69
  • Населено място: Асеновград
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #13 -: 03 Юли, 2020, 19:40:18 »
От 0.45 до 1.00мм има огромна разлика. Вие бяхте писали, че са 3 вторични. После, че са 4 вторични.
Кое е вярното?! Не влагайте стотици левове в усилвател PP. Истинският звук е SE в триоден режим на крайната лампа.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Избор заместител на ЕЛ34 в PP схема.
« Отговор #14 -: 03 Юли, 2020, 19:49:31 »
Това си е доста стар проект който искам да си събера в последствие ще има и други проекти. Никой не говори за кондензатори и съпротивлвния по хххх лв а и не съм мислил да влагам луди пари . В първия си пост съм сбъркал несъзнателно и съм писал 3 вторични, 4 вторични са в паралел 4х0.45мм . По нагоре съм и онагледил как са подредени.
А ще си имам и база за сравнения и едно изпълнено проектче

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |