| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ремонт на 80 колонна карта  (Прочетена 1449 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
ремонт на 80 колонна карта
« -: 11 Юни, 2022, 16:51:46 »
Здравейте, правя едно уточнение в началото - не съм инженер, затова имайте милост към невежеството ми :)

Взех една 80 колонна карта с идеята да я подкарам на Правец 8М. Прикачам снимка. Сравнявах я с картини от този форум и каквото излезе в Google Images и виждам няколко неща:

  • Липсва кварца в дясно
  • Липсва BNC кабела лъм монитора
  • Липсва някакъв тънък (двужилен?) кабел, който май се включва в дъното на Правец-а някъде

На някои други снимки виждам и някакъв лентов кабел, който също вероятно се включва някъде по дъното. Картата ми няма такъв кабел.

Кварца мога да го сменя, вероятно и BNC-то, не изглежда да е сложно. Въпросите ми са:

  • Какъв е вторият двужилен кабел и къде се включва на дънот она Правец 8м?
  • Картата може ли да работи без лентовия кабел, който се включва на друго място?

Има ли нещо друго, което вие виждате по картата, а аз не?

Благодаря предварително.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #1 -: 11 Юни, 2022, 17:36:08 »
Да, липсва кварца. Трябва да е 17.430 МHz - има ги във Викиват: https://vikiwat.com/kvarc-17.430-mhz.html

Втория кабел и лентовия кабел се използват за автоматично превключване между 40 и 80-колонен режим. Без тях като преминеш в 80-колонен режим трябва ръчно да изключиш монитора от BNC видео изхода на Правеца и да го включиш към BNC изхода на картата.

За да имаш автоматично превключване като напишеш PR#3 трябва да направиш следното:

1. Махаш 74LS259 и го слагаш на картата.
2. Свързваш лентовия кабел към цокъла на махнатия чип.
3. Свързваш другия кабел за изходния видео сигнал на Правеца.

Виж моята тема за да разбереш за кой чип става дума. Тя е по-различна и няма лентов кабел, но чипа от който трябва да се прехване сигнала за автоматичното превключване е същия:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16238.msg120962#msg120962

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #2 -: 11 Юни, 2022, 18:18:50 »
Благодаря за отговора!

Мисля, че разбрах повечето неща, само не ми стана ясно тънкият кабел от картата къде трябва да отиде "Свързваш другия кабел за изходния видео сигнал на Правеца."

Някъде тук ли?
157495-0

Също така, този тънък кабел би трябало да е с един проводник, понеже гледам е запоен само на едно място на картата (като гледам други картинки на тази карта). Така ли е?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #3 -: 11 Юни, 2022, 18:59:33 »
Тънкия кабел на картата е нейния видео вход и трябва да се свърже за видео изхода на Правеца - това е синия кабел в центъра на изходната BNC букса на твоята снимка. На западните карти този кабел е коаксиален и е екраниран към шасито, но нашите са решили да спестят някой лев.

BNC буксата на самата карта трябва да се свърже към монитора. То този начин в нормален режим сигнала от Правеца просто минава транзитно през картата. Когато обаче влезеш в 80-колонен режим, картата прекъсва видео сигнала който идва от Правеца и включва собствения си видео сигнал.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #4 -: 11 Юни, 2022, 19:05:23 »
 :drinks: Супер! Много благодаря! Поръчвам кварца и ще пусна снимка ако всичко тръгне без проблеми.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #5 -: 11 Юни, 2022, 21:47:57 »
много ми е интересно 6845 е см607,и е цегеа видео чип?С който са направени видеокартите на правец16.
Не би ли трябвало да извади цветно изображение? Или тук го използуват само за 80 колонен режим?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #6 -: 11 Юни, 2022, 23:09:36 »
MC6845/CM607 специално на тази карта се използва за монохромен текстов режим, но CGA и Херкулес картите го използват и за графичен режим. Самия чип обаче не е самостоятелен видео-процесор и винаги е в комбинация с периферия, която силно варира между различните приложения. Освен това единия от ПРОМ чиповете на картата съдържа фърмуера му. Да редиш периферия и да пишеш фърмуер за такъв стар чип е най-вероято вече забравено изкуство.
« Последна редакция: 11 Юни, 2022, 23:19:02 от CVT »

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #7 -: 14 Юни, 2022, 19:14:32 »
Купих един BNC кабел, но буксата няма вътрешната изолацията като на сегашния ми кабел към монитора. Отделно вътре сигнала е по единичен проводник. Мога ли да го ползвам за връзка с картата? Прикачвам снимки.


Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #8 -: 14 Юни, 2022, 19:43:28 »
Само да допълня всички интервенции и промени се правят при изключен компютър. При обяснението на колегата човек може да се заблуди че, след изписване на командат се правят промените. Успех в подкарването на платката.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #9 -: 14 Юни, 2022, 19:44:39 »
Купих един BNC кабел, но буксата няма вътрешната изолацията като на сегашния ми кабел към монитора. Отделно вътре сигнала е по единичен проводник. Мога ли да го ползвам за връзка с картата? Прикачвам снимки.



Как така по единичен проводник?? Всеки коаксиален кабел е с два проводника: вътрешен, който е свързан към пина и външен екраниращ, който е свързан към корпуса на BNC буксата.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #10 -: 14 Юни, 2022, 19:51:38 »
Имам предвид, че новият кабел е коаксиален с едножилна сърцевина, а оригиналния на картата като на тази снимка https://www.sandacite.bg/80-колонна-видеокарта-правец-8/ т.е. този със син цвят,  изглежда да е многожилна сърцевина.

По-скоро ме притеснява вътрешната изолация в буксата. Виж на първата снимка, снимах двете една друга.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #11 -: 14 Юни, 2022, 19:57:31 »
Това няма значение. Важното е вътрешния проводник да е свързан към пина, външния към корпуса и двата проводника да не са дадени на късо.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #12 -: 14 Юни, 2022, 20:54:00 »
Свързах БНЦ-то и сложих кристала.

Не съм слагал лентовия или другия кабел, но след pr#3 ръчно сменям кабела от картата към монитора. За съжаление се получават само безразборни премигващи линии по монитора.

Пробвах да извадя и сложа обратно всички чипове, които са в цокли, но резултата пак е същия.

ПС: Да добавя само, че след натискане на MK+G (както е по паспорта на картата от този пост: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=12432.msg87347#msg87347, компютъра издава звук, което поне показва, че картата не е умряла.
« Последна редакция: 14 Юни, 2022, 21:11:42 от 80colcard »

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #13 -: 14 Юни, 2022, 21:35:13 »
 :drinks: Направил съм калпава спойка на кристала! Тръгна всичко. Много Благодаря CVT!

Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: ремонт на 80 колонна карта
« Отговор #14 -: 14 Юни, 2022, 21:55:36 »
 :good: :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |