| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ефир за Опера 3  (Прочетена 22430 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Ефир за Опера 3
« -: 21 Януари, 2013, 16:33:50 »
Наскоро се сдобих с Опера 3 , работеща , желанието ми е да я използвам на вилата си , а там ефирен сигнал няма ,само сателит , в частност Булсатком , та мерака ми се заключава в начина по който мога да накарам Операта да покаже бат Бойко как реже ленти по новините ,докат в някоя съботна вечер  благоговенно гледам  канала  на салатка и греяна ракия пред Операта .
Скромните ми технически познания ме наведоха на мисълта ,че трябва двукомпонентниия сигнал /АV/ от приемника на булсатком да превърна в ефирен посредством ТВ Сендер



и да го хвана с антена включена в антенния вход на Операта
проблема обаче е че ефирния сигнал излиза на 31 канал и звука е РАL-В , а Операта е с обхват до 12 канал и е Секам , и те така тези размисли и страсти ме вкараха във форума да потърся помощ  :hi:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #1 -: 21 Януари, 2013, 16:50:00 »
Скоро тия врътки с ефира ще са безмислени понеже става цифрова.

От Цифровия Приемник, изкарваш сигнала на чин  и го подаваш на видеоусилвателя и на Крайното стъпало за звука.Само преди това мериш да нямаш фаза по шаси. Има 2-3 допълнителни елемнта но в основни линии преработката е елемнтарна.

Тая врърка я е правил Origo и в основни линии така ще получиш най-качествен сигнал на екрана на операта...

Има още други Варианти, питай Ricarq, той го прави това прехвърляне при телевизор Пирин, което е почти същото. само, че с външни модули и подава на антенния вход ВЧ сигналите , модулирани от ТВ игра  :o  :D :D



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #2 -: 21 Януари, 2013, 21:34:18 »
Наскоро се сдобих с Опера 3 , работеща , желанието ми е да я използвам на вилата си , а там ефирен сигнал няма ,само сателит , в частност Булсатком , та мерака ми се заключава в начина по който мога да накарам Операта да покаже бат Бойко как реже ленти по новините ,докат в някоя съботна вечер  благоговенно гледам  канала  на салатка и греяна ракия пред Операта .
Скромните ми технически познания ме наведоха на мисълта ,че трябва двукомпонентниия сигнал /АV/ от приемника на булсатком да превърна в ефирен посредством ТВ Сендер



и да го хвана с антена включена в антенния вход на Операта
проблема обаче е че ефирния сигнал излиза на 31 канал и звука е РАL-В , а Операта е с обхват до 12 канал и е Секам , и те така тези размисли и страсти ме вкараха във форума да потърся помощ  :hi:

Ползвай модулатора на старо видео, което има проблем с механиката... :D

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #3 -: 21 Януари, 2013, 22:10:57 »
Наскоро се сдобих с Опера 3 , работеща , желанието ми е да я използвам на вилата си , а там ефирен сигнал няма ,само сателит , в частност Булсатком , та мерака ми се заключава в начина по който мога да накарам Операта да покаже бат Бойко как реже ленти по новините ,докат в някоя съботна вечер  благоговенно гледам  канала  на салатка и греяна ракия пред Операта .
Скромните ми технически познания ме наведоха на мисълта ,че трябва двукомпонентниия сигнал /АV/ от приемника на булсатком да превърна в ефирен посредством ТВ Сендер



и да го хвана с антена включена в антенния вход на Операта
проблема обаче е че ефирния сигнал излиза на 31 канал и звука е РАL-В , а Операта е с обхват до 12 канал и е Секам , и те така тези размисли и страсти ме вкараха във форума да потърся помощ  :hi:


С голяма грешка си колега - какъв ти сигнал "Секам" на Операта бре   :rofl: - тя и на PAL , и нa SEKAM сигналите еднакво добре , не забравяй , че е чернобяла ! Ама това между нас да си остане :)  Виж за Електрон цветен лампов има проблем , защото е конструиран на СЕКАМ , а вече всичко ефирно се излъчвева на ПАЛ - ще хваща чернобяло изображението , нищо , че е цветен.


Този ТВ Сендер е за Дециметровия обхват , не става директно ! Има допълнителни отделни преставки навремето , конструиранми за приемане на II-ра програма  , конвентират дециметровия на 4 канал май беше на метровия обхват. Но по е лесно с Телевизионна игра  от старите , има видео вход и изъчва на метровия обхват ( обикновенно на 11 канал ) . Хем ще имаш игра да играеш , хем и същевременно и ТВ сендер ще имаш :D
« Последна редакция: 21 Януари, 2013, 22:14:54 от Ricarq »

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #4 -: 21 Януари, 2013, 22:37:52 »
Рицарю ...добре де за ЧБ съм съгласен ала носещата честота на звука на секам и пал е различна , знам че имаше едно време на изток  проблем със свука , както и да е ... би ли ме ориентирал , примерно в продавалника или отнякъде другаде да си купя видеоигра излъчваща на канал от 1 до 10, щот това е най лесно , инак да вкарвам  сигнала от сат приемник   в аудио  видео  модулите на операта ми изглежда по сложно ...
скафандър ,а това ... със старото видео не го разбрах , как ще стане по-точно , инак видеа с тунери има за по 5-10 лв бол
« Последна редакция: 21 Януари, 2013, 22:43:10 от Simo »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #5 -: 21 Януари, 2013, 22:43:58 »
С видеото как ще стане - ами сложно ще стане   освен ако видеото има видеовход , до сега такова видео не съм виждал. иначе вадиш този модулатор и го слагаш в Операта , ама доста сложно и трябва отделен адаптор да му поставяш за да го захраниш - може да е 5 V , а може и да е 12 V .

Търси Симо видеоигра , тук , продавалника , аукциона , пусни такава обява , че търсиш ако трябва - от 10 -15 лв. вървят на горе !

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #6 -: 23 Януари, 2013, 19:19:03 »
Забравих да спомена, че видеото трябва да е записващо, за да има видео вход. :) Това съм го пробвал на Електрон. ;)

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #7 -: 23 Януари, 2013, 22:40:45 »
Simo , носещата честота на звука на Българския стандарт нма система "Пал" е същата както на предишната система "Секам" и затова нашата система PAL DK се различава от повечето  държави в западна Европа  които използват PAL BG по носещата честота на звука . Затова един работил  телевизор примерно от запавдна Германия да се внесе тук в България , ако няма система в менюто за пренастройване от PAL BG на нашенския PAL DK трябва да му се поставят допълнителни елементи или да се заменят за  пренастройка  на честотата на звука  или се поставя "платка звук" Но  видеоигрите , внасяни в  България работили на нашенски "соц"  телевизори са настроени за нашите стандарти
« Последна редакция: 24 Януари, 2013, 14:37:59 от Ricarq »

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #8 -: 03 Февруари, 2013, 18:26:52 »
операта ... спря да работи , дге, решил съм да я карам на специалист - да я прегледа , ама в СФ ,тука в Бл-д няма майстори мераклии да я чепкат , та да попитам някой съфорумник навит ли е да я прегледа и да ми каже проблема и евентуално да я ремонтира - естествено срещу заплащане, или примерно да ме ориентирате към някой аджамия специалист в СФ ,дето да не ме гледа като досадник кат му се дотътря с операта?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #9 -: 06 Февруари, 2013, 19:59:41 »
Може да я докараш... като  идваш за ампа. Тамън ще ти покажа и моята  :D

А мислех да седна да довършвам по Пирина еххх :D :D :D :D
« Последна редакция: 06 Февруари, 2013, 20:05:02 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #10 -: 14 Февруари, 2013, 18:29:27 »
Най-добре е по ВЧ както вече си се насочил с модулатор от телевизионна игра, но с него пак няма да имаш звук. Естествено най-добрия вариант е да си направиш ТВ сендер, но не е лесна работа. Но в НИКАКЪВ случай не подавай аудио и видеосигнал по ниска честота на приемник галванично неразделен от мрежата. Схемата която съм давал някога я забравете, тя беше една голяма глупост излагаща на риск както апаратурата така и тези които я използват. Видеосигнал съм подавал директно на входа на ВУ на Пирин но при твърдо свързани шасита на двата уреда, а това при безтрансформаторно захранване си е доста неразумно. Така че ефирно е единствения начин.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #11 -: 14 Февруари, 2013, 19:00:06 »
@ Origo Разделителния трансформатор не е проблем да се набави към 50лв за 250вата, и тогава схемите ти по въпроса са си доста полезни.  ;)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Ефир за Опера 3
« Отговор #12 -: 14 Февруари, 2013, 19:06:03 »
Най-хубаво си е сендер. Ползва се целия телевизор и е най практично, тъй като няма намеса по ТВ-то. Трябва да е от 1-12 канал и с МЧ на звука- 6,5мхц.
Ето една схема, но не съм я пробвал: http://rpdu.freeiz.com/tv_sender.php

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |