| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на лампов рисийвър  (Прочетена 720 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен niamex

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: СОФИЯ
Ремонт на лампов рисийвър
« -: 22 Август, 2023, 12:35:56 »
Здравейте, моля за помощ - трябва ми човек, който може да погледне един стар рядък японски рисийвър /имам схема/. Ползвам само крайното му стъпало като краен усилвател,свиреше и изведнъж млъкна, според мен някой от многото превключватели.
Предварително благодаря,
Игнат

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 237
  • Населено място: София
Re: Ремонт на лампов рисийвър
« Отговор #1 -: 23 Август, 2023, 11:41:14 »
Правилно си предположил: превключвател. Отваряш капака и поставяш ресивера в положение превключвателите да са вертикални с "опашката" нагоре, но и да можеш да ги превключваш. Вземаш някой от многото видове контакс спрейове и пълниш малка спринцовка. Ако не използваш спринцовка с игла, ще омажеш всичко наоколо (не е кой знае какъв проблем). Шприцваш по малко в опашките и превключваш интензивно докато потече отдолу. Вместо контакс може  WD40, но много "цапа". Със спирт става само ако полипропиленов.
« Последна редакция: 23 Август, 2023, 11:50:51 от ikarlo »

Неактивен niamex

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: СОФИЯ
Re: Ремонт на лампов рисийвър
« Отговор #2 -: 23 Август, 2023, 12:01:17 »
Здравей, много благодаря за съвета. ще го следвам веднага след като си взема рисийвъра от Дупница, където го дадох на един приятел да го погледне /за съжаление има други проблеми и не му е до това/.Мога ли да те занинмавам тогава за судействие /ако нещо се обърка/ Имам изопропиленов алкохол и разни антиоксидантни спрейчета. Ако имаш време мога да ти пратя схемата на имейл .моят е [email protected].
Още веднъж благодаря,
Игнат

Неактивен niamex

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: СОФИЯ
Re: Ремонт на лампов рисийвър
« Отговор #3 -: 23 Август, 2023, 12:04:49 »
Сега видях в профила, че сме набори - аз след два дни навършвам 77
Бъди здрав,
Игнат

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 237
  • Населено място: София
Re: Ремонт на лампов рисийвър
« Отговор #4 -: 23 Август, 2023, 12:14:14 »
Благодаря! Бъди жив, здрав и късметлия!
Ако не си претоварвал крайното стъпало и не е ставало късо съединение в изхода, друга повреда е малко вероятна. И аз имам стара уредба Техникс и съм го правил този номер.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 237
  • Населено място: София
Re: Ремонт на лампов рисийвър
« Отговор #5 -: 24 Август, 2023, 16:31:31 »
Само да допълня в случай на използване на изопропилов алкохол - след него трябва някаква смазка. От по-стар техник съм научил: екстрационен бензин с вазелин (и двете от аптеката). Получава доста течлива емулсия и е идеална както за превключватели, така и за потенциометри.

Неактивен niamex

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 38
  • Населено място: СОФИЯ
Re: Ремонт на лампов рисийвър
« Отговор #6 -: 24 Август, 2023, 16:58:41 »
Благодаря ти, аз се съмнявах,че исопропила ще изсуши яко контактите. Аз така или иначе никога няма да ги ползвам, но че послушам съвета

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |