| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Каква е разликата между НЧ и ВЧ лампите?  (Прочетена 787 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 905
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Тия дни разглеждах клипчета в тубата как се правят лампи ръчно. И докато гледах се запитах каква е конструктивната разлика между НЧ и ВЧ лампите, освен малките вътрешни капацитети? Визирам лампи до 200Мхц. За транзисторите ми е ясно. Но например една EL нискочестотна и една BF89 МЧУ например или ЕСС88 за УКВ, изглеждат еднакво като "желязо" от вътре. Интересно ми стана от вакума ли зависи, специфичен газ ли има вътре? Или геометричните размери на конструкцията само.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Каква е разликата между НЧ и ВЧ лампите?
« Отговор #1 -: 28 Декември, 2015, 20:00:16 »
Разликите са минимални поне докато не става въпрос за СВЧ лампи които са съвсем различни конструктивно даже и корпуса им е различен. Иначе няма никакъв проблем една нискочестотна лампа EL84 да използваш като предавателна на няколко десетки мегахерца, както и ECC88 служи прекрасно за НЧУ.  За по-тънки разлики очакваме включване от колегите които са по-навътре в лампите но до колкото знам геометрията е различна, от което зависят междуелектродните капацитети, както и имат специални покрития по аноди и решетки за подобряване на проводимостта им.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3535
  • Населено място: Варна
Re: Каква е разликата между НЧ и ВЧ лампите?
« Отговор #2 -: 28 Декември, 2015, 20:28:25 »
Освен междуелектродните капацитети с повишаване на честотата силно пада и входното съпротивление на лампата и кофициента на усилване.Става дума разбира се разлика между 10 кхц и 100 мхц.Примерно за лампа като QQE03/12 за звукови честоти усилването по мощност може да бъде между 50 до 200 пъти докато за 100-150 мхц се колебае примерно 3-10 пъти.Това също е приблизотелно даже за един и същ вид  лампи но на различни производители.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Каква е разликата между НЧ и ВЧ лампите?
« Отговор #3 -: 28 Декември, 2015, 21:47:53 »
Доста са нещата от който зависи свойствата на лампата.
Разстояние между катод и 1-ва решетка до 40микрона ако не ме лъже паметта,метод на навиване на решетката"разстояние между навивките,гъстота на навивките".
Например за вч пентодите е характерно малък пороходен капацитет,голямо вътрешно съпротивление,но без проблем усилват и нч.
Пентодите с удължена характеристика-при тях 1-ва решетка се прави в средата по-рядка а в крайщата се сгъстява.Технологични трикове с който се цели постигане на малки вътрешни капацитети.
Горе долу това знам аз.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Каква е разликата между НЧ и ВЧ лампите?
« Отговор #4 -: 28 Декември, 2015, 22:01:08 »
Разстоянието , между катод  и управляваща решетка.  При СВЧ , по - голямо ., срещу по малка стръмност. НЧУ - по малко отстояние . И другите технологични хватки , дето по - горе , колегата ги е споменал . Поне така пише в учебниците . А е и логично да е така .
ГУ- 32 са ВЧ , ама имам амп , с два противотактни - и свири чудесно .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |