| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кант за тапицерия  (Прочетена 1381 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #15 -: 29 Август, 2023, 17:16:45 »
Май да не приключвам темата, а да покажа каква я свърших от вчера:
170219-0
170221-1
170223-2
Като за първи път не стана идеално, та се чудя дали да не ида на поправителен, нали затова и купих повечко?
Пропуснах по-рано, че става въпрос за преносимия лампов TELEFUNKEN bajazzo 51. Понеже от години имам няколко транзисторни Телефункена от 60-те, предимно bajazzo и понеже тази година се навършват 120 години от създаането на тази славна немска марка се поразрових в историята. Оказва се, че моделът bajazzo се прави някъде от 1950 г и са някъде 180 вида и се превежда нещо като палячо, клоун, но така и не разбрах защо? И реших да допълня колекцийката и с един лампов. Този ми хареса, освен, че ми е набор, но беше с добър вид и добра цена. Освен това германеца пишеше, че до последно, незнайно кога, е работил и се оказа прав! Поразрових да видя какви батерийни лампи имам, какви кондензатори, поразпитах колеги кой би се навил да го подкара, че си ме беше страх, но след рутинните операции и проверки излизаше, че не е пипан и всичко си е оригинал. И се престраших, през крушка нищо не изтряска, а машинката започна приятно да шумоли. Дирктно на 220 тръгна все едно е била на майстор! :D Абе, докато търсех шнур не съм скучал. Ако ви е интерсно тези дни ще направя и клип, а имам и доста снимки. Пък и май не е лошо да покажа всичките, но трябва да е в другата тема?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #16 -: 31 Август, 2023, 17:23:02 »
Поне да довърша с представянето на ремонта. Но преди снимките, какво ми направи впечатление (е, сравнявам го с Грундиг от онези години):
Първо захранването с батерии. Не бях чувал за отоплителна 7,5V, анодна 110V. Немеца го прати с по една работила такава, не се знае на колко години са, но на мултицета даваха по няколко волта. Не бях и чувал за батерия от манганов хлорид?
Превключването към батерии става с пъхането на щепсела в специално гнездо превключвател на гърба, демек автоматично.
Намотките на антената са навити някъде около кутията, под тапицерията. Грундиг ги намотава на задния капак. Впрочем, изглежда вече е имало идея за телескопична антена, защото има подготвена стойка и затапен отвор на кутията?
Стана симпатично, вярно тежичко сандъче, работи с лек брум, като че ли няма кой знае каква чувствителност, но за сега мисля така да го оставя, най вече, че всичко си му е оригинал?! Все пак е на 72 години!...
 
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #17 -: 31 Август, 2023, 19:42:18 »
   Да се обадя и аз като черна станция:
   Ако ще подменяш лампи трябва да имаш в предвид, че при някои фирми отоплителният ток е по малък и не винаги това е отразено в обозначението. От лампите DF, DAF съм имал случаи с отоплителен ток 30mA, а не 50 както е по каталог. Тъй като тук лампите са свързани серийно, ако лампите са с различен отоплителен ток, това ще доведе до повреда на тази с по-малък. Във втората схема най-отдолу са се застраховали и са включили към отоплението на всяка лампа по един (предполагам селенов) диод в права посока. Имах един такъв случай с радио на Драган, също със серийно отопление. Тъй като не можах да намеря лампи с еднакъв отоплителен ток се наложи паралелно на отоплението на всяка да включа по два последователно включени силициеви диода в права посока. Получи се стабилизация около (1,45 ÷ 1,55)V. Освен това за да си вържа още веднъж гащите, паралелно на цялата верига сложих ценеров диод 7 V. Селеновият стабилизатор, обозначен на схемите с Е30 е вятър и мъгла - не стабилизира нищо.
   Вярно е, че се нарушава автентичността, но такива лампи не се намират под път и над път.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #18 -: 02 Септември, 2023, 11:56:53 »
Любо, защо черна станция, като си един от най-уважаваните сандъкчии?! Благодаря за съвета, но аз, макар лаик, покрай моите грундици научих за важността на напреженията и тоците за живота на отопленията на батериинте лампи. Понеже имам чувството, че това са му оригиналните лампи (2 Телефункен и 2 Валво), ще ми е интересно как би работил с нови лампи? Оказа се, че имам 3, само ми липсва DK40 и затова пуснах обява. Вярно, в ибей ги има всичките, но за 4-те трябва да дам два пъти повече, отколкото купих радиото?.. Но, опазил ме господ, не бих се наел със смяната им, бих дал операцията на някой като теб или друг врял и кипял в ламповата техника. Впрочем, този е по схемата с крайна DL41. И в потвърждение на важността, виж как по немски акуратно, са залепени лепенки по картона между задния капак и шасито:
0888981645, 072365106

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1178
  • Населено място: Пловдив
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #19 -: 02 Септември, 2023, 20:17:55 »
Слави
Поздравявам те за положения труд и ти завиждам искренно за Телефункена.
Голям риск е купуването на радиоприемник с батерийни лампи.
От твоя пост благодаря още веднъж на колегите Владо Динев и Любо Божков,които ми помогнаха за възстановяването на два батерийни радиоприемника с които не можах да се справя.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #20 -: 03 Септември, 2023, 12:08:50 »
Поне да довърша с представянето на ремонта...

Ама казвайте ги по-отрано тези неща!

Много интересни снимки, но можеше да ти изпратя една малка видеокамера и няколко SD карти да заснемеш ремонта, след което да се направи чудесно кратко филмче :D

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #21 -: 03 Септември, 2023, 17:48:21 »
Динко, ти бъзикаш ли се? Ако е до снимки, сигурно са над 50, но кой ще ги гледа? Ако е за филмче май също, колкото и да го режа ще стане колкото турски сериал.. :D. А относно техниката, телефонът ми помни с повече от 500 Gb, ама си представям как трябва да го закрепя на една тринога и кадри, кадри, а после режисиране, монтаж, ужас..Ами къпането им в банята го правя по слип, представяш ли си с моето телослужение, какво ще предизвикам.. ;)
Та майтапа си е майтап, в края на темата да покажа едно клипче, дето го направих одеве. Вярно, не е най-подходящото време и показвам само късите вълни, то на средни и дълги е ясно какво ще хване след обяд.
   
0888981645, 072365106

Неактивен малкия

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #22 -: 03 Септември, 2023, 18:44:09 »
Еей браво Слави, напълни ми душата с тази красота която си върнал към живот, за съжаление още една затрита марка със световен принос.
Интересно каква антена си ползвал.
“Страна безъ собствена индустрия е колония” - Сава Алтимирски "Бралтъ"

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #23 -: 03 Септември, 2023, 18:52:36 »
Слави , радиото е перфектно на вид , и с любопитна конструкция .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Кант за тапицерия
« Отговор #24 -: 03 Септември, 2023, 21:18:11 »
Да колеги, радиото е интересно отвсякъде и като консрукция и като дизайн, то и всичките преносими от около 50-те, затова си ми харесват. Пак, в случая не беше ремонт, а козметика и се оказа, че просто е живо! А антената е мини уипа, дето ми го подари преди години стършела. На къси по същото време с жица 3-4 метра в стаята също хваща нещо, но с повече шум.
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |