| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кинескопа е на цветни вертикални ленти  (Прочетена 4525 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен betamaxdmo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Свиленград
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #15 -: 27 Юли, 2017, 10:17:36 »
Въртенето на потенцялметъра на тхо за фокусиращото напрежение влияе

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #16 -: 27 Юли, 2017, 10:26:10 »
Понякога при проблем с вертикалната развивка, когато лъчът излиза извън екрана, се вижда такова сияние, макар че не точно като вертикална ивица. Но все пак, виж между двата извода на бобината за вертикално отклонение, дали не се измерва постоянно напрежение. Ако има постоянно напрежение, е много опасно да се оставя продължително време да работи, защото направо се отрязва шийката на кинескопа.

Неактивен betamaxdmo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Свиленград
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #17 -: 27 Юли, 2017, 10:32:28 »
А ако има постоянно напрежение върху вертикалната бобина какво да направя. Каква е причината. В момента не съм вкъщи. Ще видя и ще пиша. Благодаря

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #18 -: 27 Юли, 2017, 12:32:21 »
 @ origo   Всеки телевизор реагира индивидуално. Предполагам кинескопа е изтощен затова нищо няма да изгори за десетина секунди проба. Ако кондензатора е прекъснал или има лоша спойка при липса на отклонителни бобини пада високото напрежение . Занаята е такъв че трябва да се проверява поетапно . Дето викат ръка трябва да пипне . Аз по мои сметки за 27 години (9855 дни) стаж по два три телевизора на ден ги смятам за около 20-30 хиляди ремонта правени лично. Ама може да съм остарял вече младите да се трудят. В случая най вероятно е паднало високото и екранното напрежение поради разпадане на веригата на отклонителните бобини. И кенескопа не е в първа младост предполагам както обикновенно.
« Последна редакция: 27 Юли, 2017, 13:16:30 от lz2lx »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #19 -: 27 Юли, 2017, 12:46:10 »
  @ Radko чистотата на цвета и сходимостта е последното нещо което може да потрябва на тази вехтория. Аз никога не съм имал такива проблеми. При повторно поставяне ако системата не е друга си пасва на старото место. Най-добре би било да си купи нов телевизор човека да се радват хората които ще го гледат.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #20 -: 27 Юли, 2017, 14:32:50 »
А ако има постоянно напрежение върху вертикалната бобина какво да направя. Каква е причината. В момента не съм вкъщи. Ще видя и ще пиша. Благодаря
При тези телевизори мисля, че вертикалната развивка се захранва двуполярно - с плюс 15 V и минус 15 V. Ако едното от тях отпадне (поради изгаряне на фус-резистор или изсъхване на съответния електролитен кондензатор), може да се получи такова протичане на постоянен ток през бобината за ВО, при което лъчът излиза извън луминифора и на екрана се вижда сияние от размазани цветове. След няколко минути шийката на кинескопа до откл. система се "отрязва" и тя тупва долу, или ако е добре залепена към колбата с гумените лапи, остава, но вече кинескопът е развакуумиран и е за боклука.
Може и по други причини да протича постоянен ток през ВО - спрял е задаващият генератор (примерно няма обратна връзка от кр. стъпало за ВО към видеопроцесора) и крайното стъпало останало в едно крайно състояние, или пък дефектен чип за ВО.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #21 -: 28 Юли, 2017, 10:12:00 »
Мдаа, от това което се виждаше на снимката ми се струваше че си има развивка и целия екран свети в бяло, но то е оцветено по средата в шарено. Щом дефакто нещо не е наред с развивката, значи за момента кинескопа е вън от съмнение. То така по снимки...
Пък защо му е нов телевизор? За да гледа мазнята на родните канали която предават ли? Истината е че SD образ се вижда най-добре на кинескопен телевизор. Никога SD образ не се е виждал добре на HD LCD телевизор. По принцип LCD са няколко крачки назад, ама пусти няколко пространствено тегловни параметъра които разказаха играта на кинескопите, а и вечния потребителски ламтеж към екран с диагонал метър - два.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #22 -: 28 Юли, 2017, 12:40:29 »
За да няма съмнение дали лъчът бяга извън луминифора, може да се опита с прекъсване на единия проводник на бобината за вертикално отклонение, ако се яви ярка хоризонтална черта, това е, бяга лъчът, и да не се пуска за дълго, докато не се отстрани проблема с ВО. Ако се яви хоризонтална размазана разноцветна ивица или разноцветно петно в средата на екрана, нещата отиват към друга диагноза.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #23 -: 28 Юли, 2017, 18:44:46 »
Също би могло да се направи следното. Има два вида кинескопи едните са самосходими и нямат магнитни пръстени между отклонителните бубини и платката на кинескопа. Може просто да разхлабиш бобинажния блок и дисковете и леко да ги издърпаш на зад без да ги вадиш. Задължително отбелязваш с фолумастер първоначално положение. Обикновено за половин 1 сантиметър картината ще се събере в средата на екрана и ще можеш да прецениш дали лъча е изместен или просто маската е отлепена. Но и аз съм за отлепена маска. Ако извадиш както е писал Асен, за не повече от 10 сек. гледай точката ако е ярка, за да не прогори луминофора. И внимавай там тока си пере, 100 или 200 волта при тия честоти си перат доста неприятно и дълго зарастват раничките от тях :D личен опит :master2:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #24 -: 29 Юли, 2017, 17:15:01 »
Също би могло да се направи следното. Има два вида кинескопи едните са самосходими и нямат магнитни пръстени между отклонителните бубини и платката на кинескопа. Може просто да разхлабиш бобинажния блок и дисковете и леко да ги издърпаш на зад без да ги вадиш. Задължително отбелязваш с фолумастер първоначално положение. Обикновено за половин 1 сантиметър картината ще се събере в средата на екрана и ще можеш да прецениш дали лъча е изместен или просто маската е отлепена. Но и аз съм за отлепена маска. Ако извадиш както е писал Асен, за не повече от 10 сек. гледай точката ако е ярка, за да не прогори луминофора. И внимавай там тока си пере, 100 или 200 волта при тия честоти си перат доста неприятно и дълго зарастват раничките от тях :D личен опит :master2:
Не съм видял кинескоп без магнит между платката и ОС.

Неактивен betamaxdmo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 10
  • Населено място: Свиленград
Re: Кинескопа е на цветни вертикални ленти
« Отговор #25 -: 29 Юли, 2017, 19:32:12 »
Вертикалното го смених още в началото. Като включех телевизора без вертикално в средата на екрана се появи хоризонтална лента с цветни нюанси. А не бяла хоризонтална черта. Това ме кара да мисля че е от маската на кинескопа. Ще пробвам с друг кинескоп и ще пиша. Благодаря

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |