| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ДОС 16  (Прочетена 3920 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
ДОС 16
« -: 22 Ноември, 2017, 21:43:22 »
Търси се дискета с ДОС 16 за проби с  ПРаВЕЦ16 и други приложни програми , които могат да изпълняват на него пак с цел тестване. Мога да предоставя празни дискети, впрочем ако някой колега търси :
https://www.olx.bg/ad/novi-5-disketi-dsdd-360k-ibm-pc-za-pravets-16-82-8a-8m-8c-apple-ID4vt5k.html

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ДОС 16
« Отговор #1 -: 24 Ноември, 2017, 01:15:34 »
привет :) имаш по-лесни начини за прехръвляне на Правец 16ката, просто му закачи едно малко 3.5 инчово флопи и си форматирай дискети  на 720К понеже биоса му разпознава до толкова , ако имаш само 1.44 просто им залепи тиксо на "прозорчето" ,което не е за райт протект.
Когато дискетата няма такова прозорче, флопито знае, че е 720К, а когато го има 1.44   :disk:
А досовски софтуер бол :) правеца може да подкара до DOS 6.22  нямаш ограничения :)
Имай в предвид, че DOS 3.3 е първата версия ,която може да работи с малки 720К , така ,че е най одачната версия, по-малко памет яде от по-горните и е оптимална, аз на моят Правец съм с нея :)

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: ДОС 16
« Отговор #2 -: 24 Ноември, 2017, 20:00:47 »
Мисля че достатъчно ясно съм написал какво ми е нужно-не празна дискета и празни приказки ...

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: ДОС 16
« Отговор #3 -: 24 Ноември, 2017, 20:59:02 »
Ето, тегли и записвай която ти трябва
https://winworldpc.com/product/ms-dos/331

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ДОС 16
« Отговор #4 -: 25 Ноември, 2017, 00:45:00 »
lager,, чичко гугъл ще ти покаже къде е досовският софтуер , но ако все пак толкова те мързи, да търсиш ето ти сайт пълен с програми от всякакъв тип!

http://www.opus.co.tt/dave/

И мойте "празни приказки" ти обяснявах, как да си качиш софтуера на Павеца!
После, да не се тръшкаш, че голямото флопи не ти чете дискетите дадени ти от някой любезен съфорумник на готово, защото 5.25 инчовите са много капризни като цяло.

Неактивен borq

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 15
  • Населено място: Варна
Re: ДОС 16
« Отговор #5 -: 25 Ноември, 2017, 14:33:02 »
Според мен е по лесно да му се обясни на колегата "lager" как да си направи оригинални самозареждащи си дискети използвайки програмата WinImage.

Просто сваля флопито от Правеца 16 и го свързва на подходящ компютър с Windows, инсталира си WinImage.
Изтегля си подходящите .img файлове за 360KB флопи.
Ето линкови на .img архиви за всички DOS- версии, игри и програми за DOS:
https://winworldpc.com/product/ms-dos/1x
https://winworldpc.com/library/games/platform-dos

Описание как се работи с програмата тук:
http://www.izcorp.com/wp-content/uploads/How_To_Make_Floppy_Disk_with_Winimage.pdf


иначе "FAMICOM_87" е прав няма гаранция, че записаните дискети на друго флопи при колеги - ще тръгнат на конкретното флопи при колегата "lager".

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: ДОС 16
« Отговор #6 -: 25 Ноември, 2017, 17:56:30 »
Благодаря ти колега Боря,най-напред е необходимо да се установи състоянието на флопидискконтролера , защото имам съмнения в неговата работоспособност. Пробвал съм няколко различни флопита , в т.ч. и неразпечатани , тънки и дебели , едно от тях ТЕАС , освен Кочо Цветаровски и чирпански.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: ДОС 16
« Отговор #7 -: 25 Ноември, 2017, 20:23:19 »
Цитат
После, да не се тръшкаш, че голямото флопи не ти чете дискетите дадени ти от някой любезен съфорумник на готово, защото 5.25 инчовите са много капризни като цяло.

Не мога да разбера защо хора нямащи понятие/опит с тези компютри дават такива категорични становища и създават напълно погрешни митове и легенди? Това, че имаш 1-2 работещи Правец 16-ки не означава автоматично опит и познания. Съвсем отговорно мога да кажа, че през ръцете ми в годините назад са минали стотици 16-битови машини с 360к FDD-та и единствено проблеми е имало с някои от българските флопита. Бях го писал това преди време и обичайните заподозрени (любители на соца), включително колегата FAMICOM_87 ревнаха в един глас как всичко българско от соц. времената е супер хай-тек, надеждно, качествено и как не отстъпвало на западните аналози и др. подобни глупости  :drinks:
Та колеги, проблеми със съвместимостта има само при флопитата за 8-битовите Правци и то защото по-голямата част от тях са български и си имат някои конструктивни проблеми. При 16-ките проблема не е във флопитата, а обикновено е в некачествени дискети. Повърхността на дискетата трябва да е полирана и лъскава. Имаше някакви серии които бяха матови и при триенето от повърхността и се отделяше някакъв боклук и зацапваше главите на флопито. Следваше почистваща дискета и нещата се оправяха.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: ДОС 16
« Отговор #8 -: 25 Ноември, 2017, 22:22:30 »
И моите наблюдения съвпадат с тези на NKK - проблема е предимно в дискетите и от там зацапване на главите.

Оригиналния ДОС на SPS го има тук (не съм го пробвал): http://poisk-pc.narod.ru/eastpc.htm

Имиджа е теледиск и програмата е в архива.
Добър източник на информация и софтуер за правене на имиджи и дискети е това: http://www.classiccmp.org/dunfield/img/index.htm

Тези дискети от ОЛХ не съм ги пробвал, но познати са взимали и понякога има проблем - дано да сте попаднали на добра партида  :good:

РЕДАКТИРАНО ОТ АДМИНИСТРАТОРА:
Във посоченият линк има ВИРУС. Теглете ако искате, но на свой риск!!!
« Последна редакция: 16 Август, 2022, 00:13:41 от Gabo »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ДОС 16
« Отговор #9 -: 26 Ноември, 2017, 00:56:09 »
Големите дискети са си по-капризни от малкте, каквото и да си говорим, най малкото нямат предпазител на отвора какъвто имат малките.
Но както и аудио касетките и видео касетите последните години на производствто на всички такива видове магнитни носители се е скапало качеството им че цената да падне.
А за флопитата , има купища дискети и малки и големи и съответно и малки и големи флопита и всичките те са нови и стари и западни, само правешкото ми флопи е българско, и мога да ви кажа че големите дискети са по-капризни от малките, за тоева препоръчвам с малки дискети да се подкара правеца първоначално, а после вече да му си се върне голямото ,за да си е автентично .

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: ДОС 16
« Отговор #10 -: 26 Ноември, 2017, 01:04:06 »
просто му закачи едно малко 3.5 инчово флопи и си форматирай дискети  на 720К понеже биоса му разпознава до толкова , ако имаш само 1.44 просто им залепи тиксо на "прозорчето" ,което не е за райт протект.

Това, с малкото флопи 1.44 на Правец 16, нали е майтап? Или само си говорим по принцип?
73 de LZ2VL

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ДОС 16
« Отговор #11 -: 26 Ноември, 2017, 01:15:36 »
Никакъв майтап не е това с малкото флопи! само че както ввече написах става думаз а720К а не 1.44 дискети! ето виж тук по тая тема съм писал :) а да и версията на DOS трябва да е поне 3.3 тя може да работи с малки дискети

това е изпитан метод лично от емне и аз бях изненадан приятно, че е възможно да работиш с малко флопи и дискети на Правеца :) спестава много главоболия  :reader:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=3087.0

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: ДОС 16
« Отговор #12 -: 26 Ноември, 2017, 01:18:24 »
Зависи от контролера, не от флопито. Но това не е важно.

Да нямаш 720К (точно такова) флопи за продаване, че и тема пуснах, а никой не откликва?
73 de LZ2VL

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ДОС 16
« Отговор #13 -: 26 Ноември, 2017, 01:22:48 »
чесно казано, не е от контроелра, тествал съм
С правешки контролер на 8 битoва ISA шина съм подкарвал 1.44 малки дискети на по-модерн дъно (386 примерно)
Изцяло си зависи от BIOSa .
Иначе нямам флопи 720, всичките са ми по 1.44 даже имам и едно 2.88 ,което ен бачка за жалост :(
Имам фабрично дискети по 720к, но както вече споменах не е проблем да се форматират и 1.44 като 720.
До сега нямах ядове с 1.44 да чете и пише 720 дискети били те фабрични или "моднати"

Неактивен toncho11

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 27
  • Населено място: Търново
Re: ДОС 16
« Отговор #14 -: 08 Август, 2022, 00:35:40 »
Въпросът е с какво ДОС 16 се различава от този предоставен от Майкрософт? Има ли някакви предимства?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |