| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A  (Прочетена 3744 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« -: 24 Април, 2018, 10:39:11 »
Мъча се да поправя телевизор на баща ми.

Телевизорът стои на село и се ползва от пролетта до есента. През зимата къщата не се отоплява. Та тази пролет (преди около месец) баща ми го включва, но той не тръгва. При проверка на предпазителя и V513 (мощния на импулсното 2SC4458) всичко е наред. Съмнение предизвиква V451 (КСХО TT2140) показващ два диода (мерено с китайски всичкомер). Подменен е с нов TT2140 (измерващ се като NPN транзистор, но с усилване 0), което не помага.
Тук се включих аз. Взех телевизора при мен и го разглобих. При оглед на платките забелязах много спукани спойки. След два часа презапояване телевизора тръгна за няколко секунди. Появи се червенеещ разстер с видим обратен ход на лъча, при което телевизорът отново спря. Презапоих още няколко спойки на платката на кинескопа и установих изгорял изправителен диод VD543 (RGP10D). Подмених го в UF5402 и телевизора тръгна. Сглобих го и пуснах да погледам. Появи се перфектен образ и звук. Но това продължи 10-15 минути, след което пак изгоря.
На изправителя за 110V измервах 22-24V, на изправителя за 12V измервах 2V. Започнах да отпоявам един по един изправителите за да установя къде има проблем. Разбира се стигнах до изправителя за 110V и след неговото отпояване изгоря V513 и предпазителя. Това беше грешка, тъй като това е напрежението, което се следи през оптрона. Последва сваляне на почти всички компоненти и измерване. Замених няколко електролитни кондензатора. Не бяха подути, не бяха в норма - например 470uF показваше 380uF. Стигнах и до КСХО - изгорял.
Набавих всички повредени компоненти, като замених V513 от 2SC4458 с 2SC4460. Възстанових VD543 с оригиналния RGP10D (UF5402 си беше здрав).
При последното включване пак изгоря. Този път V513 и V512 изгоряха. Сложих последния 2SC4460 (V513), а V512 (2SC3807) още не съм закупил.

Ползвам следната схема:

93801-0

Не знам какво бъркам, но ми се иска да го поправя. Мога ли да го запусна през лампа (допълнителен товар последователно)? Нормално ли е като измервам намотките на импулсния трансформатор (BCK-65-0134) да са 0.1 - 0.4 ома?

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #1 -: 24 Април, 2018, 16:57:50 »
Това е голяма грешка като се изключва веригата на оптрона. Така се вдигат напреженията на изхода и всичко гори. Проверете си всичко в топлата част и веригата на оптрона. Импулсния траф е нискоомен такива съпротивления се измерват. Телевизора се включва задължително през лампа. Включете 110V на изкуствен товар. Късо съединение в импулсния траф много рядко се случва. Аз съм имал два пъти такъв случай. Трафа много грееше и след 15мин. изгаряше транзистора, и се наложи да го охлаждам принудително за да работи телевизора. Тогава още не знаех че мога да го варя в канче. А пък в оторизирания сервиз въобще не бяха стигнали и до там.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #2 -: 25 Април, 2018, 15:10:36 »
Включете 110V на изкуствен товар.

Предполагам резистор, но с каква стойност и мощност? Или лампа с нажежаема жичка?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #3 -: 25 Април, 2018, 18:30:13 »
Лампа 220 волта 60 вт да има товар на B+ 110 В.Веригата нататък изключи.Това че си се доверил на всичкомера е грешка,понякога правят грешки и показват транзисторите като диодни сборки.Не е тръгнал веднага защото вероятно е имал лоша спойка във веригата R 520 R532 120 к.Провери веригата STB  и вторичните изправители.
« Последна редакция: 25 Април, 2018, 19:31:02 от lz2xl »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #4 -: 25 Април, 2018, 19:11:59 »
На първо време остави на мира хоризонталното отклонение и опитай да възстановиш захранването. Транзистора на хоризоннталното отклонение изобщо го махни от платката, така през веригата за 110 В няма да тече никакъв ток. Както са ти казали, включи лампа с нажежаема жичка 60W 220В на мястото на предпазителя или просто последователно на телевизора, но освен това, измъкни размагнитващата бобина от куплунга й на платката. След каро решиш, че си намерил и заменил всички изгорели елементи в захранването, включи и виж какво ще се случи. Нормално е лампата да светне за кратко, докато се зареди кондензатора след греца и докато тръгне захранването и се заредят всички вторични кондензатори. Ако лампата продъчжи да свети, като вторичните захранвания са завишени, значи липсва регулация - не работи обратната връзка през оптрона.Ако захранванията не са завишени, значи има голяма консумация от някой от изправителите - трябва да го намериш.  Ако не свети лампата, но на изходите няма напрежения, значи не иска да се разколебае. Когато всичко е както трябва, лампата ще угасне и на изходите напреженията ще са в норма. 

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #5 -: 24 Май, 2018, 17:16:20 »
След дълга пауза съм пак на този телевизор.

Прегледах всички компоненти в захранването и установих един резистор извън нормата. R517 вместо 560 ома беше 80k.

Имам следния въпрос може да ползвам 100W крушки вместо 60W? Оказва се, че само такива ми се намират.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #6 -: 24 Май, 2018, 17:51:01 »
Този резистор, на платката ли го измери, или отпоен? Иначе, може да свържеш последователно две крушки по 100 вата, и мощността им ще е наполовина.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #7 -: 24 Май, 2018, 17:53:58 »
Мерил съм всичко отпоено.

Неактивен simeon_ivanov

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: София
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #8 -: 24 Май, 2018, 19:11:48 »
Продължава да има проблем. Крушката последователно на входа свети ярко. 110V няма - крушката за товар не свети.

Не знам вече какво да търся.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #9 -: 24 Май, 2018, 19:30:19 »
Значи има късо в горещата част на захранването.Хващаш мултицета и намираш къде е проблема.
« Последна редакция: 24 Май, 2018, 19:45:49 от lz2xl »

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 593
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #10 -: 24 Май, 2018, 22:09:24 »
В захранването ,всичко е галванична връзка.Ще трябва да ги провериш елемент по елемент.Някои импулсни захранвания не тръгват без товар.Закачи на 110волта една 40 ватова крушка ,като стигнеш до там.Аз крайния транзистор на ХО не го вадя а замостявам емитер- база.Обърни внимание на обратната връзка.Ценер545-6,8волта,574-5,1в,581-6,3в,519-7,5в,оптрона,ако схемата е същата.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #11 -: 25 Май, 2018, 09:31:34 »
Крушката последователно на входа свети ярко.
Мисля, че не трябва да се свързва тази крушка на входа, разбира се, че ще свети ярко, защото не може да се задейства позистора PS501. Пробвай без крушката в захранването.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #12 -: 25 Май, 2018, 17:22:56 »
Няма проблем с позистора,освен това при такъв ремонт размагнитващата бобина се изключва.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 400
  • Населено място: Стражица
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #13 -: 12 Юни, 2018, 23:59:45 »
Бобината се изключва, крушката в първичната част.  Аз откачам В+ веднага след обратната връзка и слагам 40/60 ватова крушка. Другите захранвания след диода, или в твоя случай повдигаш едното краче на диода. Да не е одумкало нещо заради повишеното напрежение без ОВ...
Провери греца, транзисторите ценерите в захранването също резисторите и малките зелени кондерчета неполярни правили са ми и те въртели. Нещо накъсява стабилно за да свети ярко крушката. Така последователно и постепенно  без прибързвания. Транзистори си набавях свалени  втора ръка. Поне със сигурност работещи оригинални, специално за мощните крайни.
Тях ги мери със уреда на диод,  като гледаш в пдф дали са дарлингтон или имат диоди,  резистори които да заблудят измерването.
Също първата ми работа беше да сменя няколкото електролита в захранването  без да ги меря..  В повечето случаи на дълго работили ТВ не са в час..

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с телевизор Hyundai CB2199A
« Отговор #14 -: 14 Юни, 2018, 01:19:17 »
Продължава да има проблем. Крушката последователно на входа свети ярко. 110V няма - крушката за товар не свети.

Не знам вече какво да търся.

Съжалявам, но не чета форума постоянно напоследък.
Аз не съм ти казвал да слагаш крушка на изхода за 110В. Махни я от там, защото когато захранването тръгне, няма да можеш да направиш извод дали работи правилно. Чак когато тръгне и стабилизира 110В без да свети лампата в първичната страна, тогава ще махнеш лампата в първичната страна, ще сложиш предпазителя на мястото му и вече ако искаш, можеш да сложиш лампата на 110 В, за да видиш как е с товар.
Щом в момента лампата в първичната страна свети ярко и няма никакви напрежения на изходите, за това има нмого ясна причина (и никакви поводи за размисли) - изгорял е грецът на входа или крайният транзистор на захранването (или и двете...) Понеже ми се струва, че не знаеш много как да ги измериш, ще те помоля да отпоиш и извадиш крайния транзистор от платката и пак да пробваш дали ще светне лампата. Ако свети постоянно и толкова ярко, колкото свети при 220В, значи ще трябва да смениш греца. Когато грецът е наред, лампата ще светне за кратко, докато се зареди кондензатора след греца, и ще угасне. !!!! След това кондензаторът ще остане зареден до 300В дълго време и е добре да го разредиш, примерно пак с такава лампа, преди да пипаш по платката!!!! Тогава, след като вече знаеш, че грецът е изправен, сложи пак транзистора. Естествено, ако при мерене с мултицет показва късо съединение между колектор - емитер, трябва да го смениш...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |