| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Използване осцилоскоп за вублоскоп  (Прочетена 10949 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #15 -: 14 Октомври, 2018, 19:47:55 »
Скъпи ми се вижда

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #16 -: 25 Октомври, 2018, 14:59:33 »
Уредът на колегата NHB ми се вижда доста интересен, при това само с четри стандартни схемки. Интересно дали може да каже, на основата на коя публикувана схема е неговото решение за този вобел генератор.   
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #17 -: 25 Октомври, 2018, 20:55:57 »
Здравейте колеги . Докато върви дискусията , реших да зглобя един генератор за проба . В общи линии заработи но то уредите е много далеч. Сравнен с фабричен . Монтажа е под всякаква критика . Но беше само за проба . Личното ми мнение е ,че не си заслужава правенето . Графиката е много шантава,липсва точката за следене на честотата,а и си поиграх доста докато настроя генераторите на минимално влияние един спрямо друг.Наложи се и ген. на трионообразно да го правя с променлива честота да синхронизира и по Н.Ч. осцилоскопи . Слагам и снимки на настроен и не настроен кръг . Базовата схема без измененията и пробния монтаж . Ако се направи както трябва може би ще се получи по добре . Но за два кръга в едно радио .... има и други по лесни начини .

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #18 -: 27 Октомври, 2018, 21:45:56 »
Уредът на колегата NHB ми се вижда доста интересен, при това само с четри стандартни схемки. Интересно дали може да каже, на основата на коя публикувана схема е неговото решение за този вобел генератор.

А, схемата си е моя, не вярвам някой друг да е измислил подобна щуротия, камо ли да я публикува... Ако представлява интерес, мога да нарисувам схемата като гледам устройството. Имам в едно мазе стари книжа, но едва ли пазя точно онази тетрадка, в която съм рисувал докато го разрработвах.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #19 -: 27 Октомври, 2018, 22:16:09 »
То разбира се, собственото си е най-добро, щото прави това, което ни трябва с частите, които имаме под ръка. Замислям и аз нещо - искам да изкарам на моя Х1-43 (от 500кХз нагоре) АЧХ-то (образа) на аудио сигнал (5Хз-50кХз или 10Хз-100кХз) за време от 0,3 до 31 секунди и евентуално с метки. Един ГКЧ при изследване на АЧХ е по-добър от генератор на бял шум, щото няма нужда от филтри.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #20 -: 12 Януари, 2019, 22:25:53 »
Изпълних схемата от тази статия
http://cxem.net/izmer/izmer161.php.
Чудя се какъв делител да направя на изхода.
Имам един многооборотен 5к.
Някой друг галетен, но ми липсват знания.
Искам да измервам и нивото.
Моля за помощ

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #21 -: 13 Януари, 2019, 23:29:43 »
За да може да се даде отговор, трябва да се знае какво излиза на изхода на този китайски модул - напрежение, изходно съпротивление. И какво е нужно да се прави с този апарат - дали ще се определя АЧХ на някакъв пасивен филтър примерно или на някакъв усилвател... Ще се ползва ли допълнителен детектор...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #22 -: 14 Януари, 2019, 00:22:53 »
Да, неясно съм се изразил.
Изходното ново е 1 волт, Изходния инпеданс май е 50 ома.
С този уред ще се настройват радия: МЧТ за АМ 455-469kHz и УКВ 10,7Mhz, спряхане на входните кръгове на АМ.
Искам да има шифров детектор с който да следя изходното ниво.
Днес сътворих това:
109051-0

С тази постановка настроих едно радио и нивата ме задоволяват, АРУ реаргира добре:
Ето линк за синтезатора
https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ad9850.pdf

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #23 -: 14 Януари, 2019, 08:54:08 »
Да, разгледах диагонално ПДФа още вчера. Изходът на ЦАПа работи като генератор на ток и към него вероятно в тази китайска платка е свързан резистор 50 Ом към маса. Директно за свързване на коаксиален кабел за отвеждане на сигнала. В никой случай не е 1В изходното ниво. Цапът има един вход (пин 12),  чрез който посредством резистор към маса се задава референтния ток. 3,9кОм - 10 мА ; 1.95 кОм - 20 мА. Не пише в ПДФа до каква стойност може да се увеличава резисторът, но вероятно може доста, и ако е така, изходното напрежение може просто да се регулира чрез него, без нужда от атенюатор. Така ще стане най-просто и културно. Не се ориентирам по снимката на платката, там има тример-потенциометър. Дали не е свързан точно в тази верига? Разгледай веригата, ако е нужно,свържи последователно потенциометър и пробвай как се отразява съпротивлението на изходното ниво...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #24 -: 14 Януари, 2019, 11:24:44 »
Това е извода Rset на модула, който е свързан към контролера ???
Ще проверя какво е нивото там
Иначе а плитудата от 1 Vв гледах на осцилоскопа.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #25 -: 14 Януари, 2019, 11:56:14 »
Да не се бърка извод RESET (22) и извод RSET (12) на AD9850/51.

Необходимият извод RSET на показания модул не е изведен към изводи (и съответно не е подведен към микроконтролера), а е свързан с резистир 3,9 k (R6) към GND.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #26 -: 14 Януари, 2019, 12:35:42 »
Довечера ще разгледам 12 краче.
Какво ще ме посъветвате за измерването на новото.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #27 -: 14 Януари, 2019, 13:01:38 »
...за измерването на новото...
Ако това ще е ниво, то виж параметрите на: линеен - AD8361, логаритмичен - AD8307.

До към XX микроволта. Надолу по ниво: с измерено напрежение и калибриран затихвател, напр. ATT от -20dB, -60dB.
« Последна редакция: 14 Януари, 2019, 13:11:49 от veso74 »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #28 -: 14 Януари, 2019, 18:20:32 »
Най-простият начин да измериш нивото на изходния сигнал е да използваш осцилоскопа...
За напрежението на изхода - през съпротивлението 50 Ом, свързано от изхода към маса, протича изходният ток на ЦАПа. Ако Full Range Current е 10 Ма, тогава токът през резистора ще се мени синусоидално от 0 до 10 мА, или амплитудата ще е 5 мА  х 50 Ом = 250 мВ. Това е ефективно около 180 мВ изходно напрежение...
Обаче, предполага се, че ще свържеш към този изход коаксиален кабел, натоварен на другия си край с още 50 Ом. Та тогава изходното напрежение ще намалее наполовина - 90 мВ. Ако ще ползваш делители или потенциометри, добре е да ги слагаш на другия край на кабела, при радиото, а не при генератора. Иначе няма да е лесно да съгласуваш кабела.От генератора може да пробваш да регулираш изходното напрежение чрез въпросното съпротивление на RSET. Съпротивлението 3.9 кОм можеш да го отпоиш от платката и на мястото му да сложиш с къси проводници потенциометър примерно 100 кОм, и последователно на него - същото съпротивление 3.9.кОм. Би трябвало изходното ниво така да се регулира плавно, без да променяш нищо във веригата на изхода...

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Използване осцилоскоп за вублоскоп
« Отговор #29 -: 17 Януари, 2019, 07:36:49 »
Това е схемата на модула с AD9850
109276-0
Поиграх си с резистора Rset. Сложих 100К тример+3,9К. Нивото се регулира, но при ниски нива започва да криви синусоидата.
За настройка входните кръгове на радията са ми необходими много ниски нива на сигнала.
Обикновенно гледам напрежението на АРУ да междъ 1,5-2V. Не знам тогава колко е нивото което подавам на входа.
За сега оставям изхода с този делител
109278-1
Ето как изглежда уреда.
109280-2
Още не са ми пристигнали BNC от китай и не съм пробвал функцията вублоскоп.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |