| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851  (Прочетена 28035 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #75 -: 04 Декември, 2019, 19:28:44 »
А аз съм забелязал, че без мислене става безмислие. Нищо хубаво не е станало с щракване на пръсти, само посредствени решения с посредствени резултати. На момента.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 599
  • Населено място: Попово
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #76 -: 04 Декември, 2019, 19:37:35 »
Забелязал съм че като се протака във времето идеята избледнява появява се нова идея после старата идея отпада. По експедитивно и без много умозрителност.(в руските форуми примерно има много умозрителност затова са толкова обемисти) В западните форуми принципа е Shall we go-Let's go. На момента. Платки от Kитай идват за около месец-това е загуба на време след което идеята отпада от дневен ред.
Тука бъркаш, поръчвам си платки от китайците за 6 дена са при мен, качество супер. Нашите платкаджийници има да ги гонят......  Има някои неща да се огледат, ще питам Билян и за атенюатор и др. работи, спомена и за нискочестотната част. Но по ред на работата. Тука не сме юруш на маслините.

Неактивен analogovashemotehnika

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: Пловдив
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #77 -: 04 Декември, 2019, 20:00:24 »
+1 за това, че сега е момента да се обмислят нещата. До колкото разбирам, идеята е устройството да е абсолютно завършено и функционално. Ако се търси просто нещо , което да генерира нещо с някаква честота, два JFET-а вършат работа, друг е въпроса колко и каква... относно това с проектите и форумите, ако отворите смислена тема, на някакъв смислен проект (например в eevblog форума) ще видите, че темите изобщо не са кратки и проектите не се раждат просто ей така.  :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #78 -: 04 Декември, 2019, 21:00:18 »
Повечето хора ползват Пи атенюатори, но тъй като нашето ще е източник, ще ги преизчисля на Т-звена, за да може изхода да се пада сериен на товара. Иначе съм ги преизчислил дори по-точно от тези на картинката долу за пи конфигурация, има много точни резистори в диджикий.
Нека да оправим останалото, мисля че може дори да не се наложи. Весо, можеш ли да четеш аналогова стойност ако ти подам от детектора по подходящ начин? Ето за това мога да ползвам четвъртия ОУ от веригата за АРУ - буфер-усилвател на изходното напрежение. Така ще имаме директно на дисплея миливолти, само трябва да се обмисли процеса на калибрация да е прост и естествен, мултицетен тип.
124820-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #79 -: 04 Декември, 2019, 21:37:30 »
... можеш ли да четеш аналогова стойност ако ти подам от детектора по подходящ начин?
10 бита, 1024 стъпки, до 5V или до 1,1V без външни компоненти.
... може да се направят функционални бутони или текуща информация на най-долния ред ...
Това е още по-времеемко от съставяне на схемата мисля, като е необходимо осмисляне, тестване и др. Идеи много, място малко, като изпълниш замисленото, скоростно се оказва, че не си се сетил нещо друго. Итерациите от писане на код, премахване на грешките до работеща версия и връщане в почти начално състояние на кода по друга идея, са безкрайни понякога. Често търпението се изчерпва с 3-4 идеи, а проектът си остава да "виси" за допълнения във времето.

(Генераторът в първото съобщение е реализиран до такова състояние, което ми върши замислената работа и съм спрял с "подобряването", просто си го ползвам така, както е - всички версии по-долу са "работещи", всяка следваща - с добавена "идея" :) ).
124822-0
Цитат
Забелязал съм че като се протака във времето идеята избледнява появява се нова идея после старата идея отпада.
Затова като видя тема с конструкция, подходяща за изпълнение, реализирам си я и след изпълнението ("ако ми допада работата" се подразбира), повече не чета темата :). Иначе рискувам да си разваля направеното (рязане на шини, доп. компоненти, модулчета и др.). :)
« Последна редакция: 04 Декември, 2019, 22:05:33 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #80 -: 04 Декември, 2019, 21:40:31 »
Ако реализираме това мерене по този начин, ще избегнем цялата галимация, наречена изходен атенюатор, ще поевтиним генератора. Възможно е да се наложи да се направи някакъв вид корекционна lookup таблица, но не е сигурно.
Забравил съм на схемата да сложа чифт ключове за байпас на филтърния блок при обхват 30МХц...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #81 -: 04 Декември, 2019, 21:49:55 »
... да се наложи да се направи някакъв вид корекционна lookup таблица
(с RSET в микроволтовия диапазон едва ли ще падне нивото, регулация в mV - да).
Би трябвало да е обратното: линеаризираш примерно АЧХ на високото ниво, добавяш нормирани затихватели в края. Нивото е преизчисленото ниво с ATT и няма да се привързваш към инструменталната грешка на измервателната схема (напр. по-голяма грешка на нивото от зададеното  при μV отколкото на mV).
« Последна редакция: 04 Декември, 2019, 22:03:32 от veso74 »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #82 -: 04 Декември, 2019, 22:06:18 »
А аз съм забелязал, че без мислене става безмислие. Нищо хубаво не е станало с щракване на пръсти, само посредствени решения с посредствени резултати. На момента.
Тогава да видим какво ще излезе на бял свят  :good:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #83 -: 05 Декември, 2019, 06:17:20 »
(с RSET в микроволтовия диапазон едва ли ще падне нивото, регулация в mV - да).
Би трябвало да е обратното: линеаризираш примерно АЧХ на високото ниво, добавяш нормирани затихватели в края. Нивото е преизчисленото ниво с ATT и няма да се привързваш към инструменталната грешка на измервателната схема (напр. по-голяма грешка на нивото от зададеното  при μV отколкото на mV).
От всякъде си прав, но нали все се стремя да сваля цената...
Така ще е.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #84 -: 05 Декември, 2019, 09:54:15 »
Във връзка с работата направих измерване с VNA на няколко "еднакви" тестови платки от китайците, за да изчисля εr, относителната диелектрична проницаемост на материала. Без тази стойност строго известна не е възможно човек да създаде коректни 50-омови микрострип-пътечки, които да са еквивалентни на коаксиална линия -
124835-0
Исках да използвам такива навсякъде в 50-омова среда в генератора, защото са един прост и евтин вариант на коаксиалните линии, но няма да го бъде. В 6 тестови платки, изпратени ни заедно, уж еднакви, няма две с еднакъв εr! Може би това е цената, която плащаме за евтините платки - ползват различен материал, какъвто им доставят.
Не е драма ситуацията, имам запас от RG178, ще трябват по няколко см. на генератор. Ще се запоява директно на платката, легнал, със свалена външна тефлонова изолация. Имам и същия полу-твърд, идеално се формова.
Но ме е яд все пак, щеше да е улеснение.
Работя по схемите, днес ще кача нова. Минах на А2 формат...  :D

КОРЕКЦИЯ - PcbWAY можели да контролират импеданса на линии! Просто е трябвало да им го кажем - взимат материала, с който ще ти се прави платката, измерват му точно εr и ти коригират линията. Какви сме зелки...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #85 -: 05 Декември, 2019, 10:03:27 »
Здравейте колеги, следя темата, макар че не съм наясно с повечето неща. Аз работя с АМ/FM генератор Е-630, сериозна машина, която тежи 25-30 кг, заема много място и освен това моят има проблем, не е съвсем в ред. Зная, че ще ви отклоня от дебатите по същество, но искам да попитам: Тъй като става дума за генератор за настройка на радиоприемници (най-вече), възможно ли е проектът да има продължение с разработка на модул 87-108 MHz/FM? Зная, че това е съвсем друга бира и може би е съвсем отделен проект, но питам, защото лично за мен е важно. Дори по-важната част. При такава опция аз бих се включил с лични средства за изработката на прототип да речем. Даже бих казал, че перфектния вариант е + модул 20- 50000 Hz.
« Последна редакция: 05 Декември, 2019, 10:13:41 от dinev66 »

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #86 -: 05 Декември, 2019, 10:23:53 »
ahedproductions, за КВ, до 30 MHz ... това е излишно мисля. Всички линии са къси за тази дължина на вълната, все капацитет ще е.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #87 -: 05 Декември, 2019, 10:31:34 »
Мога да направя и ГСС за УКВ после.
И аз имам Е-630, и моят има проблем - амплитудата ми шари неудържимо. На всички обхвати, навсякъде. Още не съм се заел да му търся кусура, някой тример сигурно е увехнал някъде, не зная.
Хайде да видим първо този ГСС и после ще помислим за УКВ. Там си има особенности.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #88 -: 05 Декември, 2019, 10:35:04 »
ahedproductions, за КВ, до 30 MHz ... това е излишно мисля. Всички линии са къси за тази дължина на вълната, все капацитет ще е.
Личен опит - не е излишно въобще. Особенно над 10-15МХц.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 343
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #89 -: 05 Декември, 2019, 10:49:34 »
Ето влиянието на 50 мм дълга 10-омова линия с er = 4 (случайни стойности) на 30 MHz - точно толкова, колкото 16 pF паралелен кондензатор примерно. На 500 MHz e друго :).

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
29 Отговора
13120 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2014, 15:53:17
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |