| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители  (Прочетена 2130 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Привет и честит празник на радиото. Не се сдържах да не споделя това. Преди може би половин година купих това радио, неработещо разбира се на добра цена. Сега му дойде времето да се занимавам. Още като го взех в ръце нещо вътре започна да хлопа. Преди да го пусна отворих да видя положението. Абе нещо в пищялката тропа вътре. Пуля се аз и не доумявам. Айде големия е ясен с времето дъгите се разпадат. Е развивам единия говорител изнензада, развивам и втория и пак изненада.......!!!!!!!!!!! Те та такова не бях виждал. Егати скапаните говорители. Може ли такова нещо.....
132428-0132434-1132432-2
« Последна редакция: 07 Май, 2020, 21:05:29 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #1 -: 07 Май, 2020, 21:56:55 »
Може и да не са оригинални тези говорители, сякаш се различават от тези които видях в интернет:

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #2 -: 07 Май, 2020, 22:21:23 »
Може, ама бива ли толкова некачествена изработка. Всякакви говорители съм виждал със всякакви повреди. Но такива дето от самосебеси да му падне магнита не бях виждал. Тука хората реставрират 100 годишни радия дето се казва. Един не съм чул да каже за подобно нещо. Те прост не са лепени, само занитени и явно от вибрациите при работа са се отделили. Нямам друго обяснение. А и факта, че радиото е произведено в Португалия. Кой ги знае какви са тея говорители. За големия имам друг, но малкия ще се наложи да го възтановявам.
« Последна редакция: 07 Май, 2020, 22:38:02 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #3 -: 07 Май, 2020, 22:41:28 »
И аз съм изненадан от подобно откритие-апаратите на тази фирма са известни с много добро звучене.Ежедневно слушам модел 2000 от същата серия-елиптичен ,голям ,широка лента включваща баси като сериозна тонколона.Гофрите и на Телефункен са същите,най-често не са гумени а от дунапреноподобна материя.За гумените ремъци на Филипсите да не отваряме въпрос. Намери някакви говорители с подходящ размер-примерно Херц или Лоджитек-ефтини са сравнително ,но нямат съдиране.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #4 -: 08 Май, 2020, 09:33:29 »
 Може да се оправи това не е такава болка и да са си оригиналните, бих помогнал за това.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #5 -: 08 Май, 2020, 10:26:20 »
Единствената причина да се отпорят развалцовани връзки е голямо ускорение. Авно е хвърляна пратката и тежкото в нея - магнитите - се е дислоцирало... Случвало да изпусна нещо, и говорителя в него му се откъсна магнита по същия начин. Е, падна от 2 метра почти.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #6 -: 08 Май, 2020, 12:01:24 »
То че е претърпяло някакъв инцидент е ясно. От стоене няма да стане. Но че говорителите са боклук си е вярно. Аз че ще ги възтановя е ясно, но имам оригинален и него ще сложа. За малкия ще е същия пласмасов боклук. А кажете ми кой ползва в сериозна апаратура пласмасови високоговорители където магнита е закрепен механичнино за пласмасата с зачиканване. А пласмасата е дебела 1-1,5мм.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #7 -: 08 Май, 2020, 12:08:01 »
Чак пък боклук - това е малко разтегливо понятие. Просто магнитите са големи, това не прави говорителите боклук. Има едни колони Beovox S45-2 басите на които страдат от същия проблем - а са производство на Peerless. Всичко друго е перфектно - мембрана, гумена гънка, линеен ход, звук и т.н. Но заради тежкия магнит ги прави чувствителни. Това не е равносилно на боклук/
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #8 -: 08 Май, 2020, 15:00:40 »
Тука снимах говорителя който ще сложа от лявата страна и оригиналния за сравнение. Този който ще сложа смятам за оригинален, вижте изработката на магнита.
132474-0132476-1
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #9 -: 08 Май, 2020, 22:32:35 »
И аз да кажа нещо относно говорителите на Грундиг от серията сателит. Въобще не претендирам да съм "последна инстанция", но претендирам, че имам наблюдения.
Първо, от всичките преносими приемници които имам, независимо от марката, но съпоставими като размер и епоха не мога да ги сравня с еталонния за мен "грундиг тон"!
Всички от "истинските", пак според мен, сателити от 5000 до 3400 са с широколентови елипси и високотоново говорителче в средата (с възможност за изключването му). И май нито съм чувал, нито чел за проблеми?
Следващите модели са с кръгли широколентови и отделно втрани високотонов. Но, като че ли най зле по отношение на надеждността са големите на 600 и 650? Често в обявите продавачи (германските де) си признават, че има проблем с ниските тонове?! Видно е и при колегата. Лошото е, че оригинални резервни не се предлагат, не че е ясно дали производителят им е Грундиг, а съпоставимите заместители са с неприлична цена. Един такъв от година го предлагат в ибей, но докато дойде у нас ще излезе към 120 лв....Иначе, пробвал съм, има "автомобилни", които донякъде звучат като истински и са почти без пари.
Но, за проблем с високотонов за пръв път чувам. Или е някакъв технологичен пропуск, още при производството му, а най-вероятно приемника е "изтресен" отвисоко и там се е оказало "слабо място". Имал съм проблеми при транспорта, но с други слаби места.
И последно, заводите на Грундиг за тези приемници винаги са били в Португалия.
0888981645, 072365106

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Grundig Satellit 600 скапани високоговорители
« Отговор #10 -: 08 Май, 2020, 23:42:24 »
Обикновено проблемите са от стареенето на гумените дъги. Това с магнитите ме учуди. Защо, с кутията всичко е на ред, няма счупено или пукнато по нея или някакви механични следи от удар. А един такъв удар или падане за да отлепи говорителите и двата трябва да е бил доста сериозен и да има последици по корпуса. Но знае ли човек. Големия вече е сменен с показания на снимката. Малкия го залепих днеска и утре ще го видя какво се е получило. Дано да не хърка. Но за малкия почти съм сигурен че не е оригинален. Вероятно е сменян или е от някаква кофти партида. На снимката на Валери се вижда ясно, че трябва да е с метален корпус и перфорация в единия край. При моя го няма.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
2745 Прегледи
Последна публикация 28 Януари, 2013, 20:33:47
от ever20102
0 Отговора
1878 Прегледи
Последна публикация 03 Май, 2013, 22:22:30
от lz1wvm
Grundig satellit

Започната от bradi Продавам

0 Отговора
831 Прегледи
Последна публикация 02 Август, 2015, 09:45:05
от bradi
6 Отговора
2770 Прегледи
Последна публикация 21 Декември, 2017, 10:13:09
от bycec
0 Отговора
1106 Прегледи
Последна публикация 19 Март, 2021, 13:52:48
от valstamb

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |