| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FIDELIO Z (EK2, EF9, EBC3, EL3, EM1, AZ1)  (Прочетена 2955 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1167
  • Населено място: Пловдив
Re: FIDELIO Z (EK2, EF9, EBC3, EL3, EM1, AZ1)
« Отговор #15 -: 24 Ноември, 2020, 20:02:00 »
   Приемника го имам от преди 15_тина години. Даде ми го един съученик от основното училище. Тогава нямах намерение да започна отново да се занимавам с лампова техника, но ремонтирах шасито, като замених много от елементите със съвременни. Кутията беше в лошо състояние - ребрата пред говорителя бяха паднали. Липсваше и самия високоговорител. След като му "чух гласеца" интереса ми се загуби и така не стигнах до ремонта на кутията. Така и си стояха на рафта през тези години, в царството на мишките. Тази есен се захванах да поразчистя работилничката си и покрай други забравени неща излязоха и тези останки. Независимо, че шасито е калайдисано, от мишата урина спасение няма. Наложи се да боядисам външната част. Оказа се, че съм запазил и подменените оригинални елементи. Електролитните кондензатори, които преди бях подменил, след тренировката се възстановиха напълно. Хартиените кондензатори обаче бяха с утечки и се наложи подмяната им. Радиото беше "ровено" и преди мен, главно в НЧ часта и се наложи известна част от схемата да се възстановява по снимки (наличната схема в интернет пространството е с много неточности). Говорителят е от "Родина", също подбран да прилича на оригиналния, пак по снимки. Когато превключвателя "говор- музика" е в положение "музика", приемника има много подчертани ниски честоти и първият говорител, с който правих пробите изпадаше в някакъв механичен резонанс. Наложи се малко да намаля ОВ.
Приемника е и с регулирана полоса на приемане.
   Интересна подробност за тази фирма е и почернените краища на кутиите на цялата им гама от приемници. Това ми беше основната трудност по ремонта на "дървенията", но един стар приятел дърводелец ме "открехна" как става. Като за пръв път е задоволително.
   Снимки на приемника преди ремонта не съм правил, с изключение на шасито отдолу.
   Като цяло много грамотно конструиран и изработен приемник. Жалко за хубавия завод и за кошмарната съдба на персонала му.
   А иначе ремонта ми отне около месец - то само за лакирането се губи около седмица. Но нали съм пенсионер, вече не бързам за никъде. :drinks:
благодаря зя подробната информация Любо.Бъди жив и здрав

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: FIDELIO Z (EK2, EF9, EBC3, EL3, EM1, AZ1)
« Отговор #16 -: 27 Ноември, 2020, 14:41:25 »
Перфектна работа и описание ,а на живо е още по така :hi:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
11 Отговора
5654 Прегледи
Последна публикация 07 Септември, 2014, 23:32:24
от Любо Божков
7 Отговора
3989 Прегледи
Последна публикация 16 Септември, 2015, 21:32:58
от Любо Божков
1 Отговора
1058 Прегледи
Последна публикация 23 Септември, 2015, 20:00:59
от Pichaga933
0 Отговора
696 Прегледи
Последна публикация 28 Февруари, 2016, 15:56:32
от bogi54
5 Отговора
3810 Прегледи
Последна публикация 25 Май, 2016, 08:10:57
от ftest

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |