| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Трансформатори за лампов усилвател  (Прочетена 6475 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #30 -: 31 Октомври, 2021, 19:07:02 »
Напомням, че търся данни за изходен трансформатор за противоракетен усилвател с 4бр EL34. Изходна мощност 100W.

Трябват ми данни от типа: с такъв нагнитооровод, толкова и толкова намотки с проводник... И следните пластове.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #31 -: 01 Ноември, 2021, 01:04:47 »
Аз не вярвам като издокараш броя на навивките да се получи същия трансформатор има значение и материала на желязото. Ще се получи друга индуктивност. Може да се изчисли предполагам ама е трудно.  Може да се измери и  сравни с готов ама трябват уреди.
В старите броеве на списание Радио Телевизия Електроника беше публикувана схема на усилвател ВЕРМОНА с подробно описание на трансформаторите. 
« Последна редакция: 01 Ноември, 2021, 01:29:37 от lz2lx »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #32 -: 02 Ноември, 2021, 16:52:49 »
Ще потърся знам че имах някъде описанието.
« Последна редакция: 02 Ноември, 2021, 17:04:11 от lz2lx »

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #33 -: 02 Ноември, 2021, 20:17:17 »
Пак по темата.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #34 -: 02 Ноември, 2021, 20:27:01 »
Любителите на лампова техника да не се блазнят от ламели с голям прозорец за изходни трафове за не се притесняват дали ще се поберат намотките - ще получат точно това, което не искат - голяма разсеяна индуктивност. Витите магнитопроводи също не са добро решение, въпреки че студеновалцованата им стомана е с по-ниски загуби. При тях рязаните им повърхности са проблем, почти като навивка накъсо. За изходни трансформатори се препоръчва дебелината на ламелите да не е по-голяма от 0,35мм. По често при Ш34 и нагоре се ползат ламели 0,5мм, което не е добре за случая. Навиването също е сериозен проблем - обикновен бобиньор, който пренавива силови трансформатори и няма представа от изходни, няма да получи желаният резултат. При ламповите усилватели цената на изходните трафове е повече от половината от цената на усилвателя (става дума за качествени такива, а не от допотопни киноусилватели и озвучителна техника за площади).

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #35 -: 03 Ноември, 2021, 00:33:26 »
Е в такъв случаи няма да правим нищо само ще си мечтаем. ::) :D
 За витите бях казал че са по добри от обикновенните шир потреба и измежду самите тях има разлики. Попадна ми Румънски които не ставаше даже за токоизправител.
Отделно има  начини да се подобряват  параметри примерно да се наредят една до друга срещуположно четирите ''U''образни сърцевини. Получава тороидален трансформатор с по малко разсейване.  Такива бяха изходните звукови трансформатори на почти всички западни лампови телевизори.
Това за навивките накъсо е малко пресилено казано защото мрежовите такива примерно на празен ход въобще не топлят ако са стегнати добре -КПД  а по същата логика би трябвало да се запалят . Разсеяната индуктивност расте с увеличаване на сечението при зададен брой навивки и падат високите. Ако сечението  е малко се понижават басите -ниските честоти. Важен е компромиса между зададените брой навивки и големината/сечението на магнитопровода.
 Лично аз ако се захвана с такова нещо бих замерил параметрите с уреди и да преценя конкретно.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #36 -: 03 Ноември, 2021, 08:34:52 »
Загубите в среза на витите магнитопроводи са функция на честотата - при 50Hz ако са приемливи, при 15 - 20kHz е съвсем друго. При аналоговите лампови телевизори честотната лента е до 10kHz, освен това в масовото производство се гони производителност. Все пак качествени лампови усилватели се предлагат на пазара, значи може и да се направи много. Просто като се захване човек с нещо, е хубаво предварително да е запознат какви пречки ще преодолява за да получи желания резултат. По въпросите за усилвателите има толкова писано, че трябва да имаш някакъв минимум базови познания, за да отсееш "зърното от плявата".
За цените може да се получи ориентация от https://www.ebay.co.uk/b/Tube-Amplifier-Kit/14970/bn_7023551891
и https://www.aliexpress.com/popular/100w-tube-amplifier.html
Само че това, което се предлага е супер любителско и не отговаря на изискването на питащия. Кит за самостоятелна направа на Marshall  https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=marshall+100W+tube+amplifier+kits+for+sale&client=opera&fir=bkXgEkKmGrjXSM%252C36fV0z2AMPQGAM%252C_%253BmOuxyWkXFaJUlM%252C2DT_9B0qIncZnM%252C_%253BReLY666FuoaICM%252C8Xxp9iziTEj5IM%252C_%253ByHH5ZP-cJKDrKM%252CCNcDrm1MgzjkDM%252C_%253BgQHABFyoLFMw_M%252CTtt7plsiNZBazM%252C_%253BZb08AF69At4E3M%252CEpaJ6rjQgimghM%252C_%253BXc6KZz6QBKTsnM%252CylX9LcWJ5NQXJM%252C_%253B1uW_b1jQfKhM8M%252CV6InXkTe2MDt4M%252C_%253BskoWtVa7Dif9YM%252CZjeHhi4Ah9BJYM%252C_%253B3qBSE2n8xf8hsM%252CSfvGlbzyfq1MMM%252C_&usg=AI4_-kR4lb9lIE32-fXEuWxAf197mwUM3w&sa=X&ved=2ahUKEwj6lrCJyfvzAhVDNewKHSKWD0sQjJkEegQICBAC
и трансформатори: https://www.amplifiedparts.com/products/transformer-marshall-replacement-power-50-w

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #37 -: 03 Ноември, 2021, 13:49:55 »
Въпроса е друг. Не се захващаш да правиш  защото ти казват че не можеш.  Ако ти казват че можеш се получава. Така че смело всеки може стига да се постарае. Няма невъзможни неща.
 След няколко грешки съм се убедил че не винаги това за което съм похарчил огромна сума работи по добре от направеното. 

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #38 -: 03 Ноември, 2021, 14:37:46 »
Моженето означава знание. Знанието се придобива. Никой не се е родил можещ и знаещ. Но не става наготово - дайте схема и данни и готово Marshall та дрънка!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #39 -: 03 Ноември, 2021, 18:12:54 »
Днес се порових в каталозите.
Оказа се, че има три вида Ш32.
151255-0
Оказа се, че Стършела ми е изпратил тези с най малкия прозорец.

При разчет със втори вид ламели
тип   y3   h   b
Ш32+32   16   80   32

Даже остава място в макарата.

Сега започвам да търся такива ламели.

Прикачвам екселки файл с разчерта

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #40 -: 03 Ноември, 2021, 18:31:29 »
А не е ли по лесно да се премине към следващият типоразмер - Ш36?

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #41 -: 03 Ноември, 2021, 18:51:20 »
Не е изключено да мина към Ш36, но не виждам кое е по лесното.
Аз и от двата вида нямам.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #42 -: 03 Ноември, 2021, 18:56:51 »
Стършела може да ти изпрати  още един пакет Ш40Х55, което прави колкото  Ш32Х65, а прозореца ще  ти е предостатъчен.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #43 -: 03 Ноември, 2021, 19:15:22 »
Благодаря ви колеги, но ми се иска да се придържаме към оригинална.
Имам идея да поръчам да ми нарежат ламели на лазер.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Трансформатори за лампов усилвател
« Отговор #44 -: 03 Ноември, 2021, 19:35:16 »
Това последното не ми звучи като добра идея. Най-добрите ламели са от специална силициева ламарина, не знам тези дето режат на лазер от какво тенеке ще ги изрежат, и дали няма да излязат златни?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |