| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въвеждане на AV режим в стари телевизионни шасита с офазено шаси.  (Прочетена 23415 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Това със щепсела и нулата е добре, но не съвсем - има незанулени контакти, има стари не-шуко контакти, има възможност да се включи в разклонител без зануляващ проводник като по този начин ще се офазят всички корпуси на уреди включени в този разклонител. Освен това в новите инсталации все по-често се прилага дефектнотокова защита, при такава инсталация няма да можеш да захраниш по този начин телевизора и винаги ще сработва защитата.... така че не става така. Гроздето не е кисело защото е високо! Когато бях 15 - 16 годишен и аз мнооого обичах да "тунинговам" разни стари уреди, да слагам допълнителни екстри, входове, да присаждам тунери, да правя подобрения в схемата... да ама после разбрах че уреда си заминава по този начин. Няма да стане толкова качествен като съвременен уред, а автентичността му си е заминала и става така че вече няма стойност. Сега това го осъзнавам, и РЕСТАВРИРАМ нещата до фабричния им вид. Без разни добавки и модификации, ако не са пригодни към външния свят ще адаптираме външния свят към тях, това е правилния подход.

 Проблем на моя начин може да стане единствено при ел. инсталации и оборудване като разклонители и удължители , не отговарящи и нарушаващи нашите изисквания и стандарти , обикновенно правени от някой "самозван" майстор.  Проблема ще се изразява единствено в неподаване на ток към телевизора при завъртането на щепсъла и в двете посоки - в случеите на разкачено или несвързано зануляване или при включване в старите контакти от едно време , макар че много трудно ще Ви еда пъхнете щепсъл тип "Шуко в старите контакти, понеже пречат пластините за зануляването и формата му е друга. Проблема в никакъв начин от споменатите от "Origo" евентуално проблеми и опасности , които биха възникнали не  биха поредили или навредили по някакъв начин телевизора, просто не се затваря веригата ,  ток не протича и няма да може да се пусне.  Все пак е прав , че при използване на неизправен разклонител тип "Шуко" , обикновенно създаден от някой правещ се на разбирач с двужилен кабел без закачено заземление - офазяването на останалите уреди е на лице. Което си е доста опасно наистина. Но от фабрично закупен няма как да стане такъв проблем.
А относно дефектотоковата защита до сега не съм виждал поставена такава защита в жилищна сграда - поставя се в предприятията , при заземяването на машините , свърва се към заземяващия проводник .

С моя начин до сега вече толкова години не съм имал никакъв проблем и ви го препоръчвам да го правете на устройства , където шаситата са свързани галванично с мрежата с цел да избегнете пораженията от ел. ток още при ремонта !

Неактивен rainbow704

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 90
  • Населено място: близо до Пловдив
Цитат
Проблема в никакъв начин от споменатите от "Origo" евентуално проблеми и опасности , които биха възникнали не  биха поредили или навредили по някакъв начин телевизора, просто не се затваря веригата ,  ток не протича и няма да може да се пусне.  Все пак е прав , че при използване на неизправен разклонител тип "Шуко" , обикновенно създаден от някой правещ се на разбирач с двужилен кабел без закачено заземление - офазяването на останалите уреди е на лице. Което си е доста опасно наистина. Но от фабрично закупен няма как да стане такъв проблем.
Е как да няма, представи си следния случай: Купуваш си напълно изправен удължител-разклонител, със зануляване, обаче контакта, в който го включиш по една случайност се оказва НЕ занулен (заземен). Вярно ТВ няма да тръгне, НО всички други уреди включени в разклонителя ще получат ФАЗА по корпуса. Разбира, се ако всеки път проверяваш контактите, в които включваш няма опасност, но нека бъдем реалисти това не всеки път го правим, и още може съвсем случаен човек да го включи и тогава какво става? Друг е въпроса, че когато правим ремонт вече знаем какво да очакваме и се пазим, все пак трябва да имаме малко опит при отварянето на ТВ (особено офазен) и да знаем,че може да "хапе". Разбира се това е мое мнение по въпроса и аз не го налагам, но ако трябва да избирам ще избера стандартния начин и да си проверявам с фазомера (така не рискувам живота на други), а ако беше толкова удачно, защо не ги произвеждат фабрично така и да пише, че в едното положение на щепсела ще работи в другото не.
Затова, ако има и много малък риск да пострада случаен човек, по добре НЕ на метода, въпреки, че за нас (техниците) е може би по-добре.
Ако нещо е зелено и мърда — то е биология,
Ако вони — е химия,
Ако не работи — е физика.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Освен това има и друго,нулата в контакта като потенциал не винаги е нула волта спрямо земя.Това зависи колко читаво е направена заземителната шина на трафото от което се захранва вашето жилище.Понякога е доста над 15-20 волта и това никой не го взима в предвид.Преди малко просто от спортна злоба взех че премерих колко е при мен спрямо парното и нулата....................изненадка :D 18 волта мерено с най обикновен руски Ц4315.Събитие номер 2 за деня е съседа който току що ми донесе Samsung и компютър за ремот.Познайте от първия път AV входа на телевизора и видеокартата на компа да ли са издържали на критиката.Точно по темата,като се има в предвид че и телевизора и компа са галванически разделени от мрежата :D Те за това ви казах преди време,слагате си качествен разделителен трансформатор и си гледате спокойно пък който както иска.Не е толкова скъп :)

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
18 волта :crazy: че тогава на аванта почти си готов за заряд на акумулатор.
Или лед осветление.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Де да ставаше :D

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Това което аз съм виждал е мабка платчица с една микросхема с 8 крака . И едно малко трафче че изисква първичната страна 12в. Допълнителната адаптация я има и в единия и другия вариант.Платката стои отзад до антената.

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Колега нещо грешиш! За Велико Търново е така, обаче София 84 е изпълнена с TDA4600 и импулсен траф, който разделя галванично шасито от мрежата, ако имаш 110V, значи имаш някакъв проблем, може би пробив между "горещата част"(мрежата) и шасито на ТВ, това важи и за повечето модели западни ТВ (Grundig, Sony, Philips и др.), много малко от тях са с офазено шаси.
По въпроса на темата според мен трябва да търсим именно тези телевизори с офазено шаси и да видим там как е изпълнен A-V или SCART входа и да мислим как да го приложим към старите сандъци, за съжаление Велико Търново нямат такъв вход.
Желая весел празник на всички  :drinks:
Няма грешка, при повечето телевизори ако не и при всички, които нямат AV-вход шасито е под напрежение, но не от фазата, а както казах минуса на "Грец" е свързан директно към корпуса, отделена е само антенната букса с коаксиален кабел, която представлява една кутийка с разд. кодензатори. А относно 110V и земя се получава еднопътно изправяне (токът минава през двата последователни диода на Греца). Тази схема е по-опростена и се използва, защото има по-малки смущения, даже ако щете вярвайте съм поправял портативен телевизор мисля че беше Grundig, пак с "Горещо" шаси, но при този имаше само един ключов транзистор (S2000), който включва едновременно имп. захранване и ТХО, а антенната букса пак беше с метална кутия и закрепена към тунера с болтове и гетинаксови шайби и колегата беше свалял кутийката и я закачил без шайбите и проблемът отново същият и изгоряха двата диода от Греца при включване към кабелната. Дори обърнете внимание че на всички мануали на 2стр. показват замерване между маса и земя, което аз вече винаги измервам преди да включа кабелната.  Ето една такава схема с "Горещо" шаси на Sony KV-2184MT, обърнете внимание че масата е отбелязана с една хоризонтална черта на всички места. 

Неактивен rainbow704

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 90
  • Населено място: близо до Пловдив
Цитат
Няма грешка, при повечето телевизори ако не и при всички, които нямат AV-вход шасито е под напрежение, но не от фазата, а както казах минуса на "Грец" е свързан директно към корпуса, отделена е само антенната букса с коаксиален кабел, която представлява една кутийка с разд. кодензатори. А относно 110V и земя се получава еднопътно изправяне (токът минава през двата последователни диода на Греца). Тази схема е по-опростена и се използва, защото има по-малки смущения, даже ако щете вярвайте съм поправял портативен телевизор мисля че беше Grundig, пак с "Горещо" шаси, но при този имаше само един ключов транзистор (S2000), който включва едновременно имп. захранване и ТХО, а антенната букса пак беше с метална кутия и закрепена към тунера с болтове и гетинаксови шайби и колегата беше свалял кутийката и я закачил без шайбите и проблемът отново същият и изгоряха двата диода от Греца при включване към кабелната. Дори обърнете внимание че на всички мануали на 2стр. показват замерване между маса и земя, което аз вече винаги измервам преди да включа кабелната.  Ето една такава схема с "Горещо" шаси на Sony KV-2184MT, обърнете внимание че масата е отбелязана с една хоризонтална черта на всички места. 
Колега имах предвид точно София 84, която е с НЕофазено шаси, а за другите е точно така както казваш има и с горещо шаси има и с галванично разделено от мрежа шаси. Аз лично съм срещал повече от втория вид, въпрос на късмет, но винаги трябва да имаме едно на ум.
Ако нещо е зелено и мърда — то е биология,
Ако вони — е химия,
Ако не работи — е физика.

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
При Sony KV-2184MT, който е с горещо шаси AV модула (K-board) е разделен от масата с кондензаторите C113,112 и R113, без разделителен трансформатор.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Да това е начина . Схемата е оптрон .Прехвърлянето е по светлинен  път .А трансформатора който е на схемата захранва първичната част на оптрона.По такъв начин схемата е независима.А чинчовете масата им не трябва да е свързана с корпуса. Макар че е на Сони нещо не ми се вързва изпълнението. Схемата която съм разглеждал имаше обратни връзки тример за регулиране на усилването.Ако някой то реализира това да пише за резултатите.

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
Както казах масата е отделена с кондензаторите C112,113 и R113, но къде точно са свързани дали само на чинчовете или разделят целия модул. Затова трябва да се намери пълния каталог и да се види монтажната схема.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Не не са разделителни .Дори съединяват двете маси погледни стойностите им .Както при всички импулсни блокове има кондевзатор между масата натоплата и студената страна  .Отделянето галванично е чрез трансформатора  за захранване. Предаването на информацията светлинно.

Неактивен peppone1

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 109
  • Населено място: Пловдив
При този модел няма "студена"верига. Погледни, че антенната букса (K-модул) също е разделена със C100,101,102 от "горещото" шаси и не случайно C112,113, R113 ги показват точно в AV-модула, а не при захранването и още повече че студената маса се отбелязва с хоризонтална черта, под нея с наклонени напречни чертички, като е при всички други схеми, където ги показват над импулсния трансформатор. Най-вероятно са свързани успоредно на разделителният трансформатор T101 (вж. "!" знак над T101, C112,113).

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да де, това е КАКТО в захранването на телевизорите със студено шаси, тук в захранването няма защото то е свързано към мрежата :) но не в това е проблема, не знам защо се хванахте за тези кондензатори. Във Фарнел има няколко вида опртрони за изолиране на аналогов сигнал, но около опртрона ще трябва да има и друга схема, няма да стане само с оптрона.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Да има и точно нея съм виждал .И пак е на Сони  Звукът беше с разделителен трансформатор.А видеото се използваше бърз оптрон схемичката имаше съгласуващо стъпало предавателния диод на оптрона. И още два след оптрона обратни връзки за нагласа на режима. Тук е дадено като ТТL сигнал.Освен това си имаше разделителен травсформатор .Точно той със своя външен вид ме накара да видя платката .Тя се произвежда отделно и вероятно на някои модели не се слага.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |