| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: MFM CM5508 (ИЗОТ) за Правец 16 - правилен синтаксис за "low format" ?  (Прочетена 1739 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Населено място: София
Да, прав си. Аз по някаква причина съм останал с грешното впечатление че V20 e също базиран на 8086, а той бил на 8088.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Последно по темата, за да отговоря на първоначалния въпрос. Макар че е близо, параметрите трябва да са:
306 4 307 128  -> cylinders, heads, start reduced write current cylinder, start write pre-compensation cylinder
За block/sector interleave factor се указва 4.

Надявам се, че не съм досадил/отегчил/наводнил с обясненията.
Боже човече, шапка ти свалям!  :drinks:
И за първия ти пост и за всички надолу.

 :good:

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
И аз съм с 640KB  8)
Е го моят красавец   :music:
/>
Начи, голям фен съм ти за това видео!
Ще имам бая въпроси... мам полека ::)

Неактивен sve

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
  • Населено място: Sofia
Да всея малко шум в системата :)
- не на всички MFM контролери програмата за Low level format се намира на:c800:5
- не всички контролери за дискове с 2 малки и един голям кабел са MFM. Може и RLL

Пускай park ако ще местиш компютъра и диска, но ако си седи на компютъра и само включваш и изключваш по-добре не.
Българския диск има голяма вероятност да се скапе даже и сега да бачка - т.е. за оперативна работа използвай западен - seagate или там каквото имаш

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Бих казал, че не е шум, а много уместно допълнение.  :good:
- не на всички MFM контролери програмата за Low level format се намира на:c800:5
Абсолютно вярно. Например един от често срещаните в Правец-16 контролери НС-100, ползва адрес с800:6. Същият има вградена програма за паркиране на с800:9. Освен това, някои контролери могат да местят началния си адрес (C800h, D000h, D800h, F400h). Трябва да се провери таблицата с превключватели на платката, ако има такива, и/или документацията.
На следния адрес може да се намери информация за някои популярни тогава контролери. Срещал съм основно тези на DTC и WDC.

- не всички контролери за дискове с 2 малки и един голям кабел са MFM. Може и RLL
Тук навлизаме в по-дълбоки води. RLL (Run Length Limited) е начин за представяне (кодиране) на данни за предаване/съхранение в среда/носител с ограничен диапазон/обем. За дисковете това означава да се запишат колкото се може повече битове във фиксирана площ (т.нар. блок или сектор). В действителност, MFM (Modified Frequency Modulation) е подмножество на RLL, и за да сме по-точни (без да влизам в подробности) MFM = (1,3) RLL. На който му е интересно, може да потърси какво означава това.
Както колегата @SVE подчертава, има два типа контролери, които поддържат различно кодиране на записа. Това не важи за самите дискове, макар че логиката на първите MFM може и да не "разбере" командата на контролера. RLL използва 26 сектора в пътечка и позволява запис на до 50% повече данни във сектор, но предявява по-високи изисквания към механиката. През 80-те дисковете са били "дървени" и използването на RLL не е било надежно, просто такива са били технологичните възможности. На практика може да се включи MFM диск на RLL контролер, но резултатът е непредвидим. В последствие дисковете стават много по-добри, а RLL кодове с по-висока плътност са стандартизирани и се ползват във всички носители и до днес (HDD, CD, DVD и т.н.). С навлизането на нови интерфейси (IDE, SCSI и т.н.) всичко това остава скрито за потребителя, защото MFM/RLL контролерът вече е вграден вътре в диска, а процедурата за формат на ниско ниво е забравена.

Пускай park ако ще местиш компютъра и диска, но ако си седи на компютъра и само включваш и изключваш по-добре не.
Колегата е прав. Това ще удължи живота на механиката, а паркирането е желателно при разместване на сандъците.  ;)

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 280
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Цитат
Колегата е прав. Това ще удължи живота на механиката, а паркирането е желателно при разместване на сандъците.

Всеки си има право на мнение, но тук категорично не съм съгласен. Първо - при старт на харда, докато плочите развият определени обороти главите се плъзгат по повърхността, второ - при спиране, в един момент  главите "падат" върху плочите. И колкото и добре да са полирани повърхностите, това остава микроскопични следи. А и ми е интересно как преместването не главите върху крайните, неизползвани пътечки НАМАЛЯВА живота на механиката? Единствената причина да не е имало сериозни проблеми при ползването на MFM дисковете е изключителното качество на ST225 (може би най-масовият диск ползван у нас). А и се запитайте защо в по-късните модели е реализирана функцията автоматичен паркинг. В подкрепа на доброто ми мнение за ST225 - много, много отдавна  ??? , когато харда беше лукс, съвсем случайно ми попадна RLL контролер (единстертният му недостатък беше размера, сигурно 3 пъти по-голям от любимият ми модел на WD) реших да рискувам и да включа стандартен ST225. Резултата беше перфектно работещ диск около 30 МБ, който никога не ми е правил проблеми. Когато се оборудвах с втори Seagate, и него го форматирах с RLL контролера и го ползвах за архив - тогава нямаше нет, облаци, флашки и т.н   :drinks:
По-късно се оборудвах с 40 МБ NEC хардче, но той даваше грешки при форматирането с RLL.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
За ST-225 съм абсолютно съгласен. По мнението на много специалисти, това е един от най-успешните дискове на Seagate за всички времена. Фактът, че има екземпляри на 35+ години, които все още работят, го доказва. Моите два са от 1986 година и нямат нито един лош сектор. Много ми харесва техният излитащ и кацащ звук, и приветливото им "Пи-Пи", като са готови за работа.
Относно механиката може да се дискутира. Всяко устройство има заложен ресурс наречен "средно време до отказ" или MTBF. За контактите се измерва в брой превключвания, за вакуумно-луминисцентните лампи (понеже говорим за стари неща) с броя на включванията на катода и работните часове и т.н., но най-общо се измерва в часове работа. За дисковете може да се каже, че най-радикалното натоварване е последователно преместването на главите в двете крайни положения. Т.е. може да се измери, колко пъти можем да "блъскаме" главите, докато откажат. Искам да подчертая, че говорим за дискове от зората на компютрите, чиято механика е много по-тежка от съвременните. Ако погледнем в спецификацията на ST-412, ще открием следното:

1.2.2 Reliability Specifications:
   MTBF ................ 11,000 POH, typical usage
   PM .............................. Not Required
   MTTR .............................. 30 minutes
   Component Design Life .................. 5 years

5 години или 460 денонощия непрекъсната "нормална" работа. Това е ресурсът на тези дискове. Всичко извън тези граници е добро пожелание. С напредването на годините се получават невидими на пръв поглед проблеми и рискът от отказ се увеличава. Срещал съм СМ5508 (понеже темата започна с него), чиито глави са "залепнали" в едно от двете крайни положения. Това лесно се оправя, но скоро след това те изобщо са спирали да работят. Пак подчертавам, че говорим за много стари неща. Ако ми позволите ще направя следното сравнение, все едно един дядо да си разпъне ставите като един младеж на 18. Рискът дядото да остане в "разгънато" положение е много голям :о)

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Аз отново искам да благодаря за чудесно развитата тема от колегите участващи в нея и да изкажа благодарност, на всички за помоща.
СМ5508 - е в цветущо здраве след интервенциите по препоръките по-горе и мърка като коте.
Размер 10.11MB според fdisk.
Имам още 1 бройка ST-412 оригинална (която мисля да подфана тия дни и да сетна със същите параметри 306 4 307 128) и 3 бройки ST-225, за които не съм много сигурен какви трябва да са стойностите но се надявам колегата @грет да сподели/хелпне! :)

Имам и още "найсе" ламерски въпроса относно WD-контролери за другите дискове + един NoName и няколко питания за FDD 5.25" и джъмперите им, за праймъри и секъндъри флопи! :)
Но ка'т им дойде времето.

Поклон на целия клуб на знаещите! :yes:

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
СМ5508 - е в цветущо здраве след интервенциите по препоръките по-горе и мърка като коте.
Размер 10.11MB според fdisk.
Честито! :drinks:
И дано да държи фронта, че с тия железа всяко включване може да е последно. :D

... и 3 бройки ST-225, за които не съм много сигурен какви трябва да са стойностите но се надявам колегата @грет да сподели/хелпне! :)
Леле, досега бях виждал най-много два накуп, но три е на късмет $:о)
За ST-225 мансубата гласи: 615 4 616 300
На някои места съм срещал и комбинацията [615 4 616 616], и затова ще поясня.
Когато стойността на някой параметър, касаещ номер на цилиндър, е по-голяма от броя на цилиндрите, това означава, че е без значение за работата на диска. В случая третият параметър (reduced write current cylinder) е точно такъв, защото според документацията на ST-225, намаляването на тока за запис във вътрешните цилиндри се управлява автоматично от самия диск. Пак там се препоръчва, прекомпенсацията (четвъртия параметър) да започва от цилиндър 300. Защо на някои места го игнорират (втората комбинация) не мога да кажа. Вероятно защото е препоръчителна. Лично аз бих го включил. Прилагам и пищови по темата.
« Последна редакция: 17 Юни, 2022, 16:39:41 от Грет »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Аз доста такива ST-225 бях форматирал с WD контролер и не съм им давал никакви параметри. И на двата въпроса отговорих с НЕ. Явно ST-225  си е по подразбиране  :P

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7087 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
18872 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
12 Отговора
6698 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
2429 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC
2 Отговора
3790 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2021, 20:02:13
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |