| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: импулсна схема - дайте идеи  (Прочетена 3162 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #30 -: 24 Август, 2023, 20:42:11 »
Може,пишеш на лични.За това са личните съобщения.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #31 -: 25 Август, 2023, 09:43:08 »
Забелязвам затруднение отностно програмирането на PIC МК. Да пренапиша ли кода към Arduno?
В този случай не е необходим  външен програматор, а само USB кабел от модулчето към PC.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #32 -: 25 Август, 2023, 13:41:35 »
Реализация с Arduino (UNO, Nano, Pro Mini), 16 MHz.
- бутон за установяване на секунди в 00;
- бутон за сверяване: минутната стрелка става +1 на всяка секунда.
- LED визуален индикатор за работа: вкл. 0,5 сек/изкл. 0,5 сек

Схемата и прог. код на симулация и breadboard работят. Arduiino да е с кварцов резонатор 16 MHz (а не керамичен резонатор)! Врмевият отчет за 1 сек / 1 мин (и съотв. неточност при работата) се получават от този генератор.

Не разполагам с реален часовник. Възможно е да има пропуски и неточности. Ако е необходимо, ще поправям.

« Последна редакция: 25 Август, 2023, 13:55:42 от veso74 »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #33 -: 26 Септември, 2023, 00:57:08 »
Айде , и аз си намерих два часовника  ???   :D  Ейй мазохизъм беее...

Благодаря на колегата за интегралите . Сглобих руската схема . Заработи от първия път .

Малко информация за нея - не пише какъв трябва да е кварца . С налучкване установих че е 32768 MHz .

За втория интеграл - DD2  - К172ТМ2 също е рядко срещан - но той вече има аналог за разлика от часовниковия . Използвах CD4013BE .

В това положение на прекъсвача SA2 - електрониката работи в измерване на секунди - т.е. импулс на всяка секунда . Трябва общият му извод да е свързан към кр. 10  , за създаване на импулс - минута .

В общи линии е това  :) .. Релето е стандартно многоконтактно 24 волтово . Няколко часа нещата работят без проблем . Ако на някой му се намират още такива интеграли , интересува ме да ги купя . За голямо мое съжаление , това хоби започва да става малко нерентабилно ... За всички неща дадох около 40 лева ... Просто да заработи един часовник , който нов във някое левче струва 5 лева .....  :(  Всичко стана вече много скъпо - но важното е да дерзаем , нали  :drinks:

« Последна редакция: 26 Септември, 2023, 01:06:23 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #34 -: 15 Декември, 2023, 18:05:34 »
Малко ги бях позабравил. Вчера направих стабилизирано захранване . Цяло денонощие си работи - ще го оставя да видя колко ще изкара  :D

Мисля да правя кутия със стъкло за платките за да се виждат .. Но за сега може и така да стои .

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #35 -: 24 Февруари, 2024, 09:51:41 »
Случайно попаднах на друга реализация на "Первичные часы": схема с PIC12F675, кварц 4 MHz и същия транзисторен мост.
Код в ASM, 4 MHz -> 1 Hz, отново използване на любимия Bresenham's algorithm с възможност за безкрайно точна клаибровка.

http://pictele.radioliga.com/pervichnie.htm

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #36 -: 19 Март, 2024, 11:18:19 »
Днес от шкафчето изпаднаха прибрани навремето компоненти от китайски часовник със стрелки. Преди време корпусът се счупи и прилежно бях събрал в кесийка (за поправка на друг часовник?) стрелките, зъбните колелца, платчето с кварц 32768 Hz и бобинка и др. дребни детайли.

Днес ми хрумна идеята (за друга конструкция?) как може да се използва генератора на 1 Hz: изход към друг микроконтролер? или друго, напр. за тази тема.
Свързах 1,5V батерия. При това, че пластинките и основата бяха разглобени "падна борба" със сглобяване на компонентите: от 1 Hz -> бобина -> магнитно поле -> магнитно ядро -> изпълнителен въртящ механизъм с вградено магнитче.

Е, часовникът е бил с "непрекъснато движение" на секундарната срелка, а не със "секундно отместване" (където часовникът притраква всяка секунда).
Днес се водя че няма да продължа с експеримента на подаване на сигнал напр. към микроконтролер, но в бъдеще ще търся с интерес платка (и съхранявам :) части) от другия тип часовници.
---
След бързо търсене в интернет се оказва, че отново съм "открил топлата вода" :))). Но е интересно и забавно за хобито.
Quartz 1Hz Generator: https://www.electroschematics.com/quartz-1hz-timebase/

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #37 -: 19 Март, 2024, 11:46:24 »
Днес от шкафчето изпаднаха прибрани навремето компоненти от китайски часовник със стрелки. Преди време корпусът се счупи и прилежно бях събрал в кесийка (за поправка на друг часовник?) стрелките, зъбните колелца, платчето с кварц 32768 Hz и бобинка и др. дребни детайли.

Днес ми хрумна идеята (за друга конструкция?) как може да се използва генератора на 1 Hz: изход към друг микроконтролер? или друго, напр. за тази тема.
Свързах 1,5V батерия. При това, че пластинките и основата бяха разглобени "падна борба" със сглобяване на компонентите: от 1 Hz -> бобина -> магнитно поле -> магнитно ядро -> изпълнителен въртящ механизъм с вградено магнитче.

Е, часовникът е бил с "непрекъснато движение" на секундарната срелка, а не със "секундно отместване" (където часовникът притраква всяка секунда).
Днес се водя че няма да продължа с експеримента на подаване на сигнал напр. към микроконтролер, но в бъдеще ще търся с интерес платка (и съхранявам :) части) от другия тип часовници.
---
След бързо търсене в интернет се оказва, че отново съм "открил топлата вода" :))). Но е интересно и забавно за хобито.
Quartz 1Hz Generator: https://www.electroschematics.com/quartz-1hz-timebase/

Наистина си открил топлата вода.  :D

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4225.msg28732#msg28732

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: импулсна схема - дайте идеи
« Отговор #38 -: 19 Март, 2024, 13:27:27 »
Малко ги бях позабравил. Вчера направих стабилизирано захранване . Цяло денонощие си работи - ще го оставя да видя колко ще изкара  :D

Мисля да правя кутия със стъкло за платките за да се виждат .. Но за сега може и така да стои .
Като си спомням оригиналните часовници "майки" какви големи размери имаха.Едно голямо махало с електромагнит отдолу и разни механични чракалки и всичкото това сега го заместихте с една малка платка

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |