| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: батериен тулан  (Прочетена 38048 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: батериен тулан
« Отговор #120 -: 19 Април, 2017, 23:16:03 »
Дай размерите на трафа и колко е съпротивлението на шпулата, за да видя нямам ли нещо подходящо...
Между другото, щом ламарината е ръждясала не става да се ползва!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: батериен тулан
« Отговор #121 -: 19 Април, 2017, 23:37:50 »
Шпулата стана читава от четвърти опит, и вече имам добре работещ говорител за радиото. Очаквам предложения за изходния, че ако трябва аз да го навия радиото ще стане на 100 преди пак да засвири 😀
Тъкмо видях че ми е останал изходен траф и скъсания говорител от радио "Нора".
Нямам идея от параметрите и състоянието но стария скъсан говорител е по-голям от твоя.
73!

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #122 -: 20 Април, 2017, 12:48:10 »
Говорителя е със съпротивление около 5 ома, тия дни ще му премеря и импеданса.

Размотавам трафа, вторичната е с 82 навивки а на първичната съм стигнал до 2200, но има още не малко, довечера ще се опитам да го доразвия и ще дам точни данни, както и диаметри на проводниците и сечение на магнитопровода.

Ако радиото Нора е това с ECL11 има шанс да има сходство.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #123 -: 21 Април, 2017, 07:01:14 »
След развиване което ме главозамая ;) преброих 6092 навивки в първичната, с възможната грешка приемам номиналната стойност за 6100.

Добрата новина е че май намерих кой да го навие, ще се чуем началото на другата седмица. Междувременно ще дам и размери на магнитопровода, поне да остане като информация.

Сметките показват че трафа е разчетен за 4ома говорител, моята шпула в крайна сметка след измерване с точен уред се оказа 4.2 постояннотоково, има ли смисъл да меря импеданс и евентуално да преизчисля вторичната или да го оставя както е в оригинал? Ще свири евентуално по-тихо, но ще товари по-малко лампата? Или?

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #124 -: 21 Април, 2017, 13:17:01 »
Размера на магнитопровода е 16.2 на 17мм което дава сечение 2.75 кв.см. Проводника на първичната е с диаметър 0.10 с изолацията, на вторичната 0.38-0.39, но той се е нагрявал и лака му се бели, вероятно да е бил 0.40 лакиран ??

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #125 -: 21 Април, 2017, 14:12:11 »
Мисля че е най-добре трансформатора да се пренавие със същите намотъчни данни а не да се променя вторичната. Няма как да е толкова фатално някой друг ом особено за случая :)
Не мисля че ако навиваш с 0.4 ще е проблем, сигурно няма да стане така че да не стигне мястото.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #126 -: 21 Април, 2017, 18:42:22 »
Така и ще направя - ще се придържам към оригиналното навиване.
Място имаше, ако човека го направи читаво ще се събере всичко без проблем. Подготвил съм му подробна скица как са разположени намотките.

Интересното за мен е че трафа е без междина, явно се търси максимална ефективност а и малкия ток (4-5мА) не насища магнитопровода.

Ръждата по ламелите е основно по крайните, вътре в пакета са приблизително добре, но никой не каза дали оригинално са изолирани, т.е. ако ги почистя от ръждата добра идея ли е да ги пръсна с безцветен лак за изолация или е излишно? Опита ми с лампова техника е доста скромен....

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1617
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: батериен тулан
« Отговор #127 -: 21 Април, 2017, 18:57:31 »
Ръждата си е достатъчно добра изолация в случая. По-добре не ги пипай. :)

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #128 -: 25 Април, 2017, 21:29:53 »
Днес занесох трафа, живот и здраве утре или другиден ще е навит.
Ламелите нямам сърце да ги оставя ръждиви, едвам изкарах първия. Ще ги почистя. И ще ги лакирам.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: батериен тулан
« Отговор #129 -: 26 Април, 2017, 08:42:54 »
НЕ ГИ ЛАКИРАЙ!Ще набъбнат от лака и няма да ги събереш!Изстържи само грубата ръжда.Като го събереш ще боядисаш в черно само ВИДИМАТА част от сърцевината. :empathy2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #130 -: 26 Април, 2017, 10:42:23 »
Да, наистина почисти ги леко от ръждата и толкова. Ръждата е приятел на трафа попринцип, колкото и странно да звучи. Иначе тези ламели мисля че оригинално не са лакирани а са от силициева ламарина която така или иначе има лоша проводимост. Така че тегли им една лека шкурка, но не до чист метал, ако няма да пребивава на неподходящи условия трафа то този процес на ръждясване няма да продължи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #131 -: 26 Април, 2017, 11:24:03 »
Добре, с удоволствие ще ви послушам ☺

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #132 -: 26 Април, 2017, 23:01:51 »
Трафа е навит, сглобен, монтиран на говорителя и дори работи ;) с голяма благодарност към инж. Петър Стойков.
Отделно днес ми пристигнаха 10 държача за по 8 АА батерии, няма да поя повече ;)

Остана да впрегна добрата Баба (т.е. майка ми) да ушие един чохъл от тензух и говорителя ще е готов за монтаж :)



Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #133 -: 06 Май, 2017, 08:27:45 »
Направих каквото можах със скалата, а именно - сканирах я и в подготвих за принтиране. Оригинално е снимка на фотохартия, много удобно за репликиране :)


Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #134 -: 06 Май, 2017, 10:14:42 »
И опънах плата :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |