| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем при свързване на 2 изправителя към една намотка  (Прочетена 16435 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3537
  • Населено място: Варна
Защо да е за коша и на мен ми е интересно като чета :drinks: Темата остава,не противоречи на раздела :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, сега заглавието е правилно и може да остане темата и е интересна, но с онова заглавие което прави неверни твърдения не беше много за тука.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Получил си така нареченият ефект GROUND LOOP.
Ето Ви малко четиво как се опроводява масата. https://bgaudioclub.org/showthread.php?2150-%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%8F%D0%B2%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B0

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
аз изначало не схванах за чии х.й да се прави подобно свързване??? ако двете устройства са свързани бих захранил плеъра от самия автокасетофон, така че пулсациите в захранването предизвикани от автокасетофона да не се запаралелват по сигналния кабел. ако от така свързани два греца захраниш две самостоятелно работещи устройства проблем няма да има.
ако захранваш 2 свързани устройства от 2 отделни греца по този начин естествено е да има брум, от това че разликата между двете "отделни" маси се явява от двете страни на студения край на сигналния кабел :)
дори няма нужда масите да са "звезда", просто захранваш малкия консуматор от големия, така пулсациите остават между захранването и големия консуматор. другото решение е това което си направил - 2 галванично развързани захранвания, с оглед да не бърникаш съществуващата схема :)
но така и не загрях каква е цялата идея - слушаш плеър през автокасетофон, когото от своя страна през усилвател???? т.е. какво се ползва на автокасетофона??

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Идеята беше да се свърже към усилвател в случея Респром автокасетофон. Предимства:
- преди всичко заради USM порта за слушане на музика от флашка
- цифров тунер с RDS система , която изписва станциите на екрана.
Мое дело е изправителя , съдържащ грец и прост елементарен  стабилизатор с 7812, по поръчка на мой приятел. Направих му го , остана той да си търси подходящ трансформатор за захранване и да си прави кутия. И човека решил всичкото да го натика в усилватела и да ползва готовия траф там. Е успял и всичко щеше да е супер , ако не беше този меко казано брум  :D Обвени ме мен , че нещо не съм направил изправителя със стабилизатора както трябва.
Аз отидох и му казах , че не става така , турихме му отделен траф и всичко е ок, свири си перфектно само от този втори траф не може да се затвори горния капак  . И тука като почнахте тука в таз тема да го  зарибявате  , че може и така 3  пъти вече ходих у тях да правим разни експерименти - 2 пъти се занимавах със масите , първо проводник с отделно сечение до средната точка на трафа  - имаше ефект на 50% , после следващия път всичко направихме с допълнително замасявате с един куп кабели , но при усилване до дупка съвсем ясно се чува бученето.

Смело мога да твърдя , че брумма , по-скоро бученето не се дължи определено от лошо замасяване или екраниране , ами 2 греца към една намотка винаги втория вкарва смущения . Което не може да се оправи със замасяване по никакъв начин ,  по скоро според мен  с филтри.
Най накрая днес и двете устройства са захранени с един грец, смених го с по-мощен , защото оригиналния много се нагрява.  Остава така окончателно.

Любопитно ми е обаче , защо отново смятате , че може да се вържат 2  греца към една намотка без да създават по-между си никакви смущения?

някой от Вас правил ли е такъв експеримент , преди да пише? То ако беше така , нямаше да имат толкова изводи на вторичните намотки на трансформаторите и отделни изправителни блокове в битовата техника - щяха да отпаднат много блокове и щеше да се пести много.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Рицарче, айде ако обичаш остави мисленето от къде е брума на хората с по-голям опит и познания в областта. Когато направиш няколко усилвателя с дискретни елементи от нулата съвсем сам, ще научиш доста неща и ще ти стане ясно защо си имал брум, как е можело да го избегнеш и че проблема НЕ Е в това че са свързани два греца, а в това КАК са свързани. Съвсем друг въпрос е че това което си направил сега - да смениш грец-а с по-мощен е правилното решение, но просто ти казвам че няма такава причина поради която да не работят два паралелно свързани грец-а, или два такива с обща маса ако са свързани както трябва. Друг е въпроса че не е желателно именно поради това че някой като теб с малко опит в областта ще ги свърже не както трябва и ще започнат проблемите. А може освен масата и филтровия капацитет да не ти е достатъчно голям на втория грец, в същност изобщо сети ли се да му сложиш филтров кондензатор, като ми го описваш така това БУУУ а не БЗЗЗ. А може и да се е самовъзбудило нещо заради граунд лууп, абе няма да го бистрим сега, само ти казвам че проблемите не са били в двата грец-а, а в концепцията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Точно това БЗЗЗЗ се чува, според мен е абсурдно такова свързване и никъде не се използва, става едно голямо дефазиране в пулсациите , единия грец влияе на другия , чува се като смущение.  Ако някой е правил такова връзване - 2 изправитела към една намотка или на който не му е ясно още 2 греца свързани към едно променливо захранване моля да направи клип и да го пусне  тук;  докато не се уверя с очите си че някой друг го е правил и работи най-важното  не го вярвам , че може да стане.  А относно усилвателите съм правил и аз както всеки един радиолюбител  и подобни проблеми съм имал естествено  но  нямало е такъв момент да не могат да се отстранят, имаше една схема в спецефично  свързване на ОУ741, която беше много на мода .....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Нищо не си влияят грец-овете. Няма никакви такива проблеми, начертай си ги сам да видиш просто диодите в анодната група се оказват по два паралелно, а тези от катодната група са си отделни за двата грец-а. Всичко зависи как ще се свържат, при теб явно единия сигурно е на платката и масата му е твърдо свързана а другия го свързваш с проводник, не те знам какво правиш, и е все тая, но със сигурност няма никакви проблеми. А никой не го прави естествено, защото както вече ми се струва че го споменавам за n-ти път е БЕЗСМИСЛЕНО. Но не е невъзможно, може да идва от по-дълбоко проблема, не знам как е опроводена масата на платката на усилвателя, дали няма други кондензатори за филтрация на захранването по масата му и ти бог знае в коя точка си обединил нещата на звезда при пробите, ако изобщо си го направил. За мен темата е приключена, няма смисъл да продължаваме да си чешем езиците. Ако имах твоята постановка щях да ти докажа че няма проблем.
12454-0
Ето тук съм начертал правилните и неправилните начини на свързване, но правилния начин е правилен само ако вътре в блокчетата усилвател и касетофон няма други електролитни филтриращи кондензатори на захранващата линия, нещо което не е изпълнено при теб, има електролитни кондензатори вътре в касетофона и през тях протича част от тока на пулсациите, получават се падове по земния проводник свързващ касетофона със звездата, и пак проблемите. Така че не се пали толкова, нещата никога не са черни и бели, или ти ги гледаш черни, те се оказват бели, най-лошия вариант, но определено не е в грец-а проблема. И отново уточнявам такова свързване на грец-ове е безсмислено и съм го дал само заради повдигналия се спор.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Е все пак благодаря ти във твоето старание в отговора.  На последната диаграма която ти си се постарал да начертаеш заради мен се вижда много ясно за какво става проблема. Не мисля , че е безмислено такова връзване , когато се добавят допълнителни устройства към един усилвател , в случея захранване за авторадио . Аз бих препоръчал да се използва и един общ грец , ако се наложат подобни свътзвания , спестява се така към допълнителното захранване трансформатора и изправитела , стига елементите  които се използват като общи да имат известен резерв издържат на допълнителното натоварване , без да загрявват или някъкви други признаци на претоварване. Иначе  ако става по твоя начин се използва само допълнителна свръзка към захранващия трансформатор, без сда се нарушава целостта и автентичността , и винаги може да се отстрани допълнителния блок ако се наложи. Но още много се съмнявам в това да е сполучливо решение.


Имаш една бира от мен ако се видим на някоя форумна среща  :drinks:
« Последна редакция: 11 Април, 2014, 20:03:43 от Ricarq »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Там точно ти е грешката че си мислиш че ще стане със свързване само на два кабела към трафа, трябва да се направи изцяло на ново свързването на двата греца, и именно за това е безсмислено.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |