| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Намаляване обороти на вентилатор  (Прочетена 27925 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #15 -: 26 Ноември, 2014, 23:06:45 »
Да, схемата ще работи, диаци има в комет по стотинки, защо ще взима от ЕСЛ. Но имам забележка - паралелно на триака ще трябва снъбер (кондензатор и резистор свързани последователно) иначе се съмнявам да работи адекватно с индуктивен товар. Също да се внимава за диапазона на регулиране - с индуктивен товар ще е под 180 градуса със сигурност, под определен ъгъл на регулиране схемата се пошашавя пропуска хаотично полувълни и много вероятно да опечеш моторчето.
Вън от регулатора с триак, по въпроса с кондензатора и резонанса - това че моторчето има високо активно съпротивление, няма да промени факта че ако го вкара в сериен резонанс със кондензатор ще се опече.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #16 -: 26 Ноември, 2014, 23:21:56 »
Такъв съм правил за вентилатор,работи идеално.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #17 -: 26 Ноември, 2014, 23:34:42 »
Благодаря, ще пробвам схемата като се върна от немско.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #18 -: 27 Ноември, 2014, 00:35:12 »
Такъв готов модул има в прахосмукачките.
Може да извадиш от някоя.
Монтирал съм такъв към вентилатор във люпилня.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #19 -: 27 Ноември, 2014, 08:58:24 »
Усложнихте излишно задачата...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #20 -: 27 Ноември, 2014, 12:31:13 »
Да, схемата ще работи, диаци има в комет по стотинки, защо ще взима от ЕСЛ.
Най "дефицитната" част от схемата е диака DB3. Като си поръчаш диака от Комет, и като удариш чертата, с доставката ще ти излезе над 7 лв. Във всяка енергоспестяваща лампа, дори да е китайски ментак го има този диак. Оборотите се намаляват до 20-30% с тази схема, иначе ако е повече може да се постави R/C  групата. Но да се намаляват оборите по вече, вентилатора няма да си изпълнява функциите за, което е монтиран.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #21 -: 27 Ноември, 2014, 15:04:08 »
В началото на темата се казва, че за пускане на вентилатора се ползва ключа на лампата -
та моето предложение да се смени ключа с купешки димер - за 5-6 лева се намират.
Може и да не стане, но за 5 лева си заслужава пробата - добър външен вид и по-безопасно :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #22 -: 27 Ноември, 2014, 17:47:37 »
На Мано може и 7 лева да му излезе с доставката от комет, а на мен ми е най-евтино от там защото комет ми е квартален магазин - централния им офис и склад ми е на 1.5 километра от апартамента. Относно купешките димери, не е добра идея, не са предвидени за индуктивен товар, казах какво става при прекалено големи ъгли на регулиране (малка мощност на товара) не работи адекватно, ще го забрави някой на минимум и ще опече вентилатора, освен това когато искаш максимално осветление и вентилатора ще работи на макс, което също вече разбрахме не се цели. Информацията е достатъчно нека сега мано да си избере как ще го направи. В прахосмукачките регулатора е такъв, но мотора е друг. Оборотите също са ограничени, не може да се регулират до 0 а от някаква стойност нагоре, това е много съществено. Независимо в какъв диапазон ги регулираш ти трябва снъбер, и независимо дали имаш снъбер няма да можеш да ги регулираш от 0. Ако успееш пиши как и дай схема, ще се възмолзвам и аз  8)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gmateev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Пловдив
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #23 -: 27 Ноември, 2014, 18:06:33 »
Според мен има, а и според други колеги има простички варианти за реализация, ноооооо, все пак нека се вслушаме в ORIGO !  :D Той ще напише дисертация на тема "Научно обосновани методи за  микропроцесорно управление на кинефния вентилатор, в зависимост от нивото на миризмата в обекта, околният шум и часът от денонощието" и реализацията на проекта ще зависи от разстоянието Ви от офиса на Комет......Стига де !
« Последна редакция: 27 Ноември, 2014, 18:23:52 от gmateev »
Факта, че медузата е оцеляла 700 милиона години без мозък, дава надежда на много хора....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #24 -: 27 Ноември, 2014, 18:27:08 »
Само познаването на всички аспекти на проблема ще доведат до най-простото, евтиното, добре работещо решение и ще спестят ситуациите с появяващи се после теми: Пуснах вентилатора с кондензатор ама работи 2 часа и изгоря. или пък: Пуснах вентилатора с димер за лампа ама след 1 час изгоряха и димера и вентилатора. Никъде не съм предлагал решение, още повече сложно. Само съм насочил вниманието на конструктура (питащият) към проблемите които трябва да вземе под внимание при реализацията на някое от предложените му вече решения. Никъде не съм споменавал как няма или как ще стане.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #25 -: 27 Ноември, 2014, 18:53:20 »
Димера за лампа не е най-подходящ - няма две мнения по въпроса!
Ето ТУК има и такива за индуктивен товар - цените са 2-3 лева, а е интересно да се прочете и описанието им.

А пък тук и тук по скъпи варианти.

Накрая офтопик: чета постовете на Origo винаги, и считам, че определено си заслужава,
както заради съдържанието им поднесено грамотно, така и заради времето и усилията, които човекът е вложил!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #26 -: 27 Ноември, 2014, 19:23:51 »
 :lol: Божке, колко на сериозно може да се вземе един човек...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #27 -: 27 Ноември, 2014, 19:32:01 »
Aз също бих препоръчал на по- младите наши колеги да прочетат малко за асинхронни двигатели, за вентилаторния съпротивителен момент, за cosФ на натоварения двигател, за границите в които може безопасно да се изменя захранващото напрежение и да не се филмират чак толкова с един елементарен проблем!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #28 -: 27 Ноември, 2014, 19:50:09 »
Е, все пак още никой не е предложил честотен регулатор... :blum1:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Намаляване обороти на вентилатор
« Отговор #29 -: 27 Ноември, 2014, 20:09:23 »
Е, все пак още никой не е предложил честотен регулатор... :blum1:
:good: :good: :good:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |