| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?  (Прочетена 31741 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nasko-Kan4ok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Varna
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #45 -: 13 Април, 2013, 17:47:08 »
Още едно предимство открих на ефирната телевизия. Днес малко преваля с мълнии, не валя колкото се святка и трещя. Съответно телевизията от Булсатком изключи. Включих си кабела на външната антена и воала, имам телевизия. Даже се вижда доста по-добре от техния излъчван сигнал.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #46 -: 13 Април, 2013, 19:48:43 »
Естествено! Аналоговата ефирна при пряка видимост към предавателя и добра антена не може да се сравнява по качество с която и да е друга.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Nasko-Kan4ok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Varna
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #47 -: 13 Април, 2013, 20:12:13 »
Антената ми определено не Hi-Tech...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #48 -: 13 Април, 2013, 20:43:21 »
Хубава антена не значи хай-тек а просто добре проектирана такава. При пряка видимост и близо до предавателя в повечето случаи и обръч от бъчва да туриш ще работи добре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Nasko-Kan4ok

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 44
  • Населено място: Varna
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #49 -: 13 Април, 2013, 21:12:44 »
Сигурно, наличната е със съвременен китайски кабел, купен от най-близкия магазин за ел. части и промишлени стоки. Самата антена се състои от бивш вибратор на телевизионна антена. Апартамента е с южно изложение, а до колкото зная телевизионната кула е в ж.к Почивка (североизток). Така както е ориентирана се пада леко в сянка от жилищния блок. Тези от Булсатком май нещо не си настроиха добре сателитната антена, или просто пускат сигнал с ниско качество/резолюция. Още малко ще ги трая и минавам на минималната тарифа докато ми изтече договора. След това живот и здраве, ако са подобрили нещата с ефирната телевизия, минавам на безплатната.

Неактивен Vesko

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
"Когато говориш на телевизора - това е шизофрения, но когато той започне да ти отговаря - това е цифровизация." :D :lol: :rofl:

Уникален виц! Той за онази глупава реклама по телевизията ли се отнася?

А иначе по същество - цифрофизацията е неизбежност, на мен лично никак не ми е необходима. А и не искам да ми прекъсва при намаляване на силата на сигнала.

Но заедно с цифрофизацията протича и друг процес - преминаването от пропорция 4:3 към 16:9(широкоекранна). За да гледаме 16:9 на стар телевизор трябва да добавим черни ленти отгоре и отдолу или да режем от картината, за да не се получава това ни е необходим нов телевизор, който най-вероятно ще има цифров тунер.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Тва с пропорциите е другата простотия! 16:9 е измислена за пестене на кинолента, защото събират повече кадри на същата дължина лента, но не знам кой малоумник реши да го внедри в телевизията! Дано се сетят да го върнат 4:3. Точно заради пропорцията последно ще си сменя телевизора, нека има черни ивици, то сега БТВ ми е с нарушена пропорционалност заради това че така предават и въпреки това не ми дреме на опашката. И компютърния монитор търсих под дърво и камък и си намерих LCD с отношение 5:4, мислиш ли че ще си сменя телевизора?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #52 -: 02 Август, 2013, 22:33:51 »
Здравейте! Имам една молба и се надявам някой да може да я изпълни. Хрумна ми, че ще е добре да се запише спирането на аналоговата телевизия, ей така, да остане като спомен, както го има спирането на Ефир 2. Аз нямам с какво да го запиша, затова моля някой, който има нужните технологични устройства и желание, да го направи.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #53 -: 03 Август, 2013, 10:14:40 »
И аз физически вече нямам възможност да го запиша защото на новия комп не върви програмата за записване от тунера, а стария вече му е трудно да прави такива неща а е и с лошо качество. Безсмислено е да се записва според мен. Просто ще има един момент неизвестно кога във времето в който сигнала ще спре, да не мислиш че ще ти напишат - спираме телевизията сбогом! Същото може да си го симулираш и сега, изключваш кабела на антената в произволен момент и наблюдаваш изчезване на сигнала и снежинки :) не мисля че е нещо което си заслужава.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #54 -: 04 Август, 2013, 09:30:56 »
С риск да ми се смеете, точно така мислех, че ще спре телевзията, т.е. че ще кажат сбогом или нещо такова  :)  Все пак мислим с братовчеда да гледаме, да не се появи нещо и ще кажем после, ако е било интересно.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #55 -: 04 Август, 2013, 17:35:05 »
Тц, не се знае кога ще я спират, сега се чува нещо за Декември, абе не се занимавайте ще спре от раз както си върви програмата, кой ще се занимава да пуска специален сигнал на аналоговите предаватели, отделен от цифровия?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #56 -: 04 Август, 2013, 23:37:32 »
Ориго, дори и само да е едно ЦЪК и после шум - си е паметен момент и е добре да се запише за поколенията :) Дефакто това е прелом в сигналното излъчване. Видеоклипа ще е със заглавие, например: " Последния излъчен аналогов сигнал от БНТ през далечната 2013 година.." А ще я спират Септември, може и малко да го отложат но едва ли повече от някой месец - нямат ресурси за паралелно излъчване.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #57 -: 05 Август, 2013, 12:40:10 »
Хамериканците имат такива записи от спирането на тяхната телевизия, и да ти кажа честно не мисля че  кой-знае колко паметен самия момент, верно самото събитие е много паметно и доста тъжно, но едва ли клипа със самото спиране ще е ценност. Естествено нека го запише който може, но голямо дебнене ще падне, пък и изключването до колкото знам ще става по места, не изведнъж навсякъде, ще се изключват ретранслатори още от август по данни в сайта на БНТ, така че не е ясно кое спиране точно ще бъде записано, и най-лесно е да дръпнеш антенния кабел в произволен момент и да кажеш - ето до тук беше :) иначе аз вече купих на домашния телевизор декодер, и съм много доволен засега, качеството е изключително все едно гледам кабеларка, и засега вече 1 седмица не е имало никакви проблеми със забиване и т.н. така че при положение че до сега приемах аналоговата само от отразени сигнали със скапано качество, сега съм доволен. А естествено не съм доволен че си отива една ера, и че всички телевизори стават само едни сандъци които не могат да работят без външни устройства от които да получават сигнал. За съжаление аналоговата ефирна телевизия е идеална само за градове с тухлено строителство, в панелните джунгли определено не се справя със задачата си.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #58 -: 23 Август, 2013, 12:08:31 »
Вчера пробвах да хвана цифровия сигнал в Пирдоп със стайна антена, както казва инж. Кирил Конов, и естествено не стана. Знаех, че тук се излъчва в 41-ви канал, затова намерих една 15 елементна Яги антена за дециметровия обхват. След много труд и мъка успях да хвана 4 програми от 35-ти!!! канал, като приемането беше много нестабилно. Като мръднех антената, всичко изчезваше. Пуснах пак настройка и намерих 3 програми от 41-ви канал, но пък загубих четирите  :diablo:  Пуснах ръчна настройка и успях да ги намеря и тях. После гледам на картата на покритието - за нашия район имало излъчване в 25-ти, 35-ти и 41-ви канал!!!  :crazy:   :---    Излиза, че предварително трябва да знаеш на кои канали се излъчва в твоето селище. Не смятам, че съм технически много компетентен, но според мене много възрастни хора по селата не биха успели да си настроят сами антената и телевизора, още повече пък, че на сайта на цифровизацията се казва, че най-вероятно приемането ще е успешно само със стайна антена и ако не било възможно, ВСЯКА стара външна антена щяла да може да приема... Ама я погледнете по покривите на бабите, антените им са за метровия обхват...  В София само парче жица върши работа, но съм пробвал и с антена за метровия обхват тук просто не става. Мисля, че за селища като моето антената е от доста голямо значение, но в ония смотани реклами с оня нещастник на тях им се обръща най-малко внимание. Пък после пак ще има "Ама как, бе, младеж, как да го свържа?" - "Кабелът........ от едната страна..........от другата страна!" Пълни глупости! На мене пълната настройка ми отне 2-3 часа, не знам на бабите и дядовците колко ще им отнеме и дали изобщо ще успеят. Смятам, че населението особено от малките градове и села не се информира правилно за нужните действия при подготовката за приемането на цифров сигнал. Възмутен съм!  :mad:

Неактивен nakatasan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: Варна
Re: Цифровизацията - необходимост или неизбежност?
« Отговор #59 -: 23 Август, 2013, 13:06:37 »
Вчера пробвах да хвана цифровия сигнал в Пирдоп със стайна антена, както казва инж. Кирил Конов, и естествено не стана. Знаех, че тук се излъчва в 41-ви канал, затова намерих една 15 елементна Яги антена за дециметровия обхват. След много труд и мъка успях да хвана 4 програми от 35-ти!!! канал, като приемането беше много нестабилно. Като мръднех антената, всичко изчезваше. Пуснах пак настройка и намерих 3 програми от 41-ви канал, но пък загубих четирите  :diablo:  Пуснах ръчна настройка и успях да ги намеря и тях. После гледам на картата на покритието - за нашия район имало излъчване в 25-ти, 35-ти и 41-ви канал!!!  :crazy:   :---    Излиза, че предварително трябва да знаеш на кои канали се излъчва в твоето селище. Не смятам, че съм технически много компетентен, но според мене много възрастни хора по селата не биха успели да си настроят сами антената и телевизора, още повече пък, че на сайта на цифровизацията се казва, че най-вероятно приемането ще е успешно само със стайна антена и ако не било възможно, ВСЯКА стара външна антена щяла да може да приема... Ама я погледнете по покривите на бабите, антените им са за метровия обхват...  В София само парче жица върши работа, но съм пробвал и с антена за метровия обхват тук просто не става. Мисля, че за селища като моето антената е от доста голямо значение, но в ония смотани реклами с оня нещастник на тях им се обръща най-малко внимание. Пък после пак ще има "Ама как, бе, младеж, как да го свържа?" - "Кабелът........ от едната страна..........от другата страна!" Пълни глупости! На мене пълната настройка ми отне 2-3 часа, не знам на бабите и дядовците колко ще им отнеме и дали изобщо ще успеят. Смятам, че населението особено от малките градове и села не се информира правилно за нужните действия при подготовката за приемането на цифров сигнал. Възмутен съм!  :mad:

Здравей, тия от рекламата доста пари прилапаха, а нищо съществено няма.
Има резон в думите ви колега, за пробата и то случайно стана, бях изкарал кабела на антената от телевизора. Е, той си хвана без проблеми, във Варна живея. Антените ми са куци. Външната е вибратор от стара външна антена, а вътрешната е от тия обикновените за 3,5 лв, които ги има в Практикър с двата телескопа и бледо подобие на свързване U-коляно. Телевизорът ми е съвременен и докато ползвах антените, не зная цифров или аналогов сигнал съм приемал. Факт е, че приемах доста добре 4-5 програми в сравнение с "цифровото" на Булсатком. Не искам да правя реклама на никой или да оплювам, но като цяло от тези реклами и цифровата телевизия на Булсатком, не съм доволен. Не че плащам нещо пре-скъпо, ама очаквах да да се вижда в пъти по-добре. На някой програми където е емблемата се виждат квадрати. няма значение дали е бикновенна програмата или HD, особено като има по-бързи сцени всичко става мазало на квадрати. Когато си смених адреса и ми преместиха телевизията, попитах хората от сервиза, защо така се вижда на квадрати, а уж съм си с цифровия приемник и HDMI кабела. Човекът ми отговори, от телевизора било, такива недостатъци проявявал Филипс. Забих го с друг въпрос, а защо когато гледам филми от компа през този същия кабел, такива дефекти няма? А той: Е ми там е компресиран сигнала, няма нищо общо с телевизията. Аз отново го парирам, ама то и със ефирна антена се вижда по-добре от вашата кабелна. Оня леко си смени цвета на лицето и допълни да си намаля динамичния контраст на телевизора. Вярвайте ми, след като ми разстрои настройките на картината на ТВ-то, после си играх да си го настроя. Ама и при минимален и при максимален динамичен контраст, където си е боза, си е гадно. Но може да ме убеди, че е от телевизора. Може да е от ниския клас, но го избирах да поддържа максималната резолюция.

Та малко се отплеснах. Който има кабелен оператор в населеното място и е с обикновен телевизор с кинескоп, ако таксата за телевизия на месец е около или под 10-12 лв, да не си играе да се вкарва излишно във филми с тия простотии като ефирна цифрова телевизия. Не че се опитвам да агитирам хората да си плащат. Просто имам усещането, че на фона на тая гадна рекламна кампания, която само промива мозъците на хората като приключи и пуснат цифровия сигнал, ще има повече реклами, смущения и всякакви други изцепки, за да тормозят хората докато се изгладят нещата. Не зная в другите страни, дали така усложняват нещата. Но тука до колкото разбирам, не е направено да е в полза на потребителя, а само да го тормозят и вгорчават живота.
Интересно ми е какво ново ще предложат с техните интерактивни предложения? Предполагам ще е нещо от рода на д-р Ливайн и Телешоп...
Според мен всичко е въпрос на баланс на лични финанси. Всеки който може да си позволи някакъв съвременен телевизор, просто си го купува. Във времето ще се изплати.
На мен лично ми е непонятно този цифров приемник как трябва да се настрои, за да може телевизора ясно да приема програмите. Предполагам няма да има нищо общо с простото да се свърже и да тръгне. Не предполагам, че антените, които имаме, ще трябва да се "настройват по посока на вятъра"....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |