| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся Транзистор  (Прочетена 7081 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #30 -: 23 Май, 2018, 03:14:45 »
След горните проверки, не би имало смисъл да рискуваш живота и на другата интеграла, тя не, че е скъпа де- 2,5лв в елимекс, ама имай предвид, че сама от нищото няма причина да се гътне.

http://www.elimex.bg/search.html?phrase=UC3842
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #31 -: 17 Юни, 2018, 19:49:30 »
Здравейте,намерих време малко да поръчкам по телевизора и за сега нещата са следните:
На (TP16) 7 извод получавам около 9V вместо 17/13 както дава по схемата, че е нормално.
Измерих елементите
3519 е ок дава го 0.33 ома
3501 това е нещо приличащо на плосък кондензатор на който не пише нищо,
обаче като го свалих и измерих го показва като резистор със стойност 26 ома
3505 и 8505 са мистерия, явно схемата не отговаря съвсем на платката ми, защото намирам само големият 1R5/5W  резистор отново показан под този номер, който e 4.7K и е ок, но не и другите два малки по 27К.
също така пин 7 от чипа го показва свързан директно към тези двата ненамираеми резистора, а в моят случай се връзва директно към един резистор номер 3507, дето дори не го виждам на схемата :(
Ще поровя за друга схема странно, мога да ви снимам платката в този очастък от горе и долу,ако би помогнало.


Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Търся Транзистор
« Отговор #32 -: 18 Юни, 2018, 07:56:51 »
Ясно е, че имаш нужда от малко разяснения...
Това кръглото, дето е 26 Ом, е термисторът на веригата за размагнитване. Щом има 2 крака, а не 3, както е по схемата, значи схемата не е същата. Но това не е така важно, защото за да поправиш това захранване, не ти е нужна толкова схемата, колкото ПДФа на 3842 и най-вече разбиране на начина му на работа.
Ще опитам да ти синтезирам 'смелена' есенцията. На 7ми крак се подава захранващото напрежение. Чипът има 2 състояния - работещо и изключено. Когато е в 'изключено', практически не консумира никакъв ток. Когато включиш телевизора, чипът е в изключено състояние. През зарядните резистори от 300В или към едното от рамената на греца започва да се зарежда електролитния кондензатор, свързан на 7ми крак. Напрежението постепенно расте, нищо не го ограничава. Когато обаче стигне 16В, чипът преминава във включено състояние. Това значи, че на 8ми крак се появяват 5В, на 4ти крак се появява трионообразно напрежение, а на 6ти излизат (при условие, че на 3ти има 0В) импулсите за гейта на крайния транзистор. Чипът започва да консумира ток, който е доста по-голям от този през зарядните резистори, в резултат напрежението на 7ми крак започва да спада. Ако спадне под 12В, чипът отново минава в изключено състояние, кондензаторът пак почва да се зарежда, чипът пак се включва и описаното се повтаря до безкрайност...Би трябвало обаче след включването на чипа и появата на импулсите на изхода, захранването да заработи и изправителят за захранване на чипа да осигури навреме напрежение, което не спада под 12В, така чипът си остава включен. Тук е важно да се каже, че за да се случи това, е нужно кондензаторът на 7ми крак да е здрав, за да държи в себе си достатъчно енергия. От тук и една от основните причини за дефект на това захранване - остаряване на този кондензатор. И още нещо - напрежението на 7ми крак при търсене на повреда не се мери с мултицет, а се гледа с осцилоскоп... Трябва да няма пулсации.
Първата ти работа е да смениш кондензатора. Тогава, ако няма ефект, може да подадеш на 7ми крак от външно захранване (при изключен от мрежата телевизор!)повече от 16В - примерно 17. Тогава ще видиш дали на 8ми крак ще излезе референтното напрежение и на 6ти - импулсите. Така ще разбереш дали чипът е здрав...
« Последна редакция: 18 Юни, 2018, 08:12:24 от NHB »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Търся Транзистор
« Отговор #33 -: 18 Юни, 2018, 17:38:19 »
Няма да помогнат снимки,иска мерене.Мултицет и осцилоскоп.В поста от « Отговор #28 -: 22 Май, 2018, 17:40:09 » писах подробно къде.На това 7-мо краче трябва да има поне 15-16 волта за да запали шима.От там се захранва UC3842.Ако там го няма го търси защо го няма.Тия 27 к за запуск може и да ги няма и да се захранва през друга подобна верига.Може UC3842 да е хванала пътя.Смени я,струва стотинки.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #34 -: 20 Юни, 2018, 00:44:46 »
Благодаря за изчерпателната информация!  :hi:
Електролитният дето е на 7мо краче 47мф е ок мерил съм го както и другият електролитен на същата платчица, тя е модулче и е на конектор обхваща ограденото на схемата место с пунктир..Инак за жалост нямам осцилоскоп нито знания за работа с такъв.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся Транзистор
« Отговор #35 -: 20 Юни, 2018, 02:50:32 »
Евала ви момечета,  :hi:  :reader: Добре че сте вие за пореден път!
Не знам кво съм мерил ама тоя кондензатор 47мФ на25 волта беше яко здал багажа беше 0.1 кило ом вътрешно съпротивление не съм обърнал внимание, че пише кило.  :blush:
Сега като ми обърнахте внимание за него, го загледах, че даже е хванал корозия както хващат батериите!
Подмених го с един 47мФ на 16 волта за пробвата, че нямам читав на 25волта и телевизорът изгря! Ще набавя на 25 волта и го затварям!
Отново огромни благодарности за помоща и подробните обяснения  :hi: :flag_of_truce: :reader:

 :master2:  :writer:

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Търся Транзистор
« Отговор #36 -: 20 Юни, 2018, 07:57:48 »
 :good:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Търся Транзистор
« Отговор #37 -: 20 Юни, 2018, 17:18:46 »
Пак заповядай :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |