| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Olympia 421  (Прочетена 18176 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #45 -: 23 Септември, 2015, 14:43:08 »
С новата изходна лампа тия 230в  стабилни ли са или танцуват от 130 до 230 ?

« Последна редакция: 23 Септември, 2015, 14:50:30 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #46 -: 23 Септември, 2015, 15:32:08 »
Вечерта ще гледам по обстойно, че изгубих страшно много време, а имам и един куп други задачи. Това, което ми направи впечатление, че и с трите изходни лампи, които имам, НЧУ работи, макар и твърде слабо. Първоначално напреженията са високи - като беше при теб, но на изхода на НЧУ няма никакъв сигнал, а и отопленията не загряват. После напреженията започват да падат, лампите загряват и на изхода има сигнал, макар и слаб.
Проследих схемата за отопленията на лампите, тъй като си спомних, че преди бяха свързвани успоредно всички без кенотрона, предполагам е използвано и някакво гасящо съпротивление. Направи ми впечатление, че отсъства кондензатора 10 нанофарада, който е свързан успоредно на мрежовото захранване.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #47 -: 23 Септември, 2015, 17:36:01 »
Това, което на този етап е ясно, че има проблем с отоплителната верига. Няма много за мислене там. Двата резистора по нея са ОК, но явно някоя от лампите има проблем с отоплението. Остава да търся UCH11 и UBF11, но вече почвам леко да се изнервям. Толкова пари и труд гълта този апарат, а резултат никакъв.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #48 -: 23 Септември, 2015, 20:09:06 »
Няма как проблемът да е в лампите, защото симулирах отопленията им. Това, което виждам на пръв поглед, е че ключът на дросела щраква при включване в мрежата и след 10-ина секунди пак цъква и напреженията на отоплението минават на нула. След 10 секунди веригата отново се затваря и лампите започват да загряват. И пак се изключва, И това се повтаря постоянно. Има ли вариант в самия ключ да е проблемът или по-скоро друга е причината да се активира?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #49 -: 23 Септември, 2015, 20:15:17 »
тия 10нано ме съмнява да съм ги пропуснал, огледай.

Шунтирай ключа на дросела да видим така как ще работи....
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #50 -: 23 Септември, 2015, 20:50:12 »
Гледах много обстойно и никъде не ги открих. Шунтирах ключа и НЧУ-то вече си работи ОК и то с опушената лампа. Напреженията обаче ми е много неудобно да премеря. Ще трябва да направя утре една по-добра постановка.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #51 -: 23 Септември, 2015, 21:26:39 »
Шунтирах го, напреженията са стабилни. След изправителния диод идват 175 волта. Докато премеря обаче на крайната лампа, се разтопи спойката на гасящото съпротивление на диода, а и самият той се поопече :-) Не съм мерил какъв е токът там, но този, който си сложил май е 2 вата макс

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #52 -: 24 Септември, 2015, 12:08:19 »
НЧУ вече работи стaбилно. Основният проблем беше скалната лампа в този вариант с четири последователно свързани крушки. Изрових една 12 волта , махнах циментовия резистор, който симулира отоплението на кенотрона и вързах UY1N към отоплителната верига. Солжих и 15 нано, че такъв имах, успоредно на мрежовата верига, както е по схема. Напреженията на отоплението най накрая си дойдоха на място и приемникът тръгна.
Когато сложа едната UBF11, гасящото съпротивление на изправителния диод започва да грее много. Явно се вдига консумацията сериозно, така че и нея я пишем за брак. Сега трябва да се захвана и с другите режими. На първо място може би трябва да сменя гасящото съпротивление на диода, за да вдигна напрежението. В момента е 175 волта, а по другите подобни приемници гледам е леко над 200. Анодното на триодната част понякога пада и под 100 волта при мен.
В общи линии това е засега. Поне беше открита причината за пада на напреженията.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1922
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #53 -: 24 Септември, 2015, 15:11:02 »
Няколко пъти ти казваме за анодните кондезатори. Просто ги откачи от маса измери анодното и докладвай.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #54 -: 24 Септември, 2015, 16:23:42 »
Сменени са и те, но все пак пробвах. Напреженията остават аналогичните. След кеонтрона е 185 волта, след като сложих 470 ома съпротивление на изправителния диод, 100 волта на анода на триодната част и приблизително около 170 на анода на пентодната част.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #55 -: 24 Септември, 2015, 17:04:08 »
С НЧУ мисля да приключа. Напреженията са горе долу като по схема, след като направих присадка на UY1N за цокъла на UY11 и махнах диода и съпротивлението. На анода на триодната част е 125 волта, на пентодната 204, а на решетката - 216. Тока на кенотрона е около 40 милиампера. Чува се доста отчетлив мрежов брум при позиция на потенциометъра около 80%, но предполагам това е типично за мрежовите приемници.
Следващата крачка е да замеря уж читавите UCH11 и UBF11, след което ще видим какво ще правим с високочестотната част. Благодаря на всички за помощта. Като съм готов със замерването на лампите, продължаваме :-)

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1922
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #56 -: 24 Септември, 2015, 18:42:01 »
Не разбрах колко е на първата решетката на пентода -0.216V или -216V ?
Ако гледаме описанието на UCL11  там трябва да е -8.5V. иначе тока е добре.
Кое си избрал за маса на измерванията? Ако се гледа първата схема която си публикувал, масата е дебелата хоризонтална линия.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #57 -: 24 Септември, 2015, 20:59:22 »
На първа решетка варира между -9 и -10 волта. На втора решетка е 215 волта, на анода на пентодната част е 204, а на триодната част - 125. Иначе замерванията ги правя именно по удебелената линия на първата схема, която е и свързана директно към шасито на приемника.
Тези стойности са с опушената крайна лампа, която обаче явно има емисия и си звучи добре, както и с кенотрон UY1N. Не мисля да слагам новата крайна лампа, която купих засега. По скоро ще я пазя за резерва.
Засега ще стопирам временно проекта докато намеря лампомер. Ако моите UCH11 и UBH11 са добре, предполагам, rolling_heads, че радиото ще стигне до теб. Имам още малко работа и по кутията. Трябва да оправя и мрежовия ключ, че не беше добре, както и да се хвана да сложа електролитите в корубите на старите, които са заминали.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1922
  • Населено място: Пловдив
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #58 -: 24 Септември, 2015, 21:10:31 »
Мисля, че ако имаш антена и свободно време през нощта, може и да се справиш с високочестотната част.
Не е зле да имаш и честотомер, но и без него може да се постигнат задоволителни резултати.
Давай смело, Ще помагаме.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Реставрация на Olympia 421
« Отговор #59 -: 25 Септември, 2015, 11:13:01 »
За съжаление нямам антена, а и живея в толкова замърсен от към радиосигнали в София район, че тук не мисля, че е възможно. Не пречи обаче да се кача на вилата някой ден през зимата, да запаля печката и да се занимавам само с това :-)
Като гледам в БГ не могат да се намерят читави UBF11 и UCH11. В eBay обаче намерих двете лампи NOS RFT за 30-ина лева, което е цената, която трябва да платя тук за втора употреба кажи речи. Чудя се дали да не ги взема директно. Поне ще знам, че със сигурност са читави.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
16657 Прегледи
Последна публикация 12 Януари, 2014, 20:00:00
от Валери
58 Отговора
18598 Прегледи
Последна публикация 06 Юли, 2018, 19:10:18
от xborox
47 Отговора
9478 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2017, 13:39:59
от Лъчо Минков
4 Отговора
3034 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 20:01:05
от wladoo
5 Отговора
1823 Прегледи
Последна публикация 27 Септември, 2018, 21:32:42
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |