| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Зъбни колела, от къде ?  (Прочетена 6794 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #15 -: 26 Август, 2015, 22:04:02 »
Напълно е възможно да са нечетен брой зъбите. Все пак не разбрах как измери, че диаметърът е точно 34 мм. Трябва на средата на един зъб да поставиш мислена точка, после да спуснеш права през центъра на колелото и върху тази права да нанесеш втора мислена точка на средата на срещуположния зъб и да измериш разстоянието между двете точки. Аз даже си ги бележа с подострен мек молив. За предпочитане е да повториш операцията няколко пъти през различни диаметри, предимствата са, че така грешката е много по-малка, а и в твоя случай специално не е сигурно дали като си мерил парчетата не са се били разместили леко. Много помага, ако парчетата ги залепиш върху ивица широко тиксо, така ще можеш да ги пренаредиш, ако се разместят. Не се стреми да постигнеш едни и същи резултати при всяко измерване, точно това е смисълът на многократното измерване, накрая като намериш средното аритметично от всички стойности, които си измерил, грешката да е по-малка. Частта на това зъбно колело с по-малък диаметър изчисли ли я с колко зъба трябва да е? Като гледам, трябва да е 20-25 зъба.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #16 -: 26 Август, 2015, 22:42:12 »
Мерих с шублер директно на мястото на колелото. Ще пробвам и по твоя начин да видим дали ще се получи същото. Зъбите на малкия диаметър, който според измерванията е 8мм, са 20 на брой.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #17 -: 26 Август, 2015, 23:37:36 »
Събираш го с моментно лепило ако има големи липси натискаш върху пластелин и завърташ  на  липсващите места, отливаш смола в пластелина и си готов. после оформяш.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #18 -: 27 Август, 2015, 08:31:57 »
Намери зъботехник и му покажи остатъците от зъбното колело.Правили са ми копчета,вярно,че е по-просто изделие но зъботехниците са мноооого прецизни моделиери. :empathy2:

Неактивен BalkAnton

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 48
  • Населено място: гр. София / гр. Пирдоп
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #19 -: 27 Август, 2015, 10:30:04 »
В домашни условия е много трудно да се изработи такова колело. Силно ме съмнява, че като натиснеш остатъците в пластелина, после ще можеш да ги извадиш, без да го повредиш. Освен това, необходимо е смолата да бъде с много нисък вискозитет, за да може да запълни добре формата на зъбите. В противен случай крайно вероятно е зъбите да бъдат заоблени, а не остри, при това се намалява допирната им площ със зъбите на другите колела, и тъй като смолата е по-твърда от пластмасата, рискуваш да ги изрониш и тях. Не виждам също как ще разположиш точно дупката за оста, при тези размери на колелото дори отклонение от 0,2мм е недопустимо. Може и да греша, нека Пичагата сподели дали е правил зъбни колела по описания начин и с какво качество са. А що се отнася до частта с малък диаметър, дето си намерил, че трябва да е с 20 зъба, то тук този метод вече е неприложим, тъй като оригиналното колело там е силно надробено. Относно зъботехника - зъбите, с които той се занимава, са малко по-различни от зъбите на зъбните колела  :) , поради това не съм убеден, че има необходимия опит за изработката на такова колело. Пак не е ясно как ще стане частта с 20 зъба. Тук вероятността да се получи е малко по-голяма, отколкото ако пробваш сам да си направиш, но шансът да не стане поне според мене е все още недопустимо висок. Зъбно колело с такива размери допуска отклонение не повече от 0,1мм, в противен случай рискуваш да се изронят зъбните колела, с които то контактува, да блокира целият механизъм, да изгори моторчето и т.н. и проблемът се задълбочава. Моят съвет е, ако не намериш подходящо колело, да занесеш счупеното заедно с целия механизъм на опитен майстор-стругар, така че той да направи необходимите измервания и да изработи точно такова, каквото трябва.

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #20 -: 27 Август, 2015, 11:01:02 »
Става да се разпечати и на 3Д принтер, ако някой може да ти направи чертежа (Мано, бившият ти шеф от Сити-лан нали е зъболекар, та той си купи преди няколко месеца такъв принтер, предполагам няма да ти откаже)

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #21 -: 28 Август, 2015, 08:34:17 »
Преди години във Варна имаше един стар майстор- Илия Шинев. Почина човекът, та вече не знам някой да се захване с такава работа. Правил ми е зъбни колелца за механики от касетофони, всичко ставаше като оригиналите! Според мен ако някой се хване да прави това колелце, трябва да се ползва полиамид или поликарбонат. Или бронз. Ако наистина има къде да се ползва 3D принтер- не знам там с какви материали се печата, вероятно има такива с различна якост и твърдост. Зъболекарите и зъботехниците имат разни материали, които биха свършили работа, но не виждам как ще се направи калъп за отливане, а и после абсолютно сигурно ще се наложи да се дообработва, така че не виждам голям смисъл от подобно занимание. Според мен добър фрезист, добра фреза и много желание. Изработват се двете степени поотделно и в последствие се сглобяват. Затова и си мисля, че най-добре ще бъде да се ползва бронз
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #22 -: 28 Август, 2015, 09:18:16 »
Много яки пластификати има за 3Д принтери вече, заслужава си да се нарисува и да се принти.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #23 -: 28 Август, 2015, 15:52:34 »
Даже намерих и 3Д принтер, сега въпроса е кой да ми направи модела на колелото на аутокад или друга програма, че мен ме няма хич.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Зъбни колела, от къде ?
« Отговор #24 -: 15 Септември, 2015, 18:19:27 »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |