| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как мерите индуктивност  (Прочетена 24122 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 607
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #15 -: 07 Февруари, 2013, 12:32:41 »
Аз си купих от Поморие .Сега в момента му нямам данните.Има си С метър и ми го прати сравнително евтино.Няма кутия,но така съм по-внимателен.Иначе  е много точен.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #16 -: 07 Февруари, 2013, 14:29:31 »
Сега остава да предложите за продажба или замяна за стари апарати измерител за индуктивности предпочитам цифров.Друго не ме интересува какво може да измерва. :D

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #17 -: 07 Февруари, 2013, 21:32:28 »
предпочитам цифров

Това не значи, че ще бъде точен.  :)

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #18 -: 07 Февруари, 2013, 22:17:10 »
Аз пък не виждам никакъв смисъл в меренето на индуктивност. Гриндипмера върши безкрайно по-полезна работа. Между другото с него и с известен капацитет може доста точно да се определи индуктивноста, поне не по-лошо от който и да е L-метър.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #19 -: 07 Февруари, 2013, 22:17:52 »
Винаги ми е било интересно колко често ходите да си калибрирате уредите че да разчитате на техните показания ( 0.1% !!!), ако е така добре но иначе само си чешем езиците .

А и да не забравяме че индуктивноста е честотно зависимо нещо :). или поне така са ни учили .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #20 -: 07 Февруари, 2013, 22:21:10 »
Яснооо! Всички L метри за скрап!  :D

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #21 -: 15 Февруари, 2013, 08:10:11 »
Ей толкова хора с уреди от точни по точни за мерене на индуктивност. Наскоро си  направих едно LC метърче с PIC16F84A . За капацитета ми пратиха точни кондензатори но нямам индуктивности . В уреда има само една индуктивност .Нея съм я правил на честотомер с 8 разряда . Правена му  е приставка за мерене на индуктивности само че показанията се пресмятат. Там беше 68микро хенри за кондензаторите е точен особено до 100пф няма грешка. Предполагам че и при индуктивностите ще е точен но искам да го премеря. Ще му бъда благодарен и задължен ако ми направи няколко еталонни .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #22 -: 15 Февруари, 2013, 12:00:29 »
Моя е HP 4274A Multi-frequency LCR meter:
http://www.testequipmentdepot.com/usedequipment/hewlettpackard/impedanceanalyzers/hp4274aandhp4275a.htm
Някой да може да се похвали с нещо по-добро :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 12
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #23 -: 15 Февруари, 2013, 15:40:34 »
Аз меря индуктивности с ЕМ5363 lcr метър с точност от 3-5%. За любителски цели става.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #24 -: 15 Февруари, 2013, 21:48:03 »
Най-добрият супер де лукс RLC мост:  :D


Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #25 -: 15 Февруари, 2013, 21:51:17 »
Сега имам друг, ама не е като горния.  ???  :drinks:


Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #26 -: 16 Февруари, 2013, 08:34:00 »
Щом сме тръгнали да се хвалиме:това е моя уред
http://www.radiomuseum.org/images/radio/marconi_instruments/universal_lcr_messbrucke_0_1_771453.png
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #27 -: 17 Февруари, 2013, 22:52:05 »
Дано след като свърши надлъгването чий LC метър е по добър модел да се сети някой да обърне внимание на молбата ми за набор от точни индуктивности.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #28 -: 18 Февруари, 2013, 08:49:11 »
Наистина молбата ти е по важна!

Моя съвет е следния:1.намираш точни кондензатори,което не е трудно  2.Цифров честотомер,понеже не греши
3.Генератор,все едно какъв,който калибрираш с честотомера  4.Осцилоскоп все едно какъв
5.Правиш LC кръгове и и ги разклащаш с генератора докато уцелиш резонанса 6.Като знаеш тази честота и формулата за LC резонанса изчисляваш индуктивността.Точността зависи само от кондензаторите.Този метод се използва във всички мостове.
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Как мерите индуктивност
« Отговор #29 -: 18 Февруари, 2013, 12:44:24 »
Колега аз това съм то направил най малко преди 10 години . Дори съв го вградил вътре в честотомера. Измерва с поне 4 раряда след десетична точка. Но искам няколко бобини измерени с поне два знака след десетичната точка но на уред фабричен еталониран. Аз не правя някои супер точни уреди та да ми трябва абсолютна точност . Той и така ми върши работа. А какво коства толкова да пъхнеш две три бобини в клемите и да ги измериш напишеш.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |