| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампова приемник на УКВ  (Прочетена 5414 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #15 -: 01 Ноември, 2016, 09:41:12 »

Тук е описанието на целия приемник.http://www.mcmlv.org/Archive/HiFi/Fisher500B.pdf
[/quote]
Детектора ,  да факто е с ЕСС83 , Пред него има ВЧ усилвател , а след него  НЧУ .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #16 -: 01 Ноември, 2016, 11:20:20 »
Не точно. Самия дробен детектор е на предходната страница и е в блока отбелязан като Z5 с два полупроводникови диода. Следващата страница е целия стереодекодер. Първото стъпало мисля че усилва мултиплексния стереосигнал и пилоттона 19кхц (L100/C205), след това го „умножава“ по 2 (Z100) и го подава на следващата ECC83 за двутактно управление на комутиращите групи CR102 и CR103 които извършват „демултиплексирането“. Сега обаче в тази схема ми е малко странно и неясно защо мултиплексния стереосигнал не се подава на двете комутиращи диодни групи, така не ми е ясно как точно минават през селективните филтри преди това нискочестотните съставки, но както и да е това ще се доизясни ако ще се прави точно тази схема, но ми се струва прекалено усложнена, има добри идеи в нея, но има и някои неща които може би трябва да се поопростят.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #17 -: 01 Ноември, 2016, 14:53:16 »
 :spam:
Детектора ,  да факто е с ЕСС83 , Пред него има ВЧ усилвател , а след него  НЧУ .
[/quote]

Тая схема имах предвид . Двойния  триод по средата прави магията , и двата греца. Аааа , да има и генератор отпред . Хмм..
« Последна редакция: 01 Ноември, 2016, 14:58:28 от радиото »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #18 -: 01 Ноември, 2016, 17:19:04 »
Точно за нея говоря, и не знам това „Не флуди“ към мен ли се отнася :unknown:? Под детектор аз разбирам това което извършва честотната демодулация а това е дробния детектор и е на предходната страница от дейташийта в който е дадена схемата на въпросния Фишер от който е и стереодекодера който обсъждаме. Ти явно под детектор разбираш стереодекодера. Та на схемата му няма генератор, има само селективни усилватели на практика. Това представлява и първото стъпало, после е стъпалото което осъществява комутацията с диодните мостове. В това стъпало от сумарния и разликовия стереосигнал се „разделят“ сигналите за ляв и десен канал. Та ако трябва да кажем къде се случва „магията“ то тя се случва в цялата схема с трите лампи, може би само последната лампа която е НЧУ е с относително по-ясна и не-магическа функция.
« Последна редакция: 01 Ноември, 2016, 17:24:46 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #19 -: 01 Ноември, 2016, 17:52:44 »
Чак сега видях резистора R202 и вече ми е ясно как работи схемата:
C205/L100 е филтър на честотата на пилоттона 19к. Като постъпи мултиплексния стереосигнал на решетката на левия триод на анода му се получава усилен пилоттона 19 килохерца а точно преди C205/L100 и след резистора R202 се получават сумарния и разликовия сигнал с потиснат пилоттона.
Усиления пилоттон от анода на първия триод от лявата ECC83 се прекарва през филтъра Z100 който е настроен на честотата на втория му хармоник - 38кхц. По този начин той се усилва и подава на решетката на втория триод от лампата. Тя го усилва и го подава на „двутактния“ усилвател реализиран със средния двоен триод. В анодите той също има кръг настроен на 38к и по този начин се усилва въстановената подносеща 38к на разликовия сигнал.
Този сигнал с честота 38к „щрака“ диодните мостове които в този случай се използват като ключове. Диодния мост в който са отпушени 4-те диода дава сигнала след него „на късо“ към маса а другия който в този момент е със обратно поляризирани диоди е като отворен ключ. Те са свързани в противотакт затова последователно сигнала за ляв и сигнала за десен канал се шунтират към маса с честота 38к. По този начин се извършва едновременно и сумирането и изваждането на разликовия стереосигнал със сумарния като в единия канал са сумирани а в другия канал са извадени и по този начин се въстановяват поотелно сигналите за ляв и десен канал. Въпросния сумарен и разликов сигнал се подават към двата триода от последната лампа през C210 и R213,214. Натам са филтровите групи за окончателно изчистване на звуковия сигнал от високочестотни компоненти.

P.S. Все пак да не се тълкува буквално моето обяснение за работата на декодера, защото не съм много сигурен точно кой кръг на колко е настроен, сега този горе C205/L100 който мислех че е настроен на първи хармоник на пилоттона се оказва че според стойностите има повече логика да е настроен на 4-ти хармоник на пилоттона т.е. 76кхц. Но така вече не съм сигурен какво се случва нататък в схемата, защото от 76к не мисля че може само с филтрация да се получат 38к  и нещата забуксуват отново. Така или иначе общата идея е ясна, но трябва да се попрочете повече литература около схемните решения и начина им на функциониране от тази ера.
« Последна редакция: 01 Ноември, 2016, 18:03:04 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #20 -: 01 Ноември, 2016, 20:15:17 »
Точно за нея говоря, и не знам това „Не флуди“ към мен ли се отнася....
--------------+------------------------------------------------------+-+-----------------------
Не знам от къде е това ''не  флудии '' ?
Под детектор това разбирам , дето  казваш . А за генератора - ''кръстих '' го набързо щото иде дума за 38 кхц.  Аз ще изпраскам  схемата на  ONZI , пък ще видя къв е резултата .
Ориго , все пак това първото стъпало ми седи , малко излишно ... Щото тоя филтър може да го поставя на ТРЕТОТО ми стъпало от МЧУ . Така де !

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #21 -: 02 Ноември, 2016, 18:52:00 »
Не, не можеш да пропуснеш първото стъпало защото то ти се явява основна част от схемата за въстановяване на подносещата 38к. МЧУ тук не го бъркай защото всичко преди дробния детектор си е МЧУ а всичко след него вече е стереодекодера и няма как функционални блокове от едната страна да ги преместиш от другата страна на дробния детектор. МЧУ с дробния детектор ти изважда мултиплексния стереосигнал, т.е. това ти е звуковия сигнал, пилоттона и разликовия стереосигнал. От там нататък този сигнал вече влиза в стереодекодера (независимо по каква схема е изпълнен той) и се декодира до сигналите за ляв и десен канал, по възможност с пълно отсъствие на пилоттон и подносеща на 38к, а реално има остатъци от двете много често.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #22 -: 06 Ноември, 2016, 12:12:49 »
Не точно. Самия дробен детектор е на предходната страница и е в блока отбелязан като Z5 с два полупроводникови диода. Следващата страница е целия стереодекодер. Първото стъпало мисля че усилва мултиплексния стереосигнал и пилоттона 19кхц (L100/C205), след това го „умножава“ по 2 (Z100) и го подава на следващата ECC83 за двутактно управление на комутиращите групи CR102 и CR103 които извършват „демултиплексирането“. Сега обаче в тази схема ми е малко странно и неясно защо мултиплексния стереосигнал не се подава на двете комутиращи диодни групи, така не ми е ясно как точно минават през селективните филтри преди това нискочестотните съставки, но както и да е това ще се доизясни ако ще се прави точно тази схема, но ми се струва прекалено усложнена, има добри идеи в нея, но има и някои неща които може би трябва да се поопростят.

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: Лампова приемник на УКВ
« Отговор #23 -: 06 Ноември, 2016, 13:47:57 »


Път на КСС - с червено.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |