| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212  (Прочетена 20743 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #90 -: 26 Януари, 2017, 11:47:02 »
Дано, ако стане този път тествай старателно всички функции, всички развивки, всяко най-малко нещо като различните двуканални режими, сумиране и изваждане на каналите, тестови генератори, всички обхвати по напрежение на двата канала, различни режими на синхронизация и така, че да не стане от трън на още по-голям трън! Затова от сега се запознай подробно с функциите които притежава този Тектроникс, контролите му и начина на работа с него за да може като отидеш да тестваш всичко максимално бързо и пълноценно. Ако се налага носи си сигналгенераторче някакво малко ако имаш.
Съгласен съм че принципа на работа на осцилоскопите е един и същи, но има вариации в схемните решения, все едно да кажем че всички телевизори са по една и съща схема правени - не е така. И справянето без поне схема на генератора на развивката на подобен модел може да се окаже именно пипане на сляпо, което след инвестицията на неразумно много труд и време може и да доведе до успешен финал, но като преди това са подменени половината от нещата дето не е необходимо. Разбира се замяна на електролитите наред е възможна, но нежелателна защото дори да има проблемен електролит то вероятно той е един такъв, заменяйки всички с фуджикон може да се съкрати оставащия от тук нататък ресурс на осцилоскопа (заради по-ниското качество на последните). И наистина обаче може би с това трябва да се започне при липса на схема и невъзможност за замяна.
Сравнението с реставрация на магнетофон е неуместно, не че няма сложни магнетофони, ама са нищо сравнени с един осцилоскоп.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #91 -: 14 Юни, 2017, 08:55:52 »
Здравейте сандъкчии!
Да посъбудя заспалата тема. От Тектроникс ми дадоха отказваща цена, и то без огледа, предварително по телефона.
Скопа ми още е повреден, сега имам още по-малко време и енергия да се занимавам с него. Така че търся човек да го ремонтира! Моля, ако има някой с опит и мерак да ми пише на лични! Имах един човек, но е командирован на далеч за сега. Разбира се, заплащам всичко нужно!  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #92 -: 06 Август, 2017, 11:48:40 »
По дяволите!!! И калибратора не работи!!! Според картинките от форума (БЛАГОДАРЯ ONZI!) трябва да има правоъгълни импулси там с размах 600мВ. Ама има някакво постоянно напрежение. Напълно е възможно да няма проблем с нивата на входовете, просто калобратора е капут...  :(
Извинявайте за намесата, но имах подобен случай - ремонтирах осцилоскоп Philips (модела не помня) и калибратора даваше постоянно напрежение. Доста време загубих да установя, че калибратора е вързан към генератора за развивка и независимо от избраната скорост дава все черта. С друг осцилоскоп може да се види, че е меандър. Така може да се калибрира само по амплитуда, но не и по време. Доста осцилоскопи са минали през ръцете ми (включително и Philips, но други модели) и не бях срещал такова решение.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #93 -: 07 Август, 2017, 21:19:34 »
Привет! Мерси за бележката. В същност аз моя калибратор го оправих, беше исзъхнал един електролитец и не генерираше. Сега си има правоъгълници чинни.  :hi: :drinks:
Лошото е, че все повече хора питам за ремонта и като чуят марката и викат "Ейййй....мне..." А като добавя модела и знаещите директно отказват. Уцелил съм модел, който е от периода на закриване на измервателния бизнес на Шлумберже и прхвърлянето му към Енертек, т.е. документация леко почти не се намира... пък за части да не говорим. Търпеливо си чакам подходящия човек или шанс да си намеря нещо друго, а на тоя колкото успея да му взема все ще е добре. Или Тек, или Хитачи черен, или не знам, ще видим.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #94 -: 08 Август, 2017, 10:56:44 »
HP също не са лоши осцилоскопи.
Ако не искаш да е 100 мегахерцов, може и някой руски, например дълго време ми служи вярно C1-77. Много надеждна машина, но е 10 мегахерцов, може да ти дойде ниско.
Сега ползвам 100 мегахерцов HP добра машина, няколко пъти я ремонтирах, но сега се е закрепила :). Между другото много добра сервизна документация и изключително ремонтопригодна конструкция. Всеки модул може да се извади от осцилоскопа за по-малко от 10 минути и да си работиш по него на масата. Изпълнението е на ниво.
И макар че не съм вярвал че ще го кажа някога, обаче в момента вече има и МНОГО добри цифрови осцилоскопи. Цените спаднаха драстично вече за под 800 - 900 лева може да вземеш 4 канален който да отключиш до 100 мегахерца. И с новата функционалност която много производители слагат под различно наименование напр. Variable intensity grating осцилограмите за пръв път изглеждат като на екрана на аналогов осцилоскоп с различна яркост в зависимост от времето за присъствие на дисплея. Сигнали с модулация изглеждат изключително естествено. И най-ценното поне за мен на цифровите осцилоскопи е възможността да наблюдаваш еднократно развиващи се във времето процеси, като например пусков процес на мощен трансформатор или друго захранване, сработване на шунтова защита и т.н. неща чието наблюдение с аналогов незапомнящ осцилоскоп е невъзможно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #95 -: 08 Август, 2017, 12:03:53 »
Трябва ми аналогов, двулъчев, 100МХц-ов. Не искам цифров, работя с такива за хиляди пари и не ги харесвам. Нямам възможност да дам повече от 200-250 лева за скоп. Ако имаше С1-65А ама двулъчев - цена нямаше да има!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #96 -: 08 Август, 2017, 14:11:32 »
В такъв случай се постарай да събереш малко повече за осцилоскоп, защото не че за 250 няма да намериш на старо де, но вероятността отново да попаднеш на некоректни търговци пробутвайки съзнателно нечитава или амортизирана стока е голяма.
Цифровите осцилоскопи също и аз не ги харесвам, от както започнаха да въвеждат обаче различни нива на „яркост“ и започнаха да приличат на аналогови са ми малко по-близки до сърцето. С увеличаването на дълбочината на паметта и развиването на различните алгоритми за премахване на биенето с честотата на дискретизация започват да изглеждат все по-аналогово.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Осцилоскоп Schlumberger CRC5212
« Отговор #97 -: 31 Октомври, 2017, 00:43:30 »
В работата работя с Hitachi 100 Mhz 4 канален ,много корава машина, изпадат от време на време в OLX на добра цена. А в къщи имам С1-99 ,но не работи ,а не намирам време да го ремонтирам.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
1428 Прегледи
Последна публикация 07 Януари, 2017, 10:02:27
от Иван Иванов
2 Отговора
999 Прегледи
Последна публикация 20 Април, 2018, 12:52:55
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |