| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телевизор Опера 3  (Прочетена 6497 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #15 -: 26 Януари, 2017, 22:50:53 »
@vilsa За, не разбралите, г-н Савов, да спреш с квалификациите към съфорумниците,  Всеки Има право на лично мнение, но лични нападки не се толерират тук!

@Борислав
Търсене на приятел техник, горкия човек, ще го вкараш в такова приключение, че най-много да се регне и той тука и да почне да пита.

Имал съм 3 броя, работещи Опера 3 от 6 броя общо, не са толкоз редки, читавите екземпляри.

Единия от тях лично аз си го подкарах за няколко месеца и с много ама много помощ от колегите тук и мнооого мнооого оригинални не намираеми чарколя.

Опера 3 не е телевизор, това е Радио с кинескоп, както казваше Бенгата, е най-накрая и аз да се съглася.

Схемите из Интернет за тоя телевизор НЕ са коректни, давали са ми схеми на хартия, разлики има много  в полза на хартиените към реалността.

Звуковото стъпало, само , не е проблемно в тоя телевизор. то е комбинирана лампа, и като му подмениш кондензаторите и  резизираш потенциометъра си бачка супер.

Виж, Верикално, хоризонтално и синусовата бобина  е там има един куп ядове и само си чакат майстора да му вгорчат живота...

Каналния превключвател сдава багажа след едно 10-15 оборота, та били те и в правилната посока. Там чистенето помага ама при повечко работа годинките си казват думата и почва едно търсене на спукани  керамични кондензатори в една нагъчкана кутийка...

ТХО е друг модул, който абе, да не ти се налага да пипаш там.. а ще ти се наложи. Всичко се разпада  почти при допир... После става сложно. РАзглобявал съм и съм сглобявал успешно с високоволтова бобина, NOS, не ти трябва тия нерви да ги береш или който и да било. 60 и повече годишен майстор, най мног да го вкараш в болница с такава барака.

Селеновите изправители, са взели дали по тия телевизори отдавна, от това, каквото и да мериш все ще са ти ниски напреженията. Та се прави номера, със силициев диод и много мощен резистор, пък  при тоя номер има мъки да си намериш резистор под 20лв за бройка. 

Електролитите повечето са читави от големите, ама малките са всичките за подмяна.

За , настройки на стъпалата забрави, да се мъчиш без осцилоскоп с високоволтова сонда.

Офазеното шаси си е Сериозна причина да се офазява и ремонтиращия го доста често... Тука е мястото да ползваш разделителен трансформатор, та става , още по сложно и скъпо.

"Хубавата" Опера3, или я каширай някъде за още 50 години или  я шитни на някой колекционер, ама за ползване - само ще я довършиш и най-много да докараш някой майстор на преклонна възраст до поредния му инфаркт.

Не случайно никой от даже най-редовните  реставратори тука не скача на тоя телевизор- излишно чупене на нерви е и мноооого мнооого работа с изключително трудни за намиране детайли понякога, един от които е кинескопа, в повечето случаи с надувано  отопление понеже е издухан, после търси що и цялата отолирелна верига не е както трябва, не че е възможно да я измериш директно за всяка лампа де, щото са последователно . Абе Голям таралеж е 3-ката...

Та , намери си една кутия от такава, сложи си едно мониторче вътре и не бери грижи на лмповата, тя си е прослужила времето.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #16 -: 26 Януари, 2017, 23:22:49 »
Не унищожавайте уникалния работещ 54 годишен телевизор !

Едно на десет хиляди е  да се намери в наши дни ОРИГИНАЛЕН, НЕБЪЗИКАН ОТ "МАЙСТОРИ" И РАБОТЕЩ ТЕЛЕВИЗОР "ОПЕРА",
Няма такава работеща.След толкова години най малко селеновия изправител е сдал багажа,имам 6 годишен стаж като телевизионен техник в сервиз(досега не съм го споменавал).Навремето ремонтирах няколко лампови телевизора(най вече хибридни) и това което научих е евала на хората които реставрират лампова техника!Части почти не се намират и се налага импровизация.Масово трябва да се заменят конденсатори с такива, оригинални на поне 40 години...няма как.Заменял съм радиолампи от различни серии,ефект почти никакъв(визирам rgb електрон 706).Основния проблем е изхабените кинескопи.Небъзикани Опери има по мазета и тавани но те неработят.Оперите ги има и не са рядкост,повечето са вече били при майстори от 70-80 години които са разполагали с оригинални части за тях.
Както споменах,намери селенов изправител за опера,най простото нещо...няма откъде и заради това монтираш каквото намериш с подобни характеристики.
73!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #17 -: 27 Януари, 2017, 00:01:44 »
Наистина малко се преувеличава! Всичко това може да е така и е вярно, но не задължително! Тук изведнъж се оказа че селена е за кофата - това твърдо не е така, имал съм опери с читави селени въпреки годините. Не са черни и бели нещата, но че е труден телевизор и си иска майстора е вярно и не те съветвам да го бъзикаш много ако не разбираш. Абе ти си решаваш, но ще ти подскажа че трябва перфектно да боравиш със тази схемотехника и да РАЗБИАШ схемите за да се захващаш с него, това не е от телевизорите които можеш да оправиш със заучени типови дефекти и кой елемент отговаря за тях.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #18 -: 27 Януари, 2017, 10:42:53 »
Не колега, нямам абсолютно никакво намерение да пипам телевизора. Ако не мога да намеря техник който разбира от лампови прибори,по добре да си ми стои за интериор но аз няма насила да я повредя в никакъв случай. Направик клип как работи. Иначе радиото си го хваща. Харесаха ми думите на колегата по горе ''Радио с кинескоп''

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=zpCW7zQIk2E
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #19 -: 27 Януари, 2017, 11:23:55 »
Да, не го дръж включен продължително време, както ти казахме за кондензатори е на първо място, пък после може и друго. Като го държиш включен така може да го скапеш, както ти е писал г-н Савов първо лампите а след тях и трансформаторите за хоризонтално, вертикално отклонение и звук, заедно естествено и с шепа резистори. Така че остави тая работа, това което се вижда от „работата“ на телевизора е че има относително нормално хоризонтално отклонение, проблем във вертикалното отклонение и вероятн пълна липса на синхронизация. Всичко това следва на първо място от утечните кондензатори. Трябва да внимаваш с техниците. Именно при такъв ако попадне може да пострада - ако някой просто е решил да си сложи някой друг лев в джоба ще направи кочина вътре ако изобщо направи нещо (то не знам изобщо кой ще се навие да се заеме със задачата). Аз бих ти помогнал в един различен свят в който аз и ти живеем в един град и в който аз имам 3 - 4 седмици да отделя на телевизора за да ти го приведа в изряден вид.
А цитата Радио с кинескоп не знам какво ти е харесал толкова, на мен не ми харесва както цитата, така и човека който е цитиран. Всеки телевизор дори последен модел 4К LCD е едно радио с екран тъй или иначе.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #20 -: 27 Януари, 2017, 11:34:15 »
Имах предвид,че ме кефят как ги измислят такива определения: Радио с кинескоп. Ти от Габрово ли си?
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #21 -: 27 Януари, 2017, 13:20:24 »
Не съм за съжаление, затова съм казал в друг живот в който живеем в един град.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #22 -: 27 Януари, 2017, 18:24:31 »
Аха схванах.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 412
  • Населено място: България
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #23 -: 27 Януари, 2017, 18:42:21 »
''Та , намери си една кутия от такава, сложи си едно мониторче вътре и не бери грижи на лмповата, тя си е прослужила времето.''  да,ефекта ще е по осезаем.:bravo: инж. Апостол Апостолов самия би ти препоръчал същото.и по малко ел. енергия ще хабиш......................................................инак провери електролитния кондензатор в катода на лампата за вертикално отклонение C79.PCL82. Също е вероятно самата лампа да е изтощена смени я с тази която е в нискочестотния усилвател да пробваш. в общия случаи трябва само  да замериш напреженията по изводите на лампата и да си направиш заключението.провери с оммер и мегаомните резистори в частност R75 .......................................http://www.kn34pc.com/sch/sch_tv/tv_opera/sch_tv_opera_3_sv.pdf 
« Последна редакция: 27 Януари, 2017, 19:25:54 от lz2lx »

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #24 -: 11 Юни, 2017, 12:50:17 »
Колега lz2lx Направих това което ми каза. Свалих R75 проверих го 360ом. Смених кондензатора до него че единия му край се беше размърдал доста и направо да се откъсне, Сложих един руски от Юност пак 10мф но 160волта което си мисля че няма проблем. Сложих и чисто нова лампа руския вариянт на PCL82. Проблема си остана същия. Не искам да я човъркам повече и се замислям дали да не сложа вътре едно Велико Търново 85 имам пердектно работещо.Вярно е наистина,че тези телевизори са сложни и всяко едно нещо иска точна настройка. Морално и технически остарял уред,но пък си ми харесва и макар и да не работи ще си го пазя. Той достатъчно е работил и е за достойно пенсиониране.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #25 -: 11 Юни, 2017, 17:29:45 »
Е, как може да сложиш руския аналог на PCL82 при положение че руснаците НИКОГА не са произвеждали лампи от P серията т.е. такива за 300mA отоплителен ток? Така сега вероятно руската лампа поставена в схемата остава недоотоплена. От това което си написал само оставам с впечатлението че не е никак добре да пипаш телевизора! Но не дей и да слагаш вътре велико търново. За какво ти е само дървен сандък? Ако ще правиш такива дивотии по-добре продай този на някой който ще го реставрира и ще му се радва като такъв, а той да ти осигури една перфектна кутия от Опера 3 в която да си сложиш каквото искаш. Но да съсипеш читав телевизор който вече е антика и безценна част от БГ историята е идиотско!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #26 -: 11 Юни, 2017, 17:55:39 »
16Ф3П е пълен руски аналог.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #27 -: 11 Юни, 2017, 18:11:30 »
Хм, тогава трябва да потърся из паметта си кой ме е излъгал че руснаците нямат лампи с отопление 300 милиампера и напрежения различни от 6.3 волта. Интересно е за какво са ги произвеждали, поне аз не се сещам за техни уреди с безтрансформаторно захранване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #28 -: 11 Юни, 2017, 19:17:27 »
Правеха няколко вида лампи за серийно отопление 300 ма.Произвеждаха 9Ф8П-PCF80,15Ф4П-PCL84,16Ф3П-PCL82 и 18Ф5П-PCL85.Тези са ми известни,но се срещат много рядко.

Неактивен Борислав

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 106
  • Населено място: Габрово
Re: Телевизор Опера 3
« Отговор #29 -: 11 Юни, 2017, 20:55:11 »
Не, най вероятно няма да го разваля телевизора. Просто за велико търновото ми мина през акъла. Абе ще пробвам да намеря някой да ми го оправи. Всъщност имам един приятел който е започнал занаята си на тези телевизори,но той вече е възрастен и не вижда добре. Като му споделих проблема той ми каза-няма проблеми ще го оправим. Ти Ще работиш и ще мериш а аз ще ти казвам кое как да правиш. Дано успея.
Какъв е този телевизор или радио, на който не може да спи котка?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |