| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Сигналгенератор и дипмер  (Прочетена 12068 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Сигналгенератор и дипмер
« -: 22 Декември, 2012, 20:34:00 »
Колеги съфорумници, миналата седмица направих неуспешен опит да кача схема на това устройство. Надявам се сега опитът да бъде успешен. За въпроси - в този раздел.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #1 -: 26 Декември, 2012, 20:21:15 »
Според мен добре ще работи като гриддипмер за начинаещ, ама като сигналгенератор не се надявай  много, че на такъв голям диапазон от честоти не можеш да получиш добра стабилност на честотата.
Който може, го може.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #2 -: 26 Декември, 2012, 20:55:58 »
Тези бобини кой ще ги навие ?

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #3 -: 26 Декември, 2012, 21:36:15 »
mano, бобините естествено ще ги навие този, който прави гриддипа.
Бобините за ниските честоти могат да се използват готови от МЧУ 465Кхц или от средновълнов обхват от стар бобинен блок на лампово радио. По високите честоти са по лесни за навиване.Всички бобини могат да се поместят в  бакелитово тяло от основата на  стари изгорели радиолампи като да кажем 6п6с, покрити с  подходяща капачка. Това ще представлява мъжкото тяло за различните обхвати, а женския куплунг ще е обикновен цокъл за радиолампи, закрепен на кутията на гриддипа. Така ми беше изпълнен стария гриддип до около 30-40 Мхц. Следващия ми гриддип  от 50 до 300 мХц на някаква спейшъл УКВ радиолампа 6ж1ж ??? ( май така беше,без цокъл ) за бобини използвах тела от кварцове, от ония за някаква радиостанция, ама сега не мога да си спомня. Размерите им бяха високи около 5 см., д= 15-20 мм, бакелитови, кафяви. Стари истории. Имам и някакъв хоум мейд до към 700 Мхц гриддип на транзистори, който  повече ми вършеше работа като вълномер, отколкото като гриддип.
Имам опит в правене на гриддипи, но доста неща съм позабравил.
Най накрая разбрах, че от всичко правено, най хубаво е купеното  :drinks:
Който може, го може.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #4 -: 26 Декември, 2012, 21:41:27 »
Колеги съфорумници, миналата седмица направих неуспешен опит да кача схема на това устройство. Надявам се сега опитът да бъде успешен. За въпроси - в този раздел.

От коя книга е това

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #5 -: 26 Декември, 2012, 21:42:43 »
В някаква друга тема писах,ама и тук да кажа:всичко може да се направи,но как ще го калибрирате после е интересно,защото един некалибриран уред не става за нищо.
0878640251

близо до София

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #6 -: 26 Декември, 2012, 21:47:05 »
Да вярно е, те тука е ключа от бараката.
За калибриране е желателно да се използва свързочен приемник до 30 и повече Мхц.
Желателно е обхватите да се застъпват5-10 процента.
То да направиш гриддипа е по лесна работа отколкото да го оживиш и калибрираш.
Който може, го може.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #7 -: 26 Декември, 2012, 22:55:29 »
Страх ви е от бобини,страх ви е от настройки.
Така никога няма да можете да си направите уред.
Ако все още има интерес към тези схеми ето една интересна;

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #8 -: 27 Декември, 2012, 21:00:14 »
А бе нали с некалибриран генератор ще разстроиш всички приемници!
То за това всички като чуят за нещо произведено в България си казват :"правено недоправено".
0878640251

близо до София

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #9 -: 27 Декември, 2012, 21:52:55 »
А как се калибрира такова нещо някой знае ли подробно т.е. да го е правил успешно ?

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #10 -: 27 Декември, 2012, 21:59:10 »
В началото темата изискваше прости схеми на уреди за настроика на радиоприемници. До този момент не съм видял нещо по -просто от това. Освен всичко друго  мисля ,че повечето участници във форума не се занимават с коструиране, а с ремонт (реставриране по- точно) .Какво калибриране, какви абракадабри... В целия СВ диапазон има-няма 2-3 предавателя.Междинните честоти са най- много 2-3. Така че с една бобина (стандартна, свалена от невъзстановимо радио ) се решава проблема. Вярно ,че някои имат специални девизи (няма да ги цитирам), но затова има фабрични уреди.Вярно е ,че не могат да се купят за 10лева. Както съм писал в др. пост радиоприемник с цифрова скала може да служи като калибратор- чуйте Виктор Николаев сутрин когато прави реклама на Дарик радио и вижте дали при вас се получава на същото място. Това е. Схемата е ретро, взета е от един сборник ,приложение на сп."Радио и телевизия" от шестдесетте години на м.в.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #11 -: 27 Декември, 2012, 23:19:38 »
А как се калибрира такова нещо някой знае ли подробно т.е. да го е правил успешно ?
Правил съм.
через еталонен генератор.по метода на биенето.
Правил съм но не много успешно със кварцов калибратор.
Например със 2мхц. кварц ловиш всяка следваща хармонична и маркираш.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #12 -: 30 Декември, 2012, 10:58:44 »
   Първо за  "Лагер":Реставрация означава да се възстанови нещото най близо до оригинала,а не да се слушат станций все едно къде по скалата.Настройка на каквато и да е апаратура се прави при напълно завършен монтаж и ако извадиш "една бобина" тя вече няма нищо общо с оригиналната и настройка.И на края - да направиш уред и да го калибрираш по някое старо радио е общо взето подигравка с радиотехниката.
   Сега за "Мано":Имам професионален вобелгенератор Х1-48 и селективен микроволтметър SMV 8 ,да не говорим за разните генератори Тектроникс дето се мотаят по масата ми.Дори  ТР 456 дето го пуснах за продажба или бартер е професионален.Всичките тези апарати служат за калибриране и настройка на разни новопроизведени нещица от хора,които уважават радиотехниката.
0878640251

близо до София

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #13 -: 18 Януари, 2013, 11:00:59 »
Ето схемата на едно уредче честотомер .Миналата седмица го направих държи се идеално .Елементарно е за изработка. Може да се направи и с обратните индикатори.Вързвай си го на изхода на генератора и си гледай честотата.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Сигналгенератор и дипмер
« Отговор #14 -: 18 Януари, 2013, 15:01:46 »
От сто години- може би повече -съществува международна конвенция по радиоразпръскване и съгласно нейните норми всеки регистриран радио предавател има точно определено  място върху скалата на  определен тип приемник- независимо дали е  Тулан или Телефункен ! Аз знам как да наместя радио София или радио Благоевград на точното му място само с една отвертка. Който не знае нека да търси вобулоскопи или кварцови калибратори! А иначе и на моята маса има някой и друг уред. Някои от тях  ги има и в съответния раздел . Ако има интерес мога да  качвам  снимки поне една седмица.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |