| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Детекторен радиоприемник  (Прочетена 62250 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #75 -: 21 Март, 2016, 16:19:12 »
5n6J става паралелно на слушалките.
Другите цитирани стават за последователно на антената. Билян правилно е казал че по-голям кондензатор последователно на антената по-голяма сила на звука, по-малък - по-малка сила но с по-добра селективност. Но от една стойност на кондензатора нагоре вече става безсмислен и със и без него и силата и селективността са едни и същи. Пак ти казвам, чуй поне нещо (ако ще смесица от станции) пък после ще усъвършенстваш схемата. Без да е тръгнала изобщо за пръв път какви ти доработки и подобряване на параметри които тя все още няма.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #76 -: 21 Март, 2016, 21:35:13 »
Да, свързах паралелно за слушалките кондензатора 5n6J, а последователно за извода на антената 120 пикофарада. Ако пък не стане с този 120, ще го махна или ще пробвам с друг. Едва ли ще се мешат станции при тази пустош в този обхват, нека поне се опитам да усиля звука. Отсега-нататък следват опити с антени и заземявания. Това вече съм го решил, предстои само реализация. Другото, което малко ме съмнява, е леко закривените пластинки с променливия кондензатор. Съвсем малко са закривени, според мен не е фатално, но пак да се поинтересувам.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #77 -: 21 Март, 2016, 21:45:57 »
По принцип не трябва да са криви. Гледай само да не опират една в друга. Тогава вече става фатално защото няма да има капацитет.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #78 -: 21 Март, 2016, 23:07:43 »
1. Кондензатор последователно на антената НЕ УСИЛВА СИГНАЛА спрямо директно свързана антена, така че си я остави директно свързана засега и не се занимавай с кондензатори.
2. Променливия кондензатор се проверява дали е проблем закривяването с мултицет в режим на измерване на съпротивление. Откачаш кондензатора от схемата и го свързваш към мултицета, вътриш много бавно ротора и гледаш трябва винаги мултицета да дава безкрайност, ако някъде по хода отчете късо съединение - лошо, значи въпросната секция не е читава и пластините докосват. Трябва да тестваш и двете секции. Външните пластинки са за симетриране и е нормално да изглеждат поизкривени, важни са тези дето влизат плътно една в друга.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #79 -: 21 Март, 2016, 23:20:12 »
Тествах по един друг начин - свързах за ротора и статора акумулатор и лампичка. Това го направих и на двете секции. Поразвъртях, но не светна лампичката въобще и това е добре. Този кондензатор го свалих от един полуработещ Веф от битака за 5 лева. Работеше, ама имаше проблеми във врътката за сменяне на обхватите и това разказваше играта на цялото радио. То там врътката си е едно чудо. При въртене с кондензатора обаче не даваше никакви проблеми - сменяше станциите що-годе добре.

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #80 -: 22 Март, 2016, 22:20:46 »
   Пак проверих кондензатора и се оказа, че не съм проверил както трябва - едната секция си е наред, другата дава на места късо между пластините. Свързах само работещата.
   Нека обобщя какво съм правил дотук: намотките на бобината са 67 върху тръба 5 см. Медта е 0,3 мм. Получава се нужната индуктивност. Не е намотавано идеално, все пак е на ръка. Забележката е само, че на места две навивки малко са се прекачили. Лакът е изчистен на изводите - дори съм пробвал през акумулатор. 5n6J е успоредно за слушалките, а 120 pK е последователно за антената. Ако има проблем, ще го махна или сменя. Диода е германиев точков (с вълнообразна жичка). Проверих в интернет и установих, че е 1N60P. И него съм тествал на акумулатор 12V - работи. Слушалките за всеки случай са тествани също на батерия - и те работят, разбира се. Променливият кондензатор - ясно: едната секция дава накъсо на места, затова свързах само другата работеща. Завъртах оста доста пъти, разбира се. Връзките на кабелчетата в схемата също съм проверил - здрави са.
   Тези дни ще опъвам антената. Тя ще е по една права някъде около 40 метра (ако не и повече) през цял двор нависоко - няколко метра височина. За металната ограда ще сложа найлон, там където ще връзвам кабела. За земя ще ползвам два железни колеца по около 1 метър. Ще поизчистя коризията. След това ще полея почвата с 6 литра вода и разтворена в нея сол.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #81 -: 22 Март, 2016, 23:10:51 »
....Диода е германиев точков (с вълнообразна жичка). Проверих в интернет и установих, че е 1N60P. И него съм тествал на акумулатор 12V - работи....
Как му направи проверката с акумулатора?

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #82 -: 23 Март, 2016, 09:58:14 »
Точен въпрос, присъединявам се.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #83 -: 23 Март, 2016, 10:12:09 »
И мен ми е силно любопитно.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #84 -: 23 Март, 2016, 10:39:07 »
Мдааа младежа ако е свързал последователно крушка (била тя от фенерче) към диода може и да го е повредил безвъзвратно. Точковите диоди не обичат големи токове и 300 милиампера дори може да са му дошли в повече. От това че всички тестове се правят с акумулатор, ми става интересно - ти елементарен мултицет нямаш ли? И не трябва ли да започнеш сас закупуването на такъв има и евтини които ще ти вършат работа. Все пак очевидно ти е интересно да се занимаваш с електроника и това мисля е първото с което трябва да се снабдиш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #85 -: 23 Март, 2016, 10:43:45 »
Толкова много хора са ни питали разни неща и после са правили каквото си знаят те, какво те учудва? :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #86 -: 23 Март, 2016, 17:07:28 »
Споко и ние сме правили щуротий :) Като ученик угробих половин кутия Д2.Мислех че са лампички.
dakata.radioако иска може да му подаря една шепа нови български точкови диоди.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #87 -: 23 Март, 2016, 19:01:48 »
Аз пък ще подаря Д2, оригинални съветски от 68ма г  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #88 -: 23 Март, 2016, 19:06:38 »
Ще го уредим младежа, надявам се накрая да чуе нещо, пък ако не друго то предавателя на Билян  :D  ;)! Иначе просто да си вземе един мултицет и да започне да работи с него, стига с тези опити с акумулатор и крушка като че сме 40-те години.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #89 -: 23 Март, 2016, 20:49:34 »
Диода го тествах на малка батерия, не на големия акумулатор 12 волта, 9 амперчаса. Тествах го с батерия 4,5 волта. Радвам се, че мислите, че съм младеж, но 35 годишна възраст вече си е доста.  :D Проблемът е, че късно се "запалих" по радиолюбителството. Намерих си едва днес мултицет. Купих го евтино, сигурно е боклук. Ако нещо се повреди, ще си купя оригинален. На Билян пожелавам успех! С удоволствие бих слушал неговия предавател с вече "световноизвестният" ми детекторен приемник.  :) Стига само да бъде успешна моята конструкция, все пак правя доста детински грешки, но човек се учи точно от тях. Ако не стане - не стреляйте по пианиста, той толкова си може. Но аз не мисля да се отказвам. Ако пък нещо е повреден диода, имам някакви други или пък просто ще поискам жокер.  :D
Сега прегледах - не съм тествал диода на 12 волта - написъл съм някаква простотия в по-горния ми коментар. Извинявам се за което. Това го знам отлично, че не трябва да се пуска силен ток през него. Просто съм имал впредвид 4,5 волта батерия.
« Последна редакция: 23 Март, 2016, 21:28:44 от dakata.radio »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |