| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спасяването на една UNITRA M2405 S  (Прочетена 2587 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Спасяването на една UNITRA M2405 S
« -: 03 Септември, 2021, 16:40:47 »
Останал  ми е един магнетофон UNITRA M2405S, който, ако трябва да го кажа на радиолюбителски език „ни приема, ни предава“.
Точно срещу нас има един „метален музей“, в който съм оставял много и най-различни неща ;). Периодично, обикновено рано сутрин,  минават едни момчета с голям камион и ги прибират. Точно за този магнетофон ми стана жал да го давам в „музея“ и затова реших да го реставрирам.
И сега проблемите:
1. Не пее, но съм му намерил цаката ;)(схемата).
2. Показаният  превключвател не се върти, пробвах да го насиля и леко пукнах копчето. Възможно ли е да го раздвижа, без да го демонтирам и как?
3. Отлепени са алуминиевите капаци. Мислих, че има някакви жлебове, но се оказа, че са залепени. Какво лепило „метал-дърво“ да използвам? Излежда ми някакво  еластично.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #1 -: 03 Септември, 2021, 22:38:04 »
За лепенето на тенекиите най-обикновено секундно лепило ще свърши работа. Само че първо задължително трябва да ги изправиш, да си лягат на местата нормално, че иначе и с танково лепило не можеш да ги фиксираш.

За ключа е по-сложно. Първо проверяваш да няма нещо счупено или паднало в ключа, което да го блокира. Ако няма продължаваш. Пръсваш внимателно (МНОГО ВНИМАТЕЛНО) WD-40 или някакво друго тънко, проникващо масло във втулката, от която излиза оста. Вижда се малко по-надолу, през дупката на шасито. Промиваш и задната част, където са контактите. Оставяш час-два да поеме и ако не се раздвижи, повтаряш пак. Може да се наложи така няколко пъти. Ако продължава да упорства към процедурата прибавяш нагряване на оста с поялник - внимателно, да се сгорещи и пръсваш пак маслото.

В никакъв случай не прилагай сила!! Тия превключватели са чупливи и ако се счупи няма оправяне.

За проблема с не пеенето - успех! Тази серия Унитри винаги са ми се стрували голямо главоболие за ремонт.
« Последна редакция: 03 Септември, 2021, 22:44:32 от silver_bolt »

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 791
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #2 -: 04 Септември, 2021, 06:30:34 »
Секудното лепило не е еластично! Ето това е еластично: https://www.moment.bg/bg/produkti/kontaktni-lepila/moment-universal-classic.html
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #3 -: 04 Септември, 2021, 22:10:45 »
В режим " запис '', има едно лостче което блокира  превключвателя да не се върти . Нещо явно е блокирало въпросния лост .

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #4 -: 05 Септември, 2021, 11:04:03 »
WD-40 помогна, но с какво да го изчистя от превключвателя, че май пръснах повече :D
Оказа се, че лостчето, което фиксира позициите, е много клеясало и не мърдаше дори при сериозно усилие.

Левият държач на капака е счупен, а закрепването му е било с някакъв нит и възстановяването му е невъзможно в оригиналния вид.  Единият превключвател също се счупи. Гумените шайби в механиката едва ли могат да се намерят извън E-bay, но и там са втора употреба и в неясно състояние…

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #5 -: 05 Септември, 2021, 18:27:31 »
Клеясалото лостче може да се раздвижи с бензин или спирт.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #6 -: 07 Септември, 2021, 16:25:52 »
Докато магнетофонът беше на пода, без да искам го бутнах със стола и падна на лицевата си страна. Копчето за нулиране на брояча се счупи и...  на печелившите "Честито!" :D
Как се разглобява този брояч? Мисля да пробвам да го залепя по някакъв начин.
Освен това, на празен ход превъртането напред и назад работи, но като сложа ролките с лента всичко спира. Останах с впечатление, че носачите на ролките увисват и затова не се върти.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Варна
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #7 -: 09 Септември, 2021, 20:14:56 »
За да се разглоби брояча, трябва оста, на която са нанизани дисковете с числата, да се избие настрани в някоя от двете посоки. Нямам представа тази конкретно дали не е занитена. Ако е, ще трябва малко да се поизпили или разпробие

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #8 -: 10 Септември, 2021, 14:04:30 »
Спирам опитите за спасяването на този магнетофон. Електрониката се оказа най-лесната част - вече свири. Ето и малко снимки по механичните части - успешно залепване на копчето (вижда се арматурата) и неуспешен опит за залепване на нулиращия бутон на брояча.
Унитрата отива в секцията за продажби - ако някой иска да продължи да я спасява :D

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #9 -: 12 Септември, 2021, 08:52:00 »
Изрязване на лявата панта на капака и 3D модел за принтиране на бутона за нулиране на брояча.
Нямам проблем да направя 3D модел на пантата и да я принтирам, но мястото на тази технология не е тук, затова търся брояч или поне бутона. Ако някой има и не му трябва, нека да ми пише  :)

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #10 -: 13 Септември, 2021, 09:29:21 »
Търся и поне една от лампите P22V 1.5 W (показана на снимката), които осветяват надписите Stereo - Mono.
Засега съм "ремонтирал" едната, но започва да става някакъв сбирщайн - 3D принтирани части, светодиоди и т.н. :-[


Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #11 -: 13 Септември, 2021, 20:05:56 »
Светещи гирлянди за елха . Има едни цветни с лампи с нажежаема жичка . Стават точно за целта .

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #12 -: 14 Септември, 2021, 09:42:06 »
Светещи гирлянди за елха . Има едни цветни с лампи с нажежаема жичка . Стават точно за целта .

Да, има различни решения за лампите, брояча, ремъка и т.н., но искам да използвам оригинални части. Ремъкът е толкова втвърден, че стои в някаква неестествена форма и ми изглежда чуплив.
Явно Ali пак е последната надежда да намеря тези части!
 
П.С.  Имам предвид Али от битака :D
 

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1905
  • Населено място: Пловдив
Re: Спасяването на една UNITRA M2405 S
« Отговор #13 -: 14 Септември, 2021, 11:57:54 »
Има ремъци в квазер елимекс и викиват.
Нямат ли твоя размер.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
12 Отговора
2238 Прегледи
Последна публикация 19 Май, 2013, 22:22:09
от julkataasd
1 Отговора
1662 Прегледи
Последна публикация 17 Ноември, 2015, 13:02:22
от BatKoce
2 Отговора
2399 Прегледи
Последна публикация 05 Април, 2018, 18:31:05
от xborox
1 Отговора
1191 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2018, 19:08:01
от mitkovfu
0 Отговора
1098 Прегледи
Последна публикация 17 Май, 2023, 20:45:59
от kokoboko

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |