| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 116811 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: За радиоточките...
« Отговор #180 -: 03 Февруари, 2018, 22:23:39 »
Да не става въпрос за УМ 100?
Да . Тия с крайни КД - 502 . 4 броя .  100 ватовите .
« Последна редакция: 03 Февруари, 2018, 22:58:06 от радиото »

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: За радиоточките...
« Отговор #181 -: 03 Февруари, 2018, 22:57:50 »
Като прочетох темата за радиоточките си спомних един интересен случай преди много години.
Още от малък се интересувам от техниката, то увлечението ми продължава все още.
Та по едно време имахме само една радиоточка в къщи и не всякога ми беше удобно да я слушам, защото тя беше в кухнята. Няма излишни пари да се купи друга. Нямам спомен как ми дойде идеята да включа някой друг ел. уред да видя дали може да свири. Включвам котлон, беше с навити реотани, оооо то просвири макар и тихо. Но голям, ползва се, не става. Включвам ютия, свири, но не става. Намерих отнякъде телефонна капсула, включвам, свири. Прекарвам жица до спалнята, жицата под възглавницата с капсулата и ми свири докато има сигнал. Сутринта я изключвам, защото ми бяха казали по запознатите, че това “отнемало“ сигнала на комшиите. Е, понякога съм забравял да я изключа и един ден се връщам в къщи и майка ми казва, че дошли техниците и открили моето “изобретение“. Казали и, че няколко дена са търсили къде има загуби по трасето и накрая са ме открили. Поради непълнолетието и казали , че сега ми прощават ама при друг случай- глоба. Аз също съм ги виждал тези техници да се мотаят в квартала с едни дълги прътове и слушалки на ушите и да закачат прътовете по голите жици, ама не ми идва на ума, че търсят къде има най слаб сигнал. Та размина ми се тогава и повече не съм включвал телефонната капсула.
 
Който може, го може.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #182 -: 04 Февруари, 2018, 13:30:34 »
Сигурно си нямал дори и уокмен,че си прибягвали до такива екстремни ситуации, да не говорим за VEF 206 или касетофон! Защото иначе не виждам смисъл да правиш това! И аз мога да си включа слушалка към уредбата, при това без да засягаме мрежата, която при нас практически отсъства!

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: За радиоточките...
« Отговор #183 -: 04 Февруари, 2018, 22:51:51 »
Сигурно си нямал дори и уокмен,че си прибягвали до такива екстремни ситуации, да не говорим за VEF 206 или касетофон! Защото иначе не виждам смисъл да правиш това! И аз мога да си включа слушалка към уредбата, при това без да засягаме мрежата, която при нас практически отсъства!
Пеше, ако ти кажа това преди колко години е било това събитие, ще паднеш от коня  :D
През тези гладни години дори във фантастичните романи не се споменаваше за уокмен, VEF 206 или касетофон. Да не говорим за телевизия по това време.......за съжаление за отминалите ми години.Благодаря ти, че ме разсмя и ме върна много години назад. 
 :drinks: :drinks:
 Тогава много  хора от този форум не са били родени. Няма лошо всеки да гледа от собствената си камбанария.
И да кажа, но това не се отнася до теб или до някой друг:
Старостта не е порок, порок е глупостта!!!!!
хайде бъди здрав и наздраве
 :morning2: :morning2:
Който може, го може.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #184 -: 04 Февруари, 2018, 23:10:03 »
Е аз пък имах един михайловградски касетофон КОМ, чиято основна характеристига беше че не работеше... И един ресийвър респром, който вадеше такъв отвретителен звук, че по-добре да не работеше тоест си стоеше изключен. До средата на 90-те нямах и усилвател даже, камо ли Уокмен. Но пък се бях научил да ги поправям, щото много съученици имаха.  НЕ е важно какво имаш а към какво се стремиш да бъдеш. Притежанията са временен аксесоар на живота. Виж телевизори имаше в излишък- по един във всяка стая и на всеки нещо редовно се оправяше или подменяше   :D

 :drinks:

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #185 -: 04 Февруари, 2018, 23:28:52 »
А уж по Бай Тошово време всеки е живял нормално, не е имало бедни хора ни най-малко, за разлика от днес, явно нещата не са били точно такива! И явно радиоточките са били за хора, които не са могли да си купят радиоапарат!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #186 -: 04 Февруари, 2018, 23:35:18 »
Въобще до 60-те години радиоприемника е бил лукс навсякъде,не само в България.Радиотранслационни линии е имало не само в България и страните от соца.Не сме открили ние топлата вода.Просто хората тогава са били по практични.Бърз и сравнително евтин начин за радиофициране.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: За радиоточките...
« Отговор #187 -: 04 Февруари, 2018, 23:39:37 »
А уж по Бай Тошово време всеки е живял нормално, не е имало бедни хора ни най-малко, за разлика от днес, явно нещата не са били точно такива! И явно радиоточките са били за хора, които не са могли да си купят радиоапарат!


Не е точно така!!! Имаше и хубави и лоши страни . Радиоточката работеше постоянно , пускаха я сутрин в 5,30 и вечерта до 12 . Това беше основно средство за информация , даже още помня култови предавания от онова време като "дела и документи " , помня и как баща ми като чу за кризата в куба каза , че вероятно ще има война. Имахме  касетофон "ХИТАЧИ" , "САНЬО" и локмън "СОНИ" та не е била само точката.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3527
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #188 -: 04 Февруари, 2018, 23:55:07 »
В Италия примерно също са имали транслационни линии в градовете.Някъде в мазата имам подвързани списанията Bollettino tecnico Geloso,технически бюлетин GELOSO - безплатна тримесечна публикация.Там има транслационни уредби в годините 1935-1939 ако не греша.Ако са се запазили мога да ги дам на някой да ги сканира.Тя фирмата GELOSO взе че фалира 1972 ако не бъркам.Нека не политизираме темата,за много от нас тук времето на радиоточките,и чернобялата телевизия е нашето детство :) Хубаво беше едно време защото бяхме млади :) Давайте го по спокойно...това време отдавна е минало вече и ние поостаряхме :drinks:

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #189 -: 05 Февруари, 2018, 00:43:08 »
И все пак, коя година е била, когато си си правил тези експерименти с радиомрежата?

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #190 -: 05 Февруари, 2018, 01:03:24 »
В Италия примерно също са имали транслационни линии в градовете.Някъде в мазата имам подвързани списанията Bollettino tecnico Geloso,технически бюлетин GELOSO - безплатна тримесечна публикация.Там има транслационни уредби в годините 1935-1939 ако не греша.Ако са се запазили мога да ги дам на някой да ги сканира.Тя фирмата GELOSO взе че фалира 1972 ако не бъркам...
Имам сканирани броевете от 1 (1932г.) до 116 (1972г.) Прилагам и съдържанието на броевете. Ако някой знае как е "радиоточка" на италиански или се интересува от конкретен брой да пише и ще кача исканите файлове.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: За радиоточките...
« Отговор #191 -: 05 Февруари, 2018, 01:08:59 »
Ама вие и мен ме върнахте в детството бе хора. "Я цъкни кутията ба" казваше баба ми сутрин. И понякога добавяше култовата реплика "да чуем Кидика". Да в нащо село това си беше основния способ за слушане на радио, както съобщенията от кметството когато в магазина докарат нещо и да ходят хората да си купуват. Помня един път, както си свири Гюрга Пенджурова и секретарката на кмета се чува. Другарки и другари съселяни на квартал Чоба. На хоремага са пуснали риба Толстололоп. И цялото село отива за риба. Е така беше, но пък беше хубаво да си дете. :) ;) :drinks:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: За радиоточките...
« Отговор #192 -: 05 Февруари, 2018, 01:12:50 »
Давай да видим! В университета не са ни обяснявали нищо за радиоточките, но щедро ни преподаваха и показваха какъв е обхватът на мобилните клетки в и извън сградата! Само ще кажа, че една професионална сонда за замерване на сигнал, излъчван от мобилните клетки, разположени на различно разстояние струва към 20 000 лева!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: За радиоточките...
« Отговор #193 -: 05 Февруари, 2018, 10:15:25 »
Имам въпрос. Знае ли някой кога и къде е започнала радиофикацията в България?
0888981645, 072365106

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #194 -: 05 Февруари, 2018, 11:10:39 »
Имам въпрос. Знае ли някой кога и къде е започнала радиофикацията в България?
Жичната радиофикация води своето начало от 1948г и първите уредби са били монтирани в Кнежа,Бяла Слатина и още едно две градчета за които не се сещам.От детството си помня радиоточката на село която пееше навън на двора с пълна сила и така съм пораснал с нея и днес имам носталгия към този вид радиоразпръскване.Затова съм изявил желание да видя работеща уредба в реални условия и след това си закупих и две такива уредби.До ден днешен в град Плевен радиоточките работят но качеството е много лошо нито високи нито ниски личи си че моите ръце не са пипали там.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |